«Ես հայ բանաստեղծության սիրահար եմ». Անի Սարաֆյան-Եփրեմյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը մշտապես գնահատում, արժևորում է սփյուռքահայ հասարակական-քաղաքական, ազգային, մշակութային նշանավոր գործիչների հայանպաստ գործունեությունը: Այդ առիթով, հուլիսի 27-ին, ՀՀ սփյուռքի նախարարը պարգևատրեց մի քանի սփյուռքահայ մշակութային գործիչների. նրանցից՝ լիբանանահայ ասմունքող, «Արարատ» օրաթերթի տնօրեն, «Նոր սերունդ» մշակութային միության ատենապետուհի Անի Սարաֆյան-Եփրեմյանի հետ «Հայերն այսօր»-ի համար ծավալվեց մի ջերմ հարցազրույց, որը ներկայացնում ենք մեր ընթերցողների ուշադրությանը:
-Անի՛, սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ՝ նախարարության «Վիլյամ Սարոյան» մեդալով պարգևատրվելու առիթով: Անշուշտ, Ձեր ծավալած հայրենանվեր գործունեության համար շատ պարգևների կլինեք արժանացած, և, այնուամենայնիվ, ամեն մի պարգևատրում իր խորհուրդն ունի. զրուցենք այդ մասին:
-Շատ շնորհակալ եմ շնորհավորանքի համար. անշու՛շտ, շատ պարգևատրումների եմ արժանացել, և ամեն պարգևատրում իր խորհուրդն ունի, սակայն Հայրենիքում ստացած պարգևի խորհուրդն ու նշանակությունը բոլորովին այլ են: Շատ հուզված եմ, ուրախ: Ճիշտ է, ես աշխատում եմ ու հայ մշակույթ տարածում առանց որևէ ակնկալիքի, սակայն հաճելի է ուշադրության արժանանալ, գնահատվել Մայր Հայրենիքի կողմից, մասնավորապես՝ Սփյուռքի նախարարության:
-Ասմունքելն էլ յուրօրինակ, բնատուր շնորհ է. մանկու՞ց եք այդ ասպարեզ ոտք դրել:
-Ինչպես ասացիք՝ ասմունքն էլ շնորհ է, և այն ի վերուստ է տրվում, սովորելով չես դառնա ասմունքող. որոշ տվյալներ պետք է ամբողջանան մարդու մեջ, որպեսզի մարդը հաջողություններ ունենա: Ես նաև հայրական տանս եմ պարտական այդ շնորհի համար. հայրս՝ լուսահոգի, շատ հայրենասեր Հակոբ Սարաֆյանը, արվեստի նկատմամբ բացառիկ սեր ու ճաշակ ուներ, իսկ մայրս՝ բացառիկ ձայն, այսինքն՝ մեծացել եմ արվեստասեր, մշակութային շնչով լեցուն միջավայրում: Անշուշտ, այդ ամենին նպաստել է նաև հայ դպրոցը. մեր լիբանանահայ գաղութը շատ մեծ տեղ է տալիս արվեստին, մշակույթին, հոգ է տանում հայոց լեզվի, գրականության մասին:  «Խաչիկ Պապիկյան» ֆոնդի հովանավորությամբ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսարանում ամեն տարի կազմակերպվում է ասմունքի մրցույթ, որին մասնակցում են երկրորդական և միջնակարգ վարժարանների հայ աշակերտներ. շուրջ 7 տարի ես այդ մրցույթի հանձնաժողովի՝ ժյուրիի անդամ եմ:
-Անի՛, ո՞ր տարիքից եք սկսել ասմունքել, որտե՞ղ եք առաջին անգամ բեմ բարձրացել:
-Շատ փոքր հասակից եմ սկսել ասմունքել, կարդալ հայ գրողների գործերը: Ես հայ բանաստեղծության սիրահար եմ: Ասմունքիս առաջին երեկոն կայացավ Բեյրութի նշանավոր սրահներից մեկում, երբ դեռևս դպրոցական էի. 700 հոգանոց դահլիճը լեփ-լեցուն էր, ես ներկայացրեցի արևմտահայ, արևելահայ գրողների ստեղծագործությունները:
-Ո՞վ է կազմում Ձեր համերգային ծրագրերը:
-Դեռևս փոքր տարիքից ի՛նքս եմ կազմել իմ ելույթների ծրագրերը, որովհետև ե՛ս պետք է զգամ, պե՛տք է հասկանամ, թե որ գործն է բխում հոգուցս, որ գործերը հանդիսատեսներին կկարողանամ հասցնել այնպես, ինչպես ես եմ զգում:
-Ինչպե՞ս եք կազմակերպում Ձեր ասմունքի երեկոները:
-Ես մասնակցում եմ Լիբանանի բոլոր միությունների, կազմակերպությունների կողմից հրավիրած միջոցառումներին, չեմ մերժում երբևէ, սիրով եմ ընդառաջում և այդ ամենն՝ առանց շահախնդրության:
