«Հայաստանից իմ սրտում սե՛ր եմ տանում, մեր ժողովրդի հանդեպ ունեցած անսահման կարոտն ու Հայրենիքիս անմահական ջրի համը». Հակոբ Դունիայան
Հայ ժողովրդի պատմության հոլովույթում մշտապես կարևորվել են գիրն ու գրականությունը, դպրությունը, առհասարակ՝ արվեստն ու մշակույթը, և դրա՛նք են մեր գոյատևման հզոր կռվանները: Ամենածանր, օրհասական տարիներին անգամ հայ մտավորականը պահել ու պահպանել է իր մատյանները, դպրոցներն ու վարժարանները, շարունակել է արարել, տպագրել գրքեր ու թերթեր: Հայ մամուլն անքակտելի մասն է եղել մեր հոգևոր հարուստ ժառանգության. բազմաթիվ թերթեր, հանդեսներ, պարբերականներ են լույս ընծայել մեր նշանավոր գրողներն ու հրապարակախոսները, հասարակական-քաղաքական հայտնի գործիչները, բանաստեղծներն ու լրագրողները, արձակագիրները՝ Գաբրիել Այվազովսկին՝ «Բազմավեպ» հայագիտական, բանասիրական, գրական հանդեսի հիմնադիր- խմբագիր, Հարություն Սվաճյանը՝ «Մեղու» երգիծաթերթի խմբագիր, գրող, Հակոբ Պարոնյանը՝«Խիկար» երգիծաթերթի հիմնադիր-խմբագիր, հետագայում՝ նաև «Մեղու»-ի խմբագիր, Հարություն Սվաճյանը՝ «Մեղու» երգիծաթերթի հիմնադիր-խմբագիր…
Մեր օրերում շարունակվում է մամուլի նկատմամբ ունեցած այս մեծ սերը, նվիրումն ու հետաքրքրությունը: Որքան էլ նորարարական տեխնոլոգիաները զարգանան և մեծ տարածքներ նվաճեն, միևնույն է, տպագիր մամուլն անփոխարինելի և մնայուն արժեք է. այդ է վկայում նաև մեր օրերում Բեյրութում հրատարակվող «Ծաղիկ» գրական ազգային շաբաթաթերթը, որի հիմնադիր-խմբագիր Հակոբ Դունիայանի հետ հարցազրույց ունեցա «Հայերն այսօր»–ի համար: Ստորև մեր ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցը:
-Պարո՛ն Հակոբ, Ձեր հիմնադրած շքեղ ու բազմաբովանդակ «Ծաղիկ» շաբաթաթերթի անունն ինձ հիշեցրեց հայ մամուլի և տպագրության լավագույն ժամանակներն ու նշանավոր հայ խմբագրապետերին. ինչպե՞ս կարողացաք հասնել նման տպագրության, ո՞րն է հաջողության գաղտնիքը:
-Նախ՝ շնորհակալ եմ, որ ինձ հարցազրույց տալու առիթ ընձեռվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության պարբերականին: «Ծաղիկ»-ը հիմնադրվել է 2004 թվականի ապրիլի սկզբներին, առաջին համարը լույս է ընծայվել հունիսի 8-ին՝ Արշակ Չոպանյանի մահվան 50-րդ տարելիցի օրը. նպատակային ենք ընտրել և՛ այդ օրը, և՛ շաբաթաթերթի «Ծաղիկ» անվանումը՝ նկատի ունենալով, որ Արշակ Չոպանյանը  1894-95թթ. Պոլսում հիմնել է իր համանուն պարբերականը: Մեր շաբաթաթերթը սկզբում լույս էր ընծայվում 15 օրը մեկ՝ ոչ գունավոր, ոչ այնքան որակյալ: Հետագայում՝ 2010-ից, սկսեցինք գունավոր տպագրությունը, և այն դարձավ շաբաթաթերթ:
-Նման շքեղ հրատարակությունն ի՞նչ միջոցներով եք տպագրում, արդյոք հովանավորներ ունե՞ք…
-Այդ հարցն ինձ հաճախ են տալիս. հովանավորն իմ ժողովուրդն է, մեր ընթերցողները, ունենում ենք նաև նվիրատվություններ: Պաշտոնապես ո՛չ մի կուսակցություն, հոգևոր ո՛չ մի կառույց, ո՛չ մի կազմակերպություն մեզ չի հովանավորում: Մոտավորապես ունենք 800 բաժանորդ, որից գրեթե 600-ր՝ Բեյրութում, 200-ը՝ արտերկրում:
