«Հայրենիքի արևն ավելի լավ է ջերմացնում. «Արի տուն» ծրագրի մասնակից
Հայուհուն հատուկ գեղեցկությամբ ու համեստությամբ աչքի ընկնող Ջուլիետա Ստեփանյանը «Արի տուն-2017» ծրագրի 8-րդ փուլի ամենաակտիվ ու կենսախինդ մասնակիցներից է: Եկել է Լատվիայի Ռիգա քաղաքից: Թեև հաճախ է լինում Հայաստանում, բայց ծրագրին մասնակցում է մեծ ոգևորությամբ:
«Արի տուն» ծրագրի մասին իմացել եմ ընկերուհուցս, ով երկու տարի առաջ էր մասնակցել ծրագրին, ես էլ ընկերուհուս`Աննային խորհուրդ տվեցի մասնակցել, և մենք միասին եկանք Հայաստան: Ինձ համար շատ հետաքրքիր է լինել հայրենիքում, այստեղ ձեռք եմ բերել նոր ընկերներ»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Ջուլիետան և հավելեց, որ թեև հայկական դպրոց չի հաճախել, հայերեն գրել, կարդալ սովորել է ինքնուրույն, որովհետև ընտանիքում շատ բարձր է դրված հայապահպանության խնդիրը: Տանը խոսում են միայն հայերեն, ինչի համար շնորհակալ է ծնողներին:
«Այստեղ մարդիկ շատ ջերմ են, նույնիսկ անծանոթ մարդկանց մեջ հարազատություն ու ջերմություն եմ զգում, ինչը չեմ կարող ասել իմ ծննդավայրի մասին: Այստեղ կարծես արևն էլ այլ կերպ է ջերմացնում: Տեսարժան վայրերից շատ հավանեցի Խոր Վիրապը, Գառնիի տաճարը, Նորավանքը: Վստահաբար կարող եմ ասել, որ սա իմ կյանքի լավագույն արձակուրդն էր, ինչի համար անչափ շնորհակալ եմ Սփյուռքի նախարարությանը»,-նշեց Ջուլիետան:

Participant of the “Ari Tun” Program: “The sun in the homeland makes me feel warmer”
Julieta Stepanyan was one of the most active and most vivacious participants of the 8th stage of the 2017 “Ari Tun” Program and stood out with the beauty and modesty that characterizes an Armenian female. Julieta is from the Latvian city of Riga. Even though she often visits Armenia, she is participating in the “Ari Tun” Program with great excitement.
“I found out about the “Ari Tun” Program from my friend who had participated in the program two years ago. I advised my friend, Anna to participate, and we came to Armenia together. It is very interesting to be in the homeland. I have made new friends here,” Julieta said in an interview with Hayern Aysor, adding that even though she has not attended an Armenian school, she has learned to read and write in Armenian on her own since preservation of the Armenian identity is a major issue for her family. Armenian is her family’s household language, and for that she is grateful to her parents.
“The people here are very cordial. I feel warmth and familiarity even from strangers, but I can’t say the same about the people in Riga. It seems as though even the sun in Armenia warms me in another way. Out of all the sites, I liked Khor Virap Monastery, the temple in Garni and Noravank Monastery the most. I can surely say that this was the best vacation in my life, and for that I am more than grateful to the Ministry of Diaspora,” Julieta stated.