-Անի՛, Լիբանանից դուրս՝ ուրիշ ո՞ր երկրներում եք ելույթներ ունեցել:
-Ասմունքել եմ Սիրիայում (Հալեպ,Դամասկոս), Արաբական Միացյալ Էմիրություններում (Աբու Դաբի, Դուբայ), Բուլղարիայում (Սոֆիա), Կանադայում (Տորոնտո, Մոնրեալ), Միացյալ Նահանգներում (Կալիֆորնիա, Լուիզիանա), Իրանում (Թեհրան). իմ բաղձանքն էր ելույթ ունենալ Հայրենիքում, և ահա, երազս իրականություն է դառնում՝ Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում «Իմ երազը» խորագրով ասմունքի երեկո ունեմ և պետք է հանդիպեմ հայաստանյան իմ սիրելի հանդիսատեսներին:
-Դուք շատ բազմազբաղ եք և ասմունքելուց բացի՝ նաև ուրիշ կարևոր աշխատանքներ եք կատարում Լիբանանում. պատմեք, խնդրեմ նաև այդ մասին:
-Այո՛, ճիշտ եք. Լիբանանում ես պատասխանատու մեծ աշխատանքներ եմ կատարում. շուրջ 5 տարի է, ինչ ստանձնել եմ «Արարատ» օրաթերթի տնօրենի պարտականությունները: Առավոտից մինչ ուշ ժամ ես զբաղված եմ թերթի աշխատանքներով, ինքս գրելու ժամանակ չեմ ունենում, հազվադեպ եմ գրում: Ստեղծել ենք երիտասարդներով համախմբված, նոր, թարմ շնչով լեցուն աշխատանքային մի լավ թիմ. նրանք աշխարհի տարբեր կողմերից աշխատակցում են մեր օրաթերթին: Մեր օրաթերթում զետեղվում են բազմաբնույթ նյութեր: Օրաթերթի գլխավոր խմբագիրն Ավետիս Ռազմիկն է: Ես նաև Լիբանանի «Նոր Սերունդ» մշակութային միության ատենապետուհին եմ. տարվա ընթացքում մենք շատ միջոցառումներ ենք կազմակերպում, բայց մեր գլխավոր աշխատանքները կենտրոնացած են «Արեգ» պարախմբի աշխատանքների վրա: Պարախմբի կազմում կան և՛ մեծեր, և՛ փոքրեր: Միայն դպրոցում սովորելով հայ չե՛ն լինի. երբ հայկական երգեր կերգեն, պարեր կպարեն, կասմունքեն, հայ մշակույթը կտարածեն, ավելի զորավոր հայեր կզգան իրենց: Մեր պարախումբն առայժմ շատ տեղերում չի եղել. երկու տարի առաջ Սիրիայում է եղել: Անցյալ շաբաթ պարախումբը ելույթ ունեցավ Լիբանանում. լեփ-լեցուն դահլիճում երկար ժամանակ չէին լռում ծափահարությունները: Հույս ունեմ, որ հաջորդ տարի կմասնակցենք ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից կազմակերպվելիք փառատոնին:
-Անի՛, ո՞րն է Ձեր զբաղվածության մյուս ոլորտը…
-Երրորդ՝ կարևոր դաշտը, ուր զբաղված եմ, իմ ընտանիքն է. ես տանտիկին եմ, երեք երեխաների մայր, թոռնիկներ ունեմ: Իմ 3 երեխաներն էլ համալսարանավարտ են. մեծ աղջիկս թարգմանիչ է, մյուս աղջիկս գրաֆիկական դիզայներ է, տղաս մարքեթինգի մասնագետ է: Նրանք իմ աշխատանքներում իրենց մասնակցությունն են ունենում, օգնում ինձ:
-Կրկին անդրադառնամ ասմունքի ոլորտին. նշանավոր ասմունքողներից ո՞վ է եղել Ձեզ համար օրինակ, մեծություն…
-Ցավոք, այս օրերին մահացավ իմ շատ սիրելի ասմունքող Վերա Հակոբյանն, ով Հայրենիք-Սփյուռք մշակութային առաջին կապեր հաստատող արվեստագետներից մեկն է. ես նրան դեռ մանկուց եմ հիշում: Շատ տարիներ առաջ, երբ Վերա Հակոբյանը Լիբանան էր գալիս, երբ լսում էի նրա ասմունքը, շատ էի տպավորվում. այդ օրերից նա իմ իդեալն է եղել, ես նրա ասմունքով մեծացա, նա իր հայրենաշունչ ասմունքով ինձ առավել սիրել տվեց Հայրենիքս:
-Թեմատի՞կ են Ձեր համերգները…