-Պարո՛ն Հակոբ, քանի՞ հոգուց է բաղկացած Ձեր թերթի խմբագրակազմը:
-Հիմնականում ե՛ս եմ աշխատում. հավաքում եմ ինձ ուղարկած նյութերը, խմբագրում եմ, սրբագրում, գրում եմ կարևորագույն իրադարձությունների մասին վերլուծական խմբագրականներ, նաև՝ գրական, մշակութային, միջազգային նյութեր է եմ տեղադրում, ինչպես նաև՝ թարգմանական նյութեր. օրը 17- ից 18 ժամ ես աշխատում եմ: Տարբեր երկրներից թղթակիցներ ունենք, Հայաստանից էլ են մեզ թղթակցում: Մենք ամեն անգամ անդրադառնում ենք մեծանուն հայերի հոբելյաններին և մեր ամսագրի շապիկի երեսը ձևավորում ենք  հե՛նց տվյալ անհատի լուսանկարով, իսկ էջերում ներկայացնում ենք հոդված՝ նրա կենսագրական և ստեղծագործական գործունեության մասին. օրինակ՝ աշխարհահռչակ հայ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին, հանճարեղ Չարենցի ծննդյան 120-ամյակին նվիրված, անցյալ տարի ներկայացրինք երկու մեծագույն երգիծաբաններին՝ Հակոբ Պարոնյանին Երվանդ Օտյանին: Մեր շաբաթաթերթում հիմնականում տեղ են գտնում Հայրենիքին առնչվող հետաքրքիր լուրերը, նորությունները: Սեպտեմբերի 21-ի՝ Հայաստանի անկախության օրվա առիթով, նախատեսում եմ մոտ 70 էջանոց տպագրություն ունենալ: Քաղաքական նյութերն ավելի շատ մեր ազգային խնդիրներին են առնչվում:
-Պարո՛ն Հակոբ, մասնագիտությամբ բանասե՞ր եք, լրագրո՞ղ …
-Ո՛չ, ես ավարտել եմ Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը, սակայն իմ ամբողջ կյանքում զբաղվել եմ գրականությամբ:
-Պատահաբար չե՞ք ստեղծագործում՝ արձակ, բանաստեղծություններ…
-Ստեղծագործում եմ. բանաստեղծություններ եմ գրում, նաև պատմվածքներ ունեմ: Երկու հատոր բանաստեղծություններ ունեմ տպագրված, սակայն անտիպներն ավելի շատ են: Մինչև «Ծաղիկը»-ը հիմնելը՝ 90-ականներին ես «Զարթոնք» օրաթերթի մշակութային, գրական բաժնում եմ աշխատել, որտեղ ցանուցիր՝ նաև մեր գրական էջերը կան. կարող է ՝մի օր դրանք ամփոփեմ մի հատորի մեջ:
-Ձեր շաբաթաթերթի լեզուն միայն արևմտահայերենն է. ցանկություն չունե՞ք նյութերի մի մասը տպագրել որևէ օտար լեզվով՝ առավել մեծացնելու ընթերցողների ու բաժանորդների թիվն՝ ի դեմս օատարալեզու ընթերցողների:
-Սկզբում մեր արտոնագիրը տրված էր հայերեն և արաբերեն լեզուների համար. եթե արաբերեն էլ տպեինք, պետք է որոշակի գումար ավելացնեինք: Ես ցանկացա շարունակել հայերենով, որովհետև այնքան շատ են արաբալեզու թերթերը: Օտարալեզու բաժանորդներ ունենալու համա՛ր են շատերն անգլերեն կամ ֆրանսերեն լեզուներով էջեր ունենում. եթե մեր շաբաթաթերթի ընթերցողը ցանկություն ունենա օտար լեզուներով կարդալու, կդիմի օտարալեզու թերթերի, որովհետև մենք այդ թերթերից ենք արտատապում:
-Պարո՛ն Դունիայան, մենք վաղ ժամանակներից ունեցել ենք հրաշալի խմբագիրներ. ո՞վ է Ձեզ համար լավագույն խմբագրապետի օրինակը:
