Իրանցի ռեժիսորը Հայաստանում նկարահանելու է բազմասերիանոց ֆիլմ
Հուլիսի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց իրանցի ռեժիսոր և սցենարիստ Բեհրուզ Աֆղամիին, սցենարիստ Քուրոշ Սալիմզադեին, իրանահայ գրող, թարգմանիչ Անդրանիկ Խեչումյանին և գրող Աշոտ Աղաբաբյանին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը բարձր գնահատեց հայ-իրանական բարեկամությունը, նշեց, որ երկու ժողովուրդները մշակութային բազում ընդհանրություններ ունեն և այս նոր նախագիծը ևս փոխըմբռնման ու հարազատության դրսևորում է: Նախարարը առանձնակի կարևորեց իրանցի ճանաչված կինոռեժիսոր Բեհրուզ Աֆղամիի նախաձեռնությամբ Աշոտ Աղաբաբյանի «Ռեզիդենտը» գրքի հիման վրա Հայաստանում բազմասերիանոց ֆիլմ նկարահանելու ծրագիրը: Նախարարը հավելեց, որ այս ծրագիրը կյանքի կոչելը ևս մեկ անգամ կվկայի երկու ժողովուրդների մշակութային հարազատությունը, իսկ գրքի հերոսի՝ հայ ժողովրդի արժանավոր զավակ, պետանվտանգության գեներալ-մայոր, քիմիական գիտությունների դոկտոր ԽՍՀՄ «ատոմային» հետախուզության ղեկավար Հայկ Հովակիմյանի խորհրդավոր ու դրամատիզմով հարուստ պատմությունը մեծ հետաքրքրություն կներկայացնի ամբողջ աշխարհում, հատկապես այն երկրներում, որտեղ հայ համայնքներ կան:
Նախարարը վստահություն հայտնեց, որ այս ֆիլմաշարի ստեղծումը միմյանց խորապես ճանաչելու նոր սկիզբ է լինելու: Նա անդրադարձավ նաև Իրանի հայ համայնքին և նշեց, որ համայնքը հուսալի կամուրջ է երկու հարևան երկրների միջև:
Բեհրուզ Աֆղամին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և նշեց, որ գիրքը մեծ տպավորություն է գործել իր վրա, մղել է իրականացնելու նման համատեղ մեծ նախագիծ: Նա հավաստիցրեց, որ ձևավորված ստեղծագործական խումբը առաջիկայում կսկսի իր գործնական քայլերը:

Iranian film director to shoot multi-series film in Armenia
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Iranian film director and screenwriter Behrouz Afkhami, screenwriter Kourosh Salimzadeh, as well as Iranian-Armenian writer and translator Andranik Khechoumian and writer Ashot Aghababyan.
Cordially greeting the guests, the Minister highly appreciated the Iranian-Armenian friendship, stating that the two nations have many things in common in terms of culture and that the Iranian filmmaker’s new film devoted to Armenia is another manifestation of mutual understanding and familiarity. The Minister attached special importance to Behrouz Afkhami’s plan to shoot a multi-series film based on Ashot Aghababyan’s book “The Resident” in Armenia. The Minister added that implementation of this project will show once again the cultural familiarity between the Iranians and Armenians, while the enigmatic and highly dramatic story of the book’s main character (worthy son of the Armenian nation, Major General for State Security, Doctor of Chemical Sciences, Head of the USSR Atomic Intelligence Haik Hovakimyan) will spark great interest in the whole world, especially in countries where there are Armenian communities.
The Minister expressed confidence that the creation of these films will become a new start to deeply know each other. She also touched upon the Armenian community of Iran and stated that the community serves as a reliable bridge between the two neighboring countries.
Behrouz Afkhami expressed gratitude for the cordial reception and stated that the book had left a great impression on him and had driven him to carry out such a large project. He also assured that the film crew would start filming soon.