Հայրենասիրությունից անցում հայրենատիրություն. Վահագն Կարագաշյանի առաջարկած հայրենադարձության հայեցակարգն ու այցելությունը Արցախ
Մոնրեալ (Նորանոր)- Ավելի քան 10 տարի առաջ էր, երբ «Հորիզոն» պարբերականի գլխավոր խմբագիր Վահագն Կարագաշյանը գործընկերների հետ Արցախում էր, հիշում է, թե ինչպես ներկայիս Շահումյանի քարքարոտ ճանապարհներով անցնելիս՝ կանգ առան ազատագրված Եղեգնուտ (նախկին Ղամիշլի) գյուղում: Սովորական լրագրողական հարցազրույցը առիթ տվեց կարևոր նախաձեռնության. Համայնքի ղեկավարի կոչը հասավ Կանադա և արձագանք գտավ: Պատմում է.
«Գյուղապետը՝ տիկին Սարգսյանը, հարցազրույցի վերջավորության ասաց՝ մի խնդրանք ունեմ, մենք 19 անչափահաս երեխաներ ունենք, մանկապարտեզ չունենք, կարո՞ղ է կանադահայությունը օգնել: Ես այդ կոչը հասցրեցի Կանադա, և առաքելությունը հանձնեցինք ՀՅԴ պատանեկան միությանը:  Երեխաները ամբողջ ամառ խորովածի երեկոներ կազմակերպելով, երգի, նորաձևության, թատրոնի ներկայացումներ անցկացնելով՝ հավաքեցին անհրաժեշտ գումարը, և այսօր այդ մանկապարտեզը նրանց կամքով կոչվում է Շուշիում նահատակված լիբանանահայ ազատամարտիկ Վիգեն Զաքարյանի անունով»:
IMG_9808ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅՈՒՆ ԿԳՏՆԻ
Սովորական այցելությունն առիթ տվեց կարևոր առաքելության, որի մասին պատմաբան-լրագրողը ոգևորությամբ է հիշում և վստահեցնում, որ յուրաքանչյուրն, ով Արցախ այցելի, անպայման մի առաքելություն կգտնի, նախախնամությունն ինքը կհուշի այդ մասին: Այս վստահությամբ է պատրաստվում հերթական անգամ 30 հոգանոց խմբի հետ այցելել Արցախ: Արձագանքել է Սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» ծրագրին, կայցելեն՝ մասնակցելու սեպտեմբերի 2-ին Անկախության տոնի միջոցառմանը, կլինեն բազմաթիվ բնակավայրերում:
Սա Վահագն Կարագաշյանի նախաձեռնությամբ երրորդ շրջագայությունն է Արցախում, նա պարբերաբար լինում է հայրենիքում, որպես լրագրող՝ փորձելով թե մասնակից դառնալ, թե օգնել հայրենիքին: 17 տարի առաջ է մասնագիտությամբ պատմաբան Կարագաշյանը ստանձնել «Հորիզոն»-ի խմբագրությունը, մինչ այդ 5 տարի եղել է Բոստոնի «Հայրենիք» շաբաթաթերթի խմբագիր, նաև ստեղծագործում է:
Ի՞ՆՉ ԿԱՐՈՂ Է ԱՆԵԼ ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՄԱՐ ՍՓՅՈՒՌՔԸ
«Սա բարոյական զորակցություն է, և գլխավոր նպատակն է ցույց տալ սփյուռքահայությանը,  որ Արցախը միայն պատերազմի երկիր չէ, այն նաև ունի իր բնական կյանքը, մշակույթը, տուրիզմը, անշուշտ, այնտեղ ապրում են մեր քույրերն ու եղբայրները: Իսկ մեր այս այցելությունը զուգադիպեց սփյուռքահայության կոչին, թե «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար», համագործակցելով նրանց  հետ՝ վայելում ենք Սփյուռքի նախարարության հովանավորությունը» ,-ներկայացնում է Կարագաշյանը:
«Արցախը միայն Տատիկ-պապիկը, Շուշին ու Գանձասարը չեն, Արցախը ժողովուրդն է՝ հեռավոր ու մոտակա բնակավայրերում ապրող, որոնց հետ պետք է շփման մեջ մտնել, հասկանալ նրանց հոգսն ու խնդիրը»,- կոչ է անում նա:
