Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին ընդառաջ. Տավուշի մարզում քննարկվեցին սահմանապահ համայնքների աջակցությանն ուղղված հարցեր
Օգոստոսի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Երեմ Սիմոնյանը, նախարարության ԱՊՀ հայ համայնքների վարչության պետ Վաղինակ Քոչարյանը և Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի փոխնախագահ Վլադիմիր Աղայանն աշխատանքային այց կատարեցին ՀՀ Տավուշի մարզ, որի ընթացքում հանդիպեցին Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանին:
Շնորհակալություն հայտնելով մարզպետին ընդունելության համար՝ Ֆիրդուս Զաքարյանը նշեց, որ սեպտեմբերի 18-ից 20-ը կայանալիք Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովին ընդառաջ՝ Սփյուռքի նախարարությունը հանդես է գալիս սահմանապահ համայնքներին հովանավորներ գտնելու նախաձեռնությամբ: Աշխատակազմի ղեկավարը նշեց, որ արդեն իսկ ի մի են բերվել այդ համայնքների առաջնահերթ հինախնդիրները, որոնք կներկայացվեն Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի մասնակիցներին: Ֆիրդուս Զաքարյանը հավելեց, որ վերոհիշյալ նախաձեռնությանն արդեն արձագանքել են մի քանի բարերարներ, ովքեր կստանձնեն Տավուշի մարզի 2 բնակավայրի հիմնախնդիրների լուծման պատասխանատվությունը:
Վլադիմիր Աղայանն իր խոսքում նշեց, որ քանի որ Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովի ժամանակ քննարկվելու է նաև սահմանամերձ համայնքներին աջակցելու հարցը, հետևաբար հանդիպման նպատակն է մոտիկից ծանոթանալ մարզում իրականացվող ծրագրերին ու համաժողովին ներկայացնել այդ համայնքներում համապատասխան ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները:
Մարզպետ Հովիկ Աբովյանը ողջունեց սահմանապահ համայնքներին օժանդակելու Սփյուռքի նախարարության և Ռուսաստանի հայերի միության պատրաստակամությունը, միաժամանակ ներկայացրեց մարզում հաջողությամբ մեկնարկած մի շարք ծրագրեր, որոնց շնորհիվ ստեղծվել են ոչ միայն նոր աշխատատեղեր, այլև կարողացել են զարգացնել արտադրական կարողությունների շրջանակը:

Навстречу форуму «Армения-Диаспора»: В Тавушской области обсуждены вопросы содействия приграничным общинам | Hayern Aysor
Навстречу форуму «Армения-Диаспора»: В Тавушской области обсуждены вопросы содействия приграничным общинам
Руководитель аппарата Министерства Диаспоры РА Фирдус Закарян, заместитель руководителя аппарата Ерем Симонян, начальник Управления армянских общин СНГ Министерства Вагинак Кочарян и вице-президент Союза армян России и Всемирного армянского конгресса Владимир Агаян с рабочим визитом побывали в Тавушской области РА, в ходе которого встретились с губернатором Тавушской области Овиком Абовяном.
Выразив губернатору благодарность за прием, Фирдус Закарян отметил, что в канун предстоящего 18-20 сентября 6-го общеармянского форума «Армения-Диаспора» Министерство Диаспоры выступает с инициативой поиска спонсоров для приграничных общин. Руководитель аппарата отметил, что уже обобщены первоочередные проблемы этих общин, которые будут представлены участникам форума «Армения-Диаспора». Он также добавил, что на вышеупомянутую инициативу уже откликнулись несколько благотворителей, которые возьмут ответственность за решение проблем двух населенных пунктов Тавушской   области.
Владимир Агаян в своем выступлении отметил, что поскольку на 6-м общеармянском форуме «Армения-Диаспора» будет обсуждаться также вопрос содействия приграничным общинам, целью встречи является ближе познакомиться с реализуемыми в области программами и представить форуму возможности соответствующих инвестиций в этих общинах.
Губернатор Овик Абовян приветствовал готовность Министерства Диаспоры РА и Союза армян России оказать содействие приграничным общинам, в то же время представив ряд программ, успешно стартовавших в области, благодаря которым не только созданы новые рабочие места, но и удалось развить рамки производственных мощностей.