Արևածիծաղ աչուկներով Սալբին ու համակրելի Արդենը՝ Ստամբուլից ՝«Արի տուն» ծրագրի մասնակիցներ
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» հայրենաճանաչողական ծրագիրը թևակոխեց վերջին՝ 8-րդ փուլ, որի շրջանակներում Սփյուռքի տարբեր երկրներից ժամանած հայորդիները մասնակցեցին այդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Այնուհետև նրանք պետք է այցելեին Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի ուխտավայր-գերեզման՝ Օշական: Այդ ընթացքում «Հայերն այսօր»-ի համար հարցազրույց ունեցա Ստամբուլից ծրագրին մասնակցող երկու լուսաչվի, հայկական անուշիկ դիմագծերով հայորդիների՝ Արդենի և Սալբիի հետ:
Արդեն Արսլան, 17 տարեկան
-Ես եկել եմ Ստամբուլից, սովորում եմ Կենտրոնական վարժարանում: Այս ծրագրի մասին իմացել եմ մեր դպրոցում, ընկերներիցս եմ լսել: Առաջին անգամ եմ Հայաստանում. ուրախ եմ, որ պետք է տեսնեմ մեր պատմամշակութային հուշարձանները: Մեր արմատները Արևմտյան Հայաստանից են: Հայրս կաշեգործ է, մայրս՝ տանտիկին: Մենք դպրոցում շատ բան ենք սովորել Հայաստանի, արևմտահայ, արևելահայ գրողների մասին. ես հատկապես շատ սիրում եմ Հակոբ Պարոնյանի, Թեքեյանի, Երվանդ Օտյանի ստեղծագործությունները: Ինձ համար հետաքրքիր է այս ծրագրին մասնակցելը:
Սալբի Մոր, 15 տարեկան
-Ես էլ եմ սովորում Կենտրոնական վարժարանում և առաջին անգամ եմ Հայաստանում: «Արի տան» մասին լսել եմ մեր վարժարանում և ցանկացա մասնակցել ծրագրին: Մինչև Հայաստան գալը՝ քիչ բան գիտեի Հայաստանի մասին, սակայն այս օրերի ընթացքում ավելի մոտիկից կծանոթանամ տեսարժան վայրերին: Ես հայ գրողներից գիտեմ Հակոբ Պարոնյանին, Թեքեյանին, Մուշեղ Իշխանին…Իմ կարծիքով Երևանը շատ գեղեցիկ է, սակայն ես տեսնում եմ նաև հին, ոչ գեղեցիկ շինություններ, որոնք խանգարում են մյուս գեղեցկություններին:
… Հայերը, ուր էլ, որ լինեն, աշխարհի որ ծայրում էլ գտնվեն, ինչ կերակուր էլ վայելեն, միևնույն է, հաճույքով են ըմբոշխնում մեր հայկական ավանդական տոլման, թոփիկը, որոնց մասին մեր զրույցի վերջում սիրով հիշատակեցին Արդենն ու Սալբին, նրանք չմոռացան նշել նաև Երևանի համեղ ջրի մասին: Մեր զրույցի ընթացքում իմ հարցերին տված նրանց անկեղծ ու անմիջական պատասխանները, յուրօրինակ կարծիքները 1-2 օրվա հյուրընկալության և առաջին օրերի տպավորությունների հետ կապված՝ խոսում են հայրենաճանաչողական այս ծրագրի հետաքրքրության ու սփյուռքահայ երիտասարդների կողմից սիրված լինելու մասին: Բարի ճանապարհ մաղթելով համակրելի երիտասարդին՝ Արդենին ու գեղեցիկ հյուսքերով, արևածիծաղ աչուկներով Սալբիին դեպի Օշական ՝ ընկնում եմ մտորումների գիրկը. նրանց շա՜տ հայկական արտաքինն ինձ տանում է դեպի նախնիներիս երկիր, դեպի Սասուն ու Մուշ, դեպի Վանա լիճ ու Մեղրագետ, դեպի Զեյթուն ու Արդահան, Կարս ու Արդահան, Մարութա սար ….

Салби с веселыми глазами и симпатичный Арден из Стамбула – участники программы «Ари тун»
Программа познания Родины «Ари тун» Министерства Диаспоры РА вступила в заключительный, 8-й этап, в рамках которого молодые армяне Диаспоры из разных стран приняли участие в торжественной церемонии открытия этого этапа. Затем они совершат паломничество на могилу Святого Месропа Маштоца в Ошакан. За это время побеседовала для «Армяне сегодня» с участвующими в программе Салби и Арденом из Стамбула.
Арден АРСЛАН, 17 лет: – Я приехал из Стамбула, учусь в Центральной гимназии. Об этой программе узнал в школе от друзей. В Армении в первый раз, рад, что увижу наши историко-культурные памятники. Наши корни – из Западной Армении. Отец кожевенник, мать – домохозяйка. В школе мы многое выучили об Армении, западноармянских и восточноармянских писателях: я особенно люблю произведения Акопа Пароняна, Ваана Текеяна, Ерванда Отяна. Мне очень интересно участвовать в этой программе.
Салби МОР, 15 лет: – Я тоже учусь в Центральной гимназии и впервые в Армении. Об «Ари тун» услышала в нашей гимназии и захотела участвовать. До приезда мало что знала об Армении, но за эти дни ближе познакомлюсь с достопримечательностями. �?з армянских писателей я знаю Акопа Пароняна, Ваана Текеяна, Мушега �?шхана… Мне кажется, Ереван очень красивый, однако я замечаю и старые, некрасивые сооружения, которые мешают красоте других.
…Армяне, где бы они ни были, в каком уголке мира ни находились, чем бы ни питались, все равно с удовольствием смакуют традиционную армянскую толму, топик, о которых в конце нашей беседы охотно упомянули Арден и Салби, не забывая и о вкусной ереванской воде. �?х искренние, непосредственные ответы на мои вопросы в ходе нашей беседы, своеобразные мнения о пребывании в гостях 1-2 дня и впечатления первых дней свидетельствуют об интересе и любви к этой программе познания Родины со стороны армянской молодежи Диаспоры. Желая доброго пути в Ошакан симпатичному молодому человеку, Ардену, и Салби с красивыми косичками и глазами, отдаюсь размышлениям: их типично армянская внешность уводит меня в страну предков, в Сасун и Муш, Ванское озеро и Меграгет, в Зейтун и Ардаган, Карс и Ардаган, горе Марута…