-Ես սիրում եմ բոլոր խմբագիրների խմբագրած թերթերը՝ սկսած Երվանդ Օտյանի, Պարոնյանի, Թեքեյանի և այլոց խմբագրած թերթերից: Շատ եմ սիրել իմ ուսուցչի՝ սերունդների ուսուցիչ Վահե Վահյանի խմբագրած «Անի» հանդեսը, նաև Թեքեյանի երկրպագուն եմ. մեր նշանավոր խմբագիրների խմբագրած թերթերն ու հանդեսներն ինձ համար ուսանելի են եղել, սակայն ավելի մեծ ազդեցություն եմ կրել Վահե Վահյանից:
– ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն, ըստ Ձեզ, ինչպիսի՞ դերակատարում ունի սփյուռքահայերի համար:
-ՀՀ սփյուռքի նախարարին հանդիպել եմ Բեյրութում և նրա կողմից պարգևատրվել եմ «Մայրենիի դեսպան» պատվավոր մեդալով, իսկ երկու տարի առաջ Մշակույթի նախարարության կողմից պարգևատրվել եմ ոսկե մեդալով: Եթե Սփյուռքի հայերը հպարտանալու մի բան ունեն, դա Հայաստանն է: Սփյուռքի նախարարությունը լուսատու մի փարոս է, որը Սփյուռքի հեռավոր անկյուններից մոլորյալ հայորդիներին կապում է Հայրենիքին: Ես առաջին անգամ եմ «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում, սակայն մշտապես հետևորդն եմ նրա բոլոր հրապարակումների, որոնց միջոցով դուք կարողանում եք լուսաբանել Սփյուռքի նշանավոր հայերի ծավալած ազգանպաստ, հայապահպան գործունեությունը և, առհասարակ, դրսում ապրող հայերին կապել Հայրենիքին:
-Իմ վերջին՝ ավանդական, տարիներ շարունակ բազմաթիվ սփյուռքահայերի տրվող հարցը՝ ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը:
-Հայրենիք ասելով՝ ես հասկանում եմ ժողովուրդ, եկեղեցի և պատմություն. այս անքակտելի եռամիասնությունն է ինձ համար Հայրենիքը: Հայրենիքը մնայո՛ւն արժեք է:
– Ձեր սրտում, հոգում ի՞նչ եք տանում Հայաստանից:
-Սե՛ր եմ տանում, Հայաստանի քաղցր, անմահական ջրի, մեր ժողովրդի հանդեպ ունեցած անսահման կարոտն եմ տանում իմ սրտում: Ես հավատում եմ մեր Հայրենիքի վարդահեղեղ ապագային:
Ահա այս ՝ Հայաստանի վարդահեղեղ ապագայի ոգևորիչ տեսլականով էլ ավարտում եմ իմ հարցազրույցը Բեյրութի «Ծաղիկ» շաբաթաթերթի հիմնադիր-խմբագիր, բանաստեղծ, հրապարակագիր Հակոբ Դունիայանի հետ՝ «Գրական ղողանջներ, «Գրական գոհարներ», «Միջազգային գրական գոհարներ» «Բաբախումներ արևմտահայ գրականությունից» և բավականին հետաքրքիր այլ խորագրերով, հայ և համաշխարհային գրականության գոհարներով, մեծ մտածողների մտքերով, Հայրենիքի կարևոր իրադարձությունների մասին նյութերով, միջազգային նորություններով, թարգմանություններով, նշանավոր հայերի հոբելյաններն արտացոլող նյութերով, հայ դասականների չափածո և արձակ ստեղծագործություններով հագեցած «Ծաղիկ» շաբաթաթերթի բազմաբովանդակ գործունեությանը և նրա արհեստավարժ ու մեղվի պես ժրաջան խմբագրին, հայ մամուլի անխոնջ մշակին մաղթելով բազմաբեղուն գործունեություն:

«В сердце своем увожу из Армении любовь, безграничную тоску по нашему народу и бесподобный вкус воды моей Родины»: Акоп Дуниаян
