ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Արի տուն» ծրագրի 7-րդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը
Հուլիսի 31-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» 2017թ. ծրագրի 7-րդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ծրագրի 7-րդ փուլին մասնակցում է 72 սփյուռքահայ պատանի ու աղջիկ աշխարհի 13 երկրից՝ Ռուսաստան Դաշնությունից, Ուկրաինայից, Թուրքմենստանից, Վրաստանից, Լիբանանից, Քուվեյթից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Բելգիայից, Նիդերլանդներից, Լեհաստանից և Հունգարիայից:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը արիտունցիներին փոխանցեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը: Նա մասնավորապես նշեց. «Սիրելի տղաներ և աղջիկներ, բարով եք եկել Հայաստան, բարով եք եկել Հայրենիք, բարով եք եկել տուն: Ուրախ եմ, որ ծրագրի շրջանակներում վայելելու եք Հայրենիքը, լինելու եք տեսարժան վայրերում: Եվ ամենակարևորը՝ մասնակցելու եք հայոց լեզվի արագացված դասընթացներին: Պետք է սովորեք հայերեն, խոսեք հայերեն, որ պահեք ձեր լեզուն ու ինքնությունը: Ձեր տունը Հայաստանն է, և ուշ թե շուտ վերադառնալու եք Հայրենիք: Բարով եք եկել»:
Արիտունցիները շնորհակալություն հայտնեցին Սփյուռքի նախարարին, ծրագրի կազմակերպիչներին՝ Հայրենիքում լինելու, հայերեն սովորելու, հասակակիցների հետ շփվելու հիանալի հնարավորության համար: Ելույթ ունեցան տարբեր երկրներից ծրագրին մասնակցելու եկած երեխաները, ասմունքեցին ու երգեցին, այնուհետև շուրջպար բռնեցին:

В Министерстве Диаспоры РА состоялась торжественная церемония открытия 7-го этапа программы «Ари тун»
В Министерстве Диаспоры РА 31 июля состоялась торжественная церемония открытия 7-го этапа программы познания молодежью Родины «Ари тун».
В 7-м этапе программы участвуют 72 юноши и девушки Диаспоры из 13 стран – Российской Федерации, Украины, Туркменистана, Грузии, Ливана, Кувейта, США, Франции, Бельгии, Нидерландов, Польши и Венгрии.
Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян передал аритунцам приветственное послание министра Грануш Акопян. Он в частности отметил: «Дорогие мальчики и девочки, добро пожаловать в Армению, добро пожаловать на Родину, добро пожаловать домой. Рад, что в рамках программы вы насладитесь Родиной, побываете в достопримечательных местах. �? самое главное – примете участие в ускоренных курсах армянского языка. Вы должны учить армянский, говорить на армянском, чтобы сохранить свой язык и идентичность. Ваш дом Армения, и рано или поздно вы вернетесь в Армению. Добро пожаловать».
Аритунцы выразили благодарность Министерству Диаспоры, организаторам программы за прекрасную возможность побывать на Родине, выучить армянский язык, общаться со сверстниками. Выступили участвующие в программе дети из разных стран – декламировали, пели, а затем завели хоровод.