Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին ընդառաջ. Տավուշի մարզում քննարկվեցին սահմանապահ համայնքների աջակցությանն ուղղված հարցեր
Օգոստոսի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Երեմ Սիմոնյանը, նախարարության ԱՊՀ հայ համայնքների վարչության պետ Վաղինակ Քոչարյանը և Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի փոխնախագահ Վլադիմիր Աղայանն աշխատանքային այց կատարեցին ՀՀ Տավուշի մարզ, որի ընթացքում հանդիպեցին Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանին:
Շնորհակալություն հայտնելով մարզպետին ընդունելության համար՝ Ֆիրդուս Զաքարյանը նշեց, որ սեպտեմբերի 18-ից 20-ը կայանալիք Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովին ընդառաջ՝ Սփյուռքի նախարարությունը հանդես է գալիս սահմանապահ համայնքներին հովանավորներ գտնելու նախաձեռնությամբ: Աշխատակազմի ղեկավարը նշեց, որ արդեն իսկ ի մի են բերվել այդ համայնքների առաջնահերթ հինախնդիրները, որոնք կներկայացվեն Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի մասնակիցներին: Ֆիրդուս Զաքարյանը հավելեց, որ վերոհիշյալ նախաձեռնությանն արդեն արձագանքել են մի քանի բարերարներ, ովքեր կստանձնեն Տավուշի մարզի 2 բնակավայրի հիմնախնդիրների լուծման պատասխանատվությունը:
Վլադիմիր Աղայանն իր խոսքում նշեց, որ քանի որ Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովի ժամանակ քննարկվելու է նաև սահմանամերձ համայնքներին աջակցելու հարցը, հետևաբար հանդիպման նպատակն է մոտիկից ծանոթանալ մարզում իրականացվող ծրագրերին ու համաժողովին ներկայացնել այդ համայնքներում համապատասխան ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները:
Մարզպետ Հովիկ Աբովյանը ողջունեց սահմանապահ համայնքներին օժանդակելու Սփյուռքի նախարարության և Ռուսաստանի հայերի միության պատրաստակամությունը, միաժամանակ ներկայացրեց մարզում հաջողությամբ մեկնարկած մի շարք ծրագրեր, որոնց շնորհիվ ստեղծվել են ոչ միայն նոր աշխատատեղեր, այլև կարողացել են զարգացնել արտադրական կարողությունների շրջանակը:

Ahead of the Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference: Issues on support to borderline villages considered in Tavush Province
On August 23, Chief of Staff of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia Firdus Zakaryan, Deputy Chief of Staff Yerem Simonyan, Head of the Department of Armenian Communities of CIS countries Vaghinak Kocharyan and Vice-President of the Union of Armenians of Russia and the World Armenian Congress Vladimir Aghayan paid a working visit to the Tavush Province of the Republic of Armenia where they had a meeting with Governor of Tavush Province Hovik Abovyan.
Expressing gratitude to the governor for the reception, Firdus Zakaryan stated that the Ministry of Diaspora is carrying out the initiative of finding sponsors for Armenia’s borderline villages ahead of the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference. The Chief of Staff noted that the Ministry has already summed up the priority issues of those villages which will be presented to the participants of the Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference. Firdus Zakaryan added that the initiative has already sparked reactions from several benefactors who will assume responsibility for solving the issues of two settlements in the Tavush Province.
Vladimir Aghayan stated that since the issue of support to borderline villages will also be considered during the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference, the goal of the meeting is to get acquainted with the programs under implementation in the province and talk about the opportunities for relevant investments in those villages during the conference.
Governor Hovik Abovyan welcomed the willingness of the Ministry of Diaspora and the Union of Armenians of Russia to provide assistance to the borderline villages and presented several successful programs that have been carried out in the province and have helped not only create new jobs, but also expand the circle of production capacities.