Տեղի ունեցավ կանադահայ քանդակագործ Մկրտիչ Տարագճյանի քանդակների ցուցահանդեսի բացումը
Օգոստոսի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ Ժամանակակից արվեստի թանգարանում տեղի ունեցավ կանադահայ քանդակագործ Մկրտիչ Տարագճյանի քանդակների ցուցահանդեսի բացումը:
Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը ներկաներին փոխանցեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը և շնորհավորեց արվեստասեր հանրությանը կանադահայ քանդակագործի անհատական ցուցահանդեսի բացման առթիվ: «Հուսով եմ՝ Մկրտիչ Տարագեճյանի արվեստի ուժն ու գեղեցկությունը այս ցուցահանդեսի այցելուները դեռ երկար կհիշեն ու կզգան»,-նշեց Սերժ Սրապիոնյանը:
Քանդակագործը շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարությանը գործուն աջակցության համար և մասնավորապես ասաց. «Սա իմ առաջին անհատական ցուցահանդեսն է Հայաստանում, և ես ուրախ եմ, որ իմ քանդակներից մի քանիսն արդեն այստեղ գտել են իրենց մշտական հասցեները՝ Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարան, Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա և այլն: Ես մասնագիտությամբ բժիշկ եմ, սակայն ինձ միշտ ձգել է արվեստի ամենազոր ուժը, նկարել եմ տարիներ շարունակ, ապա հմտացել քանդակագործության մեջ: Այսօր զբաղվում եմ միայն քանդակագործությամբ»:
Մկրտիչ Տարագեճյանի քանդակները գտնվում են նաև Կանադայում և ԱՄՆ-ում: Քանդակագործի հեղինակած հայտնի լուսանկարիչ Յուսուֆ Քարշի հուշարձանը տեղադրվել է Օտտավա քաղաքի կենտրոնական հատվածում, իսկ «Ընթերցողը» քանդակը` Մոնրեալի քաղաքապետարանի հանրային գրադարանի առջև:

Состоялось открытие выставки скульптур канадского скульптора, армянина Мкртича Тарагчяна
При содействии Министерства Диаспоры РА в Музее современного искусства 3 августа состоялось открытие выставки скульптур канадского скульптора, армянина Мкртича Тарагчяна.
Заместитель министра Диаспоры Серж Срапионян передал присутствующим приветствие министра Грануш Акопян и поздравил любителей искусства по случаю открытия выставки произведение канадского скульптора-армянина. «Надеюсь, посетители этой выставки надолго запомнят силу и красоту искусства Мкртича Тарагчяна», – отметил Серж Срапионян.
Скульптор выразил благодарность Министерству Диаспоры за деятельное содействие, и в частности сказал: «Это моя первая персональная выставка в Армении, и я рад, что несколько из моих скульптур уже обрели здесь постоянную прописку – в Доме-музее Егише Чаренца, Государственной консерватории им. Комитаса и др. Я по специальности врач, однако меня всегда притягивала мощная сила искусства, долгие годы рисовал, затем нашел себя в скульптуре. Сегодня занимаюсь только скульптурой».
Скульптуры Мкртича Тарагчяна находятся также в Канаде и США. Созданный им памятник известному фотографу Юсуфу Каршу установлен в центральной части Оттавы, а скульптура «Читатель» – перед общественной библиотекой мэрии Монреаля.