Ինչպես նախարարության կոչում է հնչում, ի՞նչ կարող է անել Սփյուռքը Արցախի համար: Տարբեր մակարդակներում կարող է օգնել, վստահ է մեր զրուցակիցը: ՀՅԴ պարբերականի խմբագիրը օրինակ է բերում Հայ դատի հանձնախմբի կողմից տարվող ջանքերը քաղաքական մակարդակում, իրենց կողմից էլ կարևորում է քարոզչական մակարդակում ստանձնած դերակատարությունը:
Քարոզչական պատերազմի վերաբերյալ շատ կարևոր է Սփյուռքի դերը
«Եթե կա ռազմական պատերազմ, կա դիվանագիտական պատերազմ, կա քարոզչական լոբբինգի պատերազմ և կա տեղեկատվական պատերազմ: Քարոզչական պատերազմի վերաբերյալ շատ կարևոր է Սփյուռքի դերը, Սփյուռքի բոլոր երկրներում մենք պետք է մասնակից լինենք տվյալ երկրի քաղաքականության մեջ, որպեսզի մեր տարբեր լծակներով, լոբբինգի խմբերով մեր ազդեցությունը պարտադրենք տվյալ երկրի պետական կառավարական տարբեր կառույցների, Ադրբեջանը տարբեր ձևերով փորձում է իր քարոզչությունը տանել, օրինակ, այսպես կոչված, Խոջալուի ցեղասպանությունը, քանի անգամ այն փորձել են ներառել Կանադայի խորհրդարանի տարբեր բանաձևերի մեջ, մենք ուղղակի արգելք ենք հանդիսացել և բացատրել, որ ապատեղեկատվություն է»,-օրինակ է բերում ՀՅԴ օրգանի խմբագիրը:
Նա վստահ է, որ ադրբեջանական հակաքարոզչության հետ ոչ մի կապ չունի կանադական ընկերության կողմից Ադրբեջանի հետ զինտեխնիկայի վաճառքի վերաբերյալ գործարքը:
«Այդ ընկերության հետ, որի հետ պայմանագիր է ստորագրել Բաքուն, զուտ բիզնես հետապնդող ընկերություն է, բայց Կանադայի պետությունը միակ պետությունն է, որ իբրև պետական քաղաքականություն՝ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, մյուս բոլոր երկրները՝ լինեն խորհրդարանի կամ սենատի մակարդակով, ճանաչել են, բայց իբրև պետական քաղաքականություն՝ չեն որդեգրել»,-նշում է կանադահայ խմբագիրը:
ՍՓՅՈՒՌՔԸ ՀԱՎԵՐԺ ՉԷ
Նաև Հայաստանի համար է շատ կարևոր Սփյուռքի դերակատարումը հատկապես հիմա, կարծում է նա, ոչ միայն քաղաքական ազդեցությամբ, այլև տնտեսական ներդրումների շնորհիվ Հայաստանը կարող է առաջընթաց ապրել, այսքանով հանդերձ վստահ է, որ Սփյուռքը հավերժ չէ, այլ գնայուն է, որը ոչ թե ձուլվելու, այլ վերադառնալու է Հայաստան:
«Աշխարհում որևէ ժողովրդի Սփյուռք հավերժորեն չի գոյատևել, գալու է մի ժամանակ, որ Սփյուռքի բոլոր համայնքները դառնալու են գնայուն, բայց ներկա հանգրվանին մեր պարտականությունն է, որ հաջորդ սերունդներին կազմավորենք այնպիսի զգացողությամբ, ազգային գիտակցությամբ, որ իրենք դառնան ոչ թե հայրենասերներ, այլ հայրենատերեր, այսինքն՝ մեր մեջ այլևս փոփոխություն կատարենք՝ հայրենասիրությունից անցում կատարենք դեպի հայրենատիրություն, ինչ է նշանակում հայրենատիրություն, որ դու մի օր պիտի դառնաս հայրենադարձ»,-կարծում է «Հորիզոն»-ի խմբագիրը:
ՀԱՅՐԵՆԱԴԱՐՁՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳԸ
Գաղափարախոսության այս փոփոխությունը, ըստ նրա, պետք է հենվի հայրենադարձության հայեցակարգի վրա, այն պետք է ստեղծեն հայրենի իշխանությունները, ըստ որի աշխարհասփյուռ հայերը հայրենադարձվելու հնարավորություն պիտի ունենան, իսկ արդյոք Հայաստանը պատրաստ է դրան, սոցիալ-տնտեսական վիճակը թույլ տալիս են նման ծրագրի մասին մտածել, Կարագաշյանը վստահորեն ասում է.
«Ես կկարծեմ, որ շուտով պատրաստ պիտի լինի հայրենադարձության հայեցակարգին, Հայաստան և Սփյուռք, Հայաստան և Արցախ.  հայրենադարձության չի նշանակում վերսադարձ միայն Հայաստան, այլև վերադարձ դեպի Արցախ, որ ապրեն և վերաբնակեցնեն նաև Արցախը: Երկիրը կկարողանա հաղթահարել սոցիալ-տնտեսական խնդիրները, ես հավատում եմ»:
ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ՆՈՐ ՀԱՆԳՐՎԱՆԸ
Իսկ Հայաստանն այս տարի զբոսաշրջիկների աննախադեպ հոսք ունեցավ, սա նշանակում է, որ հայրենիքը Սփյուռքի ուշադրության կենտրոնում է, այլ հարց է, թե ինչ խնդիրների են բախվում Սփյուռքի հայրենակիցներն ու օտարազգիները Հայաստանում:
«Օրինակ ճանապարհին շատ կարևոր է , որ կայանման կետեր լինեն, հանգստի կայաններ, ուր ավտոբուսը կանգնում է, տուրիստները հաց են ուտում, հանգստանում են և բարձրանում ավտոբուս, այդ պակասը զգացվում է, այլ բացթողումներ չեմ նկատել, ընդհակառակը, հյուրանոցներում շատ լավ հյուրասիրություն կա»,-ներկայացնում է հյուրատան սփյուռքահայ այցելուն:
Կարագաշյանը կարծում է, որ հիմա, երբ զբոսաշրջությունը Հայաստանում  զարգացման նոր հանգրվան թևակոխեց, այն կդառնա  տնտեսության զարգացման գլխավոր ուղղություններից մեկը:

От патриотизма – к чувству хозяина Родины: предложенная Ваагном Карагашяном концепция репатриации и посещение Арцаха
Монреаль (Норанор). – Более десяти лет назад, когда главный редактор издания «Горизонт» Ваагн Карагашян вместе с коллегами побывал в Арцахе, как, проезжая по каменистым дорогам нынешнего Шаумяна, остановились в освобожденном селе Ехегнут (Бывшее Камишли).  Обычное журналистское интервью послужило толчком к важной инициативе: обращение руководителя общины достигло Канады и нашло отклик. Рассказывает:
«Сельский староста госпожа Саркисян, в завершение беседы, сказала: «Есть у меня просьба. В селе насчитывается 19 несовершеннолетних детей, а вот детского садика нет. Смогут ли армяне Канады помочь?» Это обращение я доставил в Канаду, и миссия была поручена  молодежному союзу АРФД. Все лето дети, организуя вечера шашлыка, проводя спектакли песни, моды, театра собрали необходимую сумму и сегодня этот детский сад по их пожеланию носит имя погибшего в Шуши ливанского армянина, ополченца Вигена Закаряна».
Миссию подскажет провидение
Обычная поездка послужила толчком к важной миссии, о которой историк-журналист вспоминает с воодушевлением, и заверяет: каждый, кто посетит Арцах, непременно найдет для себя миссию,  провидение само подскажет. С такой убежденностью он готовится в очередной раз с группой в 30 человек посетить Арцах. Откликнулся на движение Министерства Диаспоры «Что ты делаешь для Арцаха», примут 2 сентября участие в мероприятиях праздника Независимости, побывают во многих населенных пунктах.
Это уже третье посещение Арцаха по инициативе Ваагна Карагашяна – он периодически бывает на Родине, пытаясь как журналист принять участие, помочь Родине. 17 лет назад историк по специальности Карагашян взял на себя издание «Горизонт», до того в течение 5 лет был редактором   Бостонского еженедельника «Айреник», он также творит  и сам.