– Ոչ միշտ են թեմատիկ, սակայն ամեն կարևոր իրադարձության, նշանավոր հոբելյանների, հայ ժողովրդի համար հիշատակելի օրերի, տոների առիթով ասմունքի երեկոներ եմ կազմակերպել, որոնցից մի քանիսը կնշեմ՝ Սիլվա Կապուտիկյանի «Երկխոսություն իմ և իմ միջև», Վարդգես Պետրոսյանի «Հայկական էսքիզները», Սայաթ-Նովայի գործերը, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով եմ ունեցել ելույթներ և այլն:
-Անի՛, մեր հարցազրույցն ավարտենք Հայրենիքի մասին ունեցած Ձեր սրտի խոսքով. ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը:
-Ի՛մ Հայրենիք,
Հավատում եմ քո սուրբ հողի կանչին հավերժ,
Հավատում եմ քո լեռներին՝ գահավորված երկնքի մեջ,
Դու հավերժի անշե՛ղ  ճամփորդ,
Մահը  հերքող ճշմարտություն,
Դու ապրելու հավատավո՛ր,
Հավերժության ա՛չքն ես արթուն,
Ու քո աչքով հավերժական՝
Նայում եմ ես դեպի հեռուն
Ու տեսնում եմ քո ապագան,
Խաղաղությա՛ն աղավնատուն…
Այսպիսի՛ն է իմ Հայրենիքն ինձ համար:
Նորօրյա հայ բանաստեղծներից մեկի հայրենաշունչ այս տողերով էլ ավարտում եմ իմ հարցազրույցը Սփյուռքի հայ մշակույթի անխոնջ մշակներից մեկի՝ շատ պայծառ Անի Սարաֆյան-Եփրեմյանի հետ:

«Я влюблена в армянскую поэзию»: Ани Сарафян-Епрамян
Министерство Диаспоры РА всегда высоко ценит патриотическую деятельность видных общественно-политических, национальных, культурных деятелей Диаспоры. 27 июля министр Диаспоры наградила ряд культурных деятелей Диаспоры. С одной из них – ливанской армянкой-декламатором, директором ежедневной газеты «Арарат», председателем культурного союза «Нор серунд» Ани Сарафян-Епремян развернулась наша задушевная беседа для «Армяне сегодня», которую и представляем вниманию наших читателей.
– Ани, от всего сердца поздравляю Вас по поводу награждения медалью Министерства Диаспоры «Вильям Сароян». Несомненно, за Вашу патриотическую деятельность Вы удостоились многих наград, и тем не менее каждая награда имеет свою значимость. Побеседуем об этом.
– Большое спасибо за поздравление: конечно, удостоена многих наград, и каждая из них имеет свою значимость, однако значение награды, полученной на Родине, совершенно иное. Очень взволнована и рада. Правда, я работаю и пропагандирую армянскую культуру без каких-либо ожиданий, однако внимание очень приятно, оценка Родины, в частности, Министерства Диаспоры очень ценна.
– Декламация – своеобразный природный дар: Вы с детства вступили на эту стезю?
– Вы точно заметили, что декламация – тоже дар, он дается свыше, зубрежкой декламатором не станешь, некоторые данные должны обобщиться в человеке, чтобы он достиг успеха. Этим даром я обязана и отчему дому: блаженной памяти отец, Акоп Сарафян, был очень патриотичным человеком, обладал исключительной любовью и художественным вкусом к искусству, а мама обладала исключительным голосом. То есть я росла в  атмосфере любви к искусству, пропитанной духом культуры. Всему этому, конечно, способствовала и армянская школа: наша армянская колония Ливана уделяет большое место искусству, культуре, заботится о родном языке и литературе. Под патронатом фонда «Хачик Папикян» в Католикосате Великого Дома Киликийского ежегодно организуется конкурс декламации, в котором участвуют армяне-учащиеся гимназий второй ступени и средних. Почти семь лет я была членом жюри этого конкурса.
