«Արի տուն» ծրագրի՝ հայրենիքում ապրել, սովորել և արարել ցանկացող երեխաները. լուսանկարներ
Հուլիսի 25-ին Երևանի Եղիշե Չարենցի անվան դպրոցում մեկնարկեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն-2017» ծրագրի 6-րդ փուլի Հայոց լեզվի ուսուցման դասընթացը: Այս փուլին մասնակցեց 90 պատանի և աղջիկ՝ Բելգիայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Իսպանիայից, Շվեդիայից, Աբխազիայից, Հորդանանից,Վրաստանից, Լիբանանից: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունից դասընթացի բացմանը ներկա էին Սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջյումյանը, նույն վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը, ծրագրի պատասխանատուներից Աստղիկ Ասատրյանը:
Ինչպես հաղորդում է «Հայերն այսօր»-ը, առանձնացված խմբերում տարբեր աշխատանքներ էին տարվում՝ սկսած տառերի ուսուցումից մինչև հայրենագիտական գիտելիքների խորացում:
Հայոց լեզվի ուսուցման դասընթացի փակման օրը Եղիշե Չարենցի անվան թիվ 67 դպրոցի փոխտնօրեն Օլեգ Տիտարենկոն հրաժեշտի խոսքում արիտունցիներին մաղթեց հայի տոկոնություն և բարի երթ: Հաջորդիվ խմբերից յուրաքանչյուրը հանդես եկավ գրական-գեղարվեստական տարբեր համարներով, բովանդակալից պաստառներով, որոնք ինքնատիպ անդրադարձ էին մեր ավանդույթներին և խորհրդանիշերին:
Մոսկվայի «Վերածնունդ» հայկական դպրոցի տնօրեն Շողիկ Փահլևանյանն առանձնացրեց և իր շնորհակալությունը հայտնեց Ռուսաստանից ժամանած իր սաներին՝ իմաստասիրական և ազգագրական խորություն ունեցող պաստառի համար, որը արտացոլում էր հեթանոսական խորհրդակարգի առյուծակերպ արևի խորհրդանիշը՝ Միհր աստծուն, և երեխաների անձնանունները կրող արևի ճառագայթները՝ որպես հեռվից հայրենիքը ջերմացնող լուսատուներ: Ուսուցչուհի Լուսինե Հայրիյանի սաներն իրենց պաստառի հիմքում պատկերել էին Հայաստանի Հանրապետության քարտեզը, որի ներսում և չորսբոլորը՝ հեթանոսական ու քրիստոնեական խորդանիշերը, որոնք ներկայացնում էին նախաքրիստոնեական և քրիստոնեական պատմամշակութային շրջափուլերը: Մյուս խմբերի (ուսուցիչներ՝ Աիդա Օհանյան, Նարինե Գևորգյան, Սերա Շահինյան, Գայանե Բաբլոյան և Մաքրուհի Գևորգյան) սաների պաստառները ևս առանձնանում էին Հայաստանը բնութագրող խորհրդանիշ-պատկերներով:
Սույն փուլը նշանավորվեց հայրենիքում ապրել, սովորել և արարել ցանկացող երեխաների մեծաքանակությամբ: Ինչպես Ցիցերոնն է ասել. «Հայրենիքից դուրս երջանկություն չկա, թող յուրաքանչյուր մարդ արմատներ գցի հարազատ հողում»:

Дети программы «Ари тун», желающие жить, учиться и созидать на Родине (фоторепортаж)
В Ереванской школе им. Егише Чаренца 25 июля стартовали курсы армянского языка 6-го этапа программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун-2017». В этом этапе участвуют 90 юношей и девушек из Бельгии, России, США, �?спании, Швеции, Абхазии, �?ордании, Грузии, Ливана. От Министерства Диаспоры РА на открытии курсов присутствовали начальник Управления общеармянских программ Министерства Гагик Гянджумян, начальник отдела научно-образовательных программ того же Управления Сирвард Амбарян, ответственная за программы Астхик Асатрян.
Как сообщает «Армяне сегодня», в отдельных группах работа ведется по-разному – начиная с изучения букв до углубления страноведческих знаний.
В день закрытия курсов армянского языка заместитель директора школы Олег Титаренко в прощальной речи пожелал аритунцам армянской выносливости и доброго пути. Каждая из групп выступила с литературно-художественными номерами, содержательными плакатами, которые явились своеобразным обращением к нашим традициям и символике.
Директор Московской школы «Верацнунд» Шогик Пайлеванян выразила особую благодарность своим воспитанникам из России за философский и имевший глубокий этнографический смысл плакат, отражающий символ языческого обряда – бога Мигр и солнечные лучи с именами детей, как издали согревающие Родину светильники. Воспитанники педагога Лусине Айриян в основе своего плаката изобразили карту Республики Армения, внутри и вокруг которой языческая и христианская символика, которые представляли дохристианский и христианский историко-культурные циклы. Плакаты воспитанников других групп (педагоги Аида Оганян, Нарине Геворгян, Сера Шагинян, Гаяне Баблоян и Макруи Геворгян) также выделялись характеризующими Армению символами-картинами.
Этот этап ознаменовался большим числом детей, желающих жить, учиться и созидать на Родине. Как сказал Цицерон, «вне Родины счастья нет, пусть каждый человек пускает корни на родной земле».