Что может сделать для Арцаха Диаспора?
«Это моральная поддержка, и главная цель – показать армянству Диаспоры, что Арцах не только воюющая страна, но и обладает своей естественной жизнью – культурой, туризмом, несомненно, там живут наши братья и сестры. А нынешний наш визит совпал с призывом к армянам Диаспоры «Что ты делаешь для Арцаха» – сотрудничая с ними, пользуемся поддержкой Министерства Диаспоры РА, – представляет Карагашян, призывая: – Арцах – не только «Бабушка с дедушкой» и Гандзасар, Арцах – народ, проживающий в ближних и дальних населенных пунктах, с которым нужно общаться, понять его заботы и проблемы».
Как звучит в призыве Министерства, что может сделать Диаспора для Арцаха? Может помочь на разных уровнях, уверен наш собеседник. Редактор издания АРФД приводит пример усилий комиссии Ай-Дат на политическом уровне, со своей же стороны отмечая важность роли, взятой на пропагандистском уровне.
В пропагандистской войне очень важна роль Диаспоры
«Если есть вооруженная война, дипломатическая война, есть и война пропагандистского лоббинга, и информационная война. В пропагандистской войне очень важна роль Диаспоры. Во всех странах  Диаспоры мы должны участвовать в политике данной страны, дабы различными нашими рычагами,   лоббистскими группами оказать влияние на различные государственные структуры данной страны. Азербайджан различными формами пытается проводить свою пропаганду – к примеру, так называемый «Ходжалинский       геноцид». Сколько раз они пытались включить его в различные рещзолюции парламента Канады. Мы просто протестовали, разъясняя, что это дезинформация», – приводит пример редактор органа АРФД.
Он уверен, что сделка канадской компании по продаже Азербайджану военной техники не имеет никакой связи с азербайджанской антипропагандой.
«Компания, с которой подписал договор Баку, сугубо преследует бизнес-интересы, но государство Канада единственное, в качестве государственной политики признавшее Геноцид армян. Все остальные страны – будь то на уровне парламента или сената, признали, но не провозгласили своей государственной политикой», – отмечает  канадский армянин-редактор.
Диаспора не вечна
Для Армении очень важна роль Диаспоры, особенно сейчас, считает он, не только в плане политического влияния, но и благодаря экономическим инвестициям Армения может пережить прогресс. При всем этом, он уверен, что Диаспора не вечна – она не ассимилируется, а возвратится в Армению.
«Диаспора ни одного народа в мире не существовала вечно, настанет время, когда все общины Диаспоры исчезнут, но в данный момент наш долг организовать последующие поколения с таким чувством, национальным сознанием, чтобы они стали не патриотами, а хозяевами  Родины – совершить в себе перемены – переход от патриотизма – к чувству хозяина Родины, что означает: однажды ты станешь репатриантом», – считает редактор «Горизонта».
Концепция репатриации
По его словам, это трансформация идеологии должна опираться на концепцию репатриации, ее должны создать власти Родины. Согласно концепции, армяне мира должны иметь возможность репатриации, но готова ли к этому Армения, позволяет ли социально-экономическая ситуация задумываться о подобном проекте? Карагашян с уверенностью утверждает:
«Я считаю, вскоре должна быть  готова к концепции репатриации. Армения и Диаспора, Армения и Арцах: репатриация не означает возвращение исключительно в Армению, но и возвращение в Арцах, где будут жить и благоустраивать Арцах. Я верю, что страна способна преодолеть социально-экономические проблемы».
Новый этап туризма
А в Армении в нынешнем году наблюдался беспрецедентный поток туристов. Это означает, что Родина в центре внимания Диаспоры. �?ной вопрос, с какими проблемами сталкиваются в Армении соотечественники из Диаспоры и иностранцы.
«Например, в пути очень важно наличие пунктов остановки, станций отдыха, где автобус останавливается, туристы могут поесть, отдохнуть и продолжить путь. Этот недостаток ощущается. Других пробелов не заметил, наоборот, в гостиницах прекрасный сервис», – представляет посетивший гостевой дом армянин из Диаспоры.
Карагашян считает, что теперь, когда Армения вступила в новый этап развития туризма, он станет одним из главных направлений развития экономики.