– Ани, с какого возраста Вы начали декламировать, где впервые вышли на сцену?
– Декламировать, читать произведения армянских писателей начала с очень юного возраста. Я влюблена в армянскую поэзию. Мой первый вечер декламации состоялся в одном из престижных залов Бейрута, когда еще была школьницей: зал на 700 мест был переполнен, я представила произведения восточноармянских и западноармянских писателей.
– Кто составляет Ваш концертный репертуар?
– Еще с малых лет я сама составляла репертуар своих выступлений, потому что должна чувствовать, понимать, какое произведение вытекает из моей души, какие произведения смогу донести до зрителя так, как сама чувствую.
– Как организуете Ваши вечера декламации?
– Я участвую во всех мероприятиях, созываемых союзами, организациями Ливана, никогда не отказываю, охотно иду навстречу, и все это без малейшей корысти.
– Ани, помимо Ливана, в каких еще странах выступали?
– Декламировала в Сирии (Алеппо, Дамаск), Объединенных Арабских Эмиратах (Абу Даби, Дубай), Болгарии (София), Канаде (Торонто, Монреаль), Соединенных Штатах (Калифорния, Луизиана), �?ране (Тегеран). Моя заветная мечта – выступить на Родине, и вот она становится реальностью – в концертном зале «Арно Бабаджанян» состоится вечер декламации под девизом «Мой сон», встречусь с любимыми зрителями Армении.
– Вы очень занятой человек, помимо декламации выполняете много важной работы в Ливане. Расскажите пожалуйста и об этом.
– Да, Вы правы, в Ливане я выполняю большую ответственную работу. Уже пять лет выполняю обязанности директора ежедневной газеты «Арарат», с утра до позднего вечера занята газетой, сама пишу редко – времени не бывает. Сформировали молодежную, энергичную, преисполненную свежего дыхания рабочую команду: из разных концов мира они сотрудничают с газетой, в которой публикуются разнообразные материалы. Главный редактор Аветис Размик. Я также являюсь председателем культурного союза «Нор серунд»: в течение  года организуем различные мероприятия, но главная наша работа сосредоточена на танцевальном ансамбле «Арег», в составе которого есть и взрослые, и дети. Одним лишь обучением в школе армянином не станешь, распевая армянские песни, танцуя армянские танцы, декламируя армянскую поэзию, распространяя армянскую культуру острее чувствуешь свою армянственность. Наш танцевальный ансамбль  пока не во многих местах побывал – два года назад гастролировал в Сирии. На прошлой неделе выступал в Ливане – в переполненном зале долго не смолкали аплодисменты. Надеюсь, в будущем году примем участие в фестивале, организуемом Министерством Диаспоры.
– Ани, в какой еще сфере Вы заняты?..
– Третье важное поле, в котором я занята – моя семья: я также домохозяйка, мать троих детей, у меня есть внуки. Все трое моих детей окончили университет, старшая дочь переводчик, другая – графический дизайнер, сын – специалист по маркетингу. В моей работе они также участвуют, помогают мне.
– Вернемся в сферу декламации: кто из известных декламаторов служит Вам примером, величиной?..
– К сожалению, в эти дни скончалась моя любимая декламатор Вера Акопян – одна из первых деятелей искусства, устанавливавших культурные связи между Родиной и Диаспорой. Я помню ее еще с детства. Годы назад, когда Вера Акопян приезжала в Ливан, я слушала ее декламацию, впечатление было огромное. Она стала моим идеалом, я выросла на ее искусстве декламации. Своей пропитанной патриотизмом декламацией  она заставила меня сильнее полюбить Родину.
– Ваши концерты тематические?..
– Не  всегда, но к важным событиям, знаменательным юбилеям, памятным для армянского народа дням, праздникам организую вечера декламации. Отмечу некоторые из них – «Диалог между мной и мной» Сильвы Капутикян, «Армянские эскизы» Вардгеса  Петросяна, произведения Саят-Нова, выступала также в связи со 100-летием Геноцида армян и до.
– Ани, завершим нашу беседу Вашим сердечным словом о Родине: чем является для Вас Родина?
– Родина моя,
Верю в вечный зов твоей священной земли,
Верю твоим горам, восседающим в небе,
Ты вечный, неуклонный путник…
Такова Родина в моем восприятии.
Этими патриотическими строками современного армянского поэта и завершилась наша беседа с неустанным служителем армянской культуры в Диаспоре, светлой личностью Ани Сарафян-Епремян.