Տեղի ունեցավ կանադահայ քանդակագործ Մկրտիչ Տարագճյանի քանդակների ցուցահանդեսի բացումը
Օգոստոսի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ Ժամանակակից արվեստի թանգարանում տեղի ունեցավ կանադահայ քանդակագործ Մկրտիչ Տարագճյանի քանդակների ցուցահանդեսի բացումը:
Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը ներկաներին փոխանցեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը և շնորհավորեց արվեստասեր հանրությանը կանադահայ քանդակագործի անհատական ցուցահանդեսի բացման առթիվ: «Հուսով եմ՝ Մկրտիչ Տարագեճյանի արվեստի ուժն ու գեղեցկությունը այս ցուցահանդեսի այցելուները դեռ երկար կհիշեն ու կզգան»,-նշեց Սերժ Սրապիոնյանը:
Քանդակագործը շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարությանը գործուն աջակցության համար և մասնավորապես ասաց. «Սա իմ առաջին անհատական ցուցահանդեսն է Հայաստանում, և ես ուրախ եմ, որ իմ քանդակներից մի քանիսն արդեն այստեղ գտել են իրենց մշտական հասցեները՝ Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարան, Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա և այլն: Ես մասնագիտությամբ բժիշկ եմ, սակայն ինձ միշտ ձգել է արվեստի ամենազոր ուժը, նկարել եմ տարիներ շարունակ, ապա հմտացել քանդակագործության մեջ: Այսօր զբաղվում եմ միայն քանդակագործությամբ»:
Մկրտիչ Տարագեճյանի քանդակները գտնվում են նաև Կանադայում և ԱՄՆ-ում: Քանդակագործի հեղինակած հայտնի լուսանկարիչ Յուսուֆ Քարշի հուշարձանը տեղադրվել է Օտտավա քաղաքի կենտրոնական հատվածում, իսկ «Ընթերցողը» քանդակը` Մոնրեալի քաղաքապետարանի հանրային գրադարանի առջև:

On August 3, with the support of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, Canadian-Armenian sculptor Megerditch Tarakdjian opened his personal exhibition at the Modern Art Museum in Yerevan.
Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan conveyed the welcoming remarks of Minister Hranush Hakobyan and congratulated the community of art lovers on the opening of the Canadian-Armenian sculptor’s personal exhibition. “I hope the attendees of this exhibition remember and feel the power and beauty of Megerditch Tarakdjian’s art,” Serzh Srapionyan stated.
The sculptor expressed gratitude to the Ministry of Diaspora for the active support and particularly said the following: “This is my first personal exhibition in Armenia, and I am happy that some of my sculptures are already being showcased at the House-Museum of Yeghishe Charents, Yerevan Komitas State Conservatory and other sites. I am a doctor by profession, but the almighty power of the arts has always pulled me like a magnet. I have painted for years and have become a skillful sculptor. Today, I am only involved in sculpting.”
Megerditch Tarakdjian’s sculptures are also showcased in Canada and the United States of America. The sculptor’s statue of famous photographer Yousuf Karsh is placed in central Ottawa, while the sculpture called “The Reader” is placed in front of the Public Library of Montreal City Council.