На протяжении всей истории армянского народа всегда придавалась исключительная важность письменности и литературе, вообще искусству и культуре, и именно в этом – мощный залог нашего существования. Даже в самые тяжелые, судьбоносные годы армянская интеллигенция хранила и берегла свои книги, школы и гимназии, продолжала созидать, издавать книги и газеты. Армянская пресса всегда была неотъемлемой частью нашего богатого духовного наследия: многочисленные газеты, журналы издавались нашими выдающимися писателями и публицистами, известными общественно-политическими деятелями, поэтами и журналистами, прозаиками – Габриел Айвазовский был учредителем-редактором арменоведческого, филологического, литературного журнала «Базмавеп», Арутюн Свачян – редактором сатирической газеты «Мегу», Акоп Паронян – учредителем-редактором сатирической газеты «Хикар», впоследствии также редактором «Мегу»…
В наши дни эта великая любовь, преданность и интерес к прессе не угасает. Сколько бы ни развивались новейшие технологии и завоевывали большие пространства – все равно печатная пресса незаменимая и непреходящая ценность. Об этом свидетельствует и издающийся в Бейруте литературно-национальный еженедельник «Цагик», с учредителем-редактором которого Акопом Дуниаяном и состоялась наша беседа для «Армяне сегодня». Ниже предлагаем ее вниманию наших читателей.
– Господин Акоп, название основанного Вами шикарного и содержательного еженедельника «Цагик» напомнило мне лучшие времена армянской прессы и книгоиздания, выдающихся армянских редакторов. Как Вам удалось добиться такой полиграфии, в чем секрет успеха?
– Во-первых, благодарен за то, что издание Министерства Диаспоры РА предоставило мне возможность дать интервью. «Цагик» был основан в начале апреля 2004 года. Первый номер вышел 8 июня – в день 50-й годовщины со дня кончины Аршака Чопаняна. С определенной целью избрали и день выхода, и название еженедельника «Цагик», учитывая, что Аршак Чопанян в 1894-95гг. основал в Константинополе одноименное издание. Наш еженедельник вначале выходил раз в 15 дней, не в цвете и не так качественно. Впоследствии, с 2010 года, перешли на цветную печать и он стал еженедельником.
– На какие средства выпускаете столь шикарное издание, есть ли спонсоры?..
– Этот вопрос мне задают часто: спонсором выступает мой народ, наши читатели, бывают также пожертвования. Официально ни одна партия, ни одна духовная структура, ни одна организация нас не спонсирует. Насчитывается примерно 800 подписчиков, из которых почти 600 в Бейруте, 200 – за рубежом.
– Господин Акоп, сколько человек насчитывается в редакции Вашей газеты?
– В основном работаю я: набираю присланные мне материалы, редактирую, корректирую, пишу аналитические передовицы о важнейших событиях, также размещаю литературные, культурные, международные материалы, а также переводные. Работаю по 17-18 часов в сутки. У нас есть корреспонденты в разных странах, из Армении тоже нам пишут. Каждый раз мы обращаемся к юбилеям великих армян, и обложку нашего издания иллюстрируем фотографией данной личности, а на страницах представляем статью о его биографии и творческой деятельности. Например, посвященные 200-летию великого армянского мариниста Ованеса Айвазовского, 120-летию гениального Егише Чаренца, в прошлом году представили дух величайших сатириков Акопа Пароняна и Ерванда Отяна. В нашем еженедельнике в основном находят место интересные информации и сообщения, касающиеся Родины. 21 сентября, по случаю Дня независимости Армении, планируем выпустить газету объемом примерно 70 страниц. Политические материалы большей частью  касаются наших национальных вопросов.
– Господин Акоп, по специальности Вы филолог, журналист?..
– Нет, я окончил Ереванский политехнический институт, однако всю жизнь занимался литературой.
– Случайно не пишете прозу, поэзию?..
– Пишу – сочиняю стихи, имею также рассказы. �?здал два тома стихов, однако неопубликованных больше. До основания «Цагик», в 90-х годах я работал в отделе культуры и литературы ежедневной газеты «Зартонк», где имелись также наши литературные страницы. Возможно, однажды обобщу их в одной книге.
– Язык Вашего еженедельника исключительно западноармянский. Нет желания часть материалов публиковать на каком-либо иностранном языке, чтобы в лице иностранцев увеличить численность подписчиков, читателей?
– Поначалу нам была выдана лицензия на армянский и арабский языки: если бы печатали и на арабском, должны были расходовать больше. Я предпочел продолжать на армянском, потому что арабоязычных газет много. Чтобы привлечь иностранных читателей, многие печатают англо- или франкоязычные полосы. Если читатели нашего еженедельника захотят читать на иностранном языке, обратятся к иноязычным газетам – мы ведь перепечатываем из этих газет.
– Господин Дуниаян, с давнишних времен у нас были прекрасные редакторы. Кто является для Вас примером лучшего редактора?
– Я люблю газеты, редактированные всеми редакторами – начиная с Ерванда Отяна, Пароняна, Текеяна и других. Очень любил журнал «Ани», редактируемый моим учителем, наставником поколений Ваге Вагяном, являюсь также почитателем Текеяна. Газеты и журналы, редактируемые нашими известными редакторами, были для меня поучительными, однако самое большое влияние произвел Ваге Вагян.
– Какую роль, на Ваш взгляд, играет Министерство Диаспоры РА для армян Диаспоры?
– Встречался с министром Диаспоры РА в Бейруте, из ее рук получил почетную медаль «Посол родного языка», а два года назад Министерством культуры РА был награжден Золотой медалью. Если армянам Диаспоры и есть чем гордиться – это Армения.  Министерство Диаспоры – маяк, привязывающий к Родине заблудших армян в отдаленных уголках Диаспоры. В редакции «Армяне   сегодня» я впервые, однако постоянно слежу за всеми ее публикациями, посредством которых вам удается освещать патриотическую деятельность выдающихся армян Диаспоры, их усилия по сохранению армянства, да и вообще привязывать живущих на чужбине армян к Родине.
– �? последний, традиционный вопрос, который уже многие годы задаю армянам Диаспоры: чем является для Вас Родина?
– Говоря «Родина», я понимаю народ, церковь, историю: это неразрывное триединство и является для меня Родиной – непреходящая ценность.
– Что увозите из Армении в сердце, в душе?
– Увожу любовь, безграничную тоску по сладкой, бесподобной воде, по нашему народу. Я веру в светлое будущее нашей Родины.
Вот на этой оптимистической ноте о светлом будущем Армении и завершилась наша беседа с учредителем-редактором Бейрутского еженедельника  «Цагик», поэтом, публицистом Акопом Дуниаяном.