Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի շեմին. Ներսես Ներսեսյան
ՀՀ Սփյուռքի նախարարության կողմից ձևավորված Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի խորագրի «Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն» բառերը ազգային  հրատապ հարցերին բազմաթիվ լուծումներ խոստացող, շոշափելի աշխատանքներ իրականացնող կանչ է հանդիսանում ողջ աշխարհի հայության համար:
Այս երեք բառերի միասնական խորհուրդը մեծացնում է աշխատանքի լծվելու մեր մարմաջը:
Անկասկած է, որ Սփյուռքի բոլոր տարածքներում ապրող ողջ հայությունը ինքնավստահորեն պիտի ընդունի այս կարգախոսը՝ որպես արարչական հրահանգ կամ սկիզբ ազդարարող մեր անհետաձգելի ազգային հաջողությունների մեկնարկ:
Հայրենիքի, Արցախի և Սփյուռքի ողջ հայությունը քաջ գիտակցում են մեր արդար իրավունքների մասին: Յուրաքանչյուրս խորաթափանցորեն գիտակցում ենք մեզանից զավթված կալվածների մասին:
Վստահ ենք, որ Հայրենիքի և հայ ազգի առաջ ծառացած խնդիրները կարող են լուծվել միմիայն մեր կողմից կատարված զոհողություններով: Սույն հարցը կիրականացվի միայն միասնականություն պահանջող ոգով: Եվ բոլորս մեր մասնակցությունը պիտի բերենք Հայրենիք-Սփյուռք 6րդ համաժողովին միմիայն՝ «Միասնականության խորհուրդ» պատգամով:
Մինչև օրս հիանում ենք մեր Հայրենիքով, գովերգում ենք հայրենիքի բնությունը, հետապնդում, որ բարելավվի Հայաստանի քաղաքացիների կյանքի մակարդակը, մեղադրում ենք արտագաղթի ուղին բռնող և Հայաստանը լքող հայերին: Ո՞վ պիտի կարողանա զսպել այս խոժոր և հայ ժողովրդի ճակատագիրը խաթարող վիճակները, եթե ոչ՝ 6-րդ Համաժողովը:
Սեպտեմբերի 18-20-ը երկարող Համաժողովին Սփյուռքից իրենց ուրույն մասնակցությունը բերելու ձգտումով արձագանքել են ավելի քան 1500 ազգանվեր մասնակիցներ: Հուսով ենք, որ բոլորի մասնակցությունը պիտի տա իր շոշափելի արդյունքը:
Թող որ «Փոխադարձ վստահություն» հասկացողությունը խրախուսի բոլորիս ՝աշխատանքի կենտրոններ ստեղծելու Հայրենիքում: Թող որ մեր իշխանությունը լիակատար ապահովություն ընծայի սփյուռքահայ ներդրում կատարող գործարարներին:
Թող որ Հայրենիքի բուհերի շրջանավարտները ծառայեն մեզ:
Թող որ մենք արտադրենք նորագույն տեխնիկային վերաբերող արդյունաբերական գործիքներ և իրեր:
Թող որ մեր տարածաշրջանի բոլոր երկրները նախանձելի աշխարհայացք ունենան մեր հանդեպ:
Թող որ կրկին հավաքենք մենք մեզ:
Թող որ առաջիկա ներգաղթն անվանենք «Անկախությունից հետո առաջին ներգաղթ»:
Վստահ ենք, որ Համաժողովը պիտի տա իր բերկրալի արդյունքը, և մենք պիտի վերադառնանք մեր աշխատանքային վայրերը հագեցած ծրագրերով՝ պայքարելու ի նպաստ Հայրենիքի անսասանության սրբազան նպատակին:

Навстречу 6-му форуму Армения-Диаспора: Нерсес Нерсесян
Сформулированные Министерством Диаспоры РА слова лозунга 6-го общеармянского форума Армения-Диаспора «Взаимное доверие, единство и ответственность» – призыв ко всему мировому армянству, обещающий решение актуальных национальных вопросов, значительную работу.
Единое значение трех этих слов увеличивает наше стремление впрячься в работу.
Несомненно, армянство, живущее на всех широтах планеты, должно безоговорочно принять этот лозунг как призыв к созидательной деятельности, старт наших неотложных национальных достижений.
Все армянство Родины, Арцаха и Диаспоры прекрасно сознает наши справедливые права. Каждый из нас прекрасно осведомлен о захваченных у нас территориях.
Уверены, что проблемы, стоящие перед Родиной и нацией могут быть решены только ценой наших жертв. Вопрос решится в духе единства. �? все мы должны участвовать в 6-м форуме Родина-Диаспора с лозунгом «Совет единства».
До сего дня мы восхищаемся нашей Родиной, восхваляем ее природу, способствуем улучшению уровня жизни граждан Армении, осуждаем мигрантов, покидающих Армению армян. Кто сможет сдержать эту негативную, наносящую урон судьбе армянского народа ситуацию, если не 6-й форум?
На приглашение участвовать в предстоящем 18-20 сентября форуме откликнулись 1500 преданных нации людей. Надеемся, что участие всех даст ощутимый результат.
Пусть понятие «Взаимное доверие» вдохновит всех нас создать центры труда на Родине. Пусть наши власти предоставят полноценные гарантии инвесторам из Диаспоры.
Пусть выпускники вузов Родины служат нам.
Пусть мы будем производить инструменты и предметы соответственно новейшей технике.
Пусть все страны нашего региона с завистью смотрят на нас.
Пусть предстоящую репатриацию назовем «Первой репатриацией после обретения независимости»
Уверены, что форум даст свои результаты и мы возвратимся к своей работе с новыми планами – бороться на благо священной цели непоколебимости родного государства.