«Արի տուն»-ը աշխարհի երիտասարդական լավագույն ծրագրերից է». Նարեկ Ժամհարյան
«Արի տուն-2017» ծրագրի ևս մեկ փուլ, որի ճամբարային առօրյային մասնակցող երեխաներից մեկի ՝ Բելգիայի Կորտրիկ քաղաքից ծրագրին մասնակցող 15-ամյա Նարեկ Ժամհարյանի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
«Ծնվել եմ Հայաստանում, երկու տարեկան եմ եղել, երբ մեր ընտանիքը տեղափոխվել է Բելգիա: Այս ծրագրի մասին հայրս էր տեղեկացել համացանցից, հեռուստատեսությամբ էլ էինք տեսել, և ընտանիքս տվեց իր համաձայնությունը՝ մասնակցելու ծրագրին: Առաջին անգամ եմ Հայաստանում: Շատ լավ առիթ է՝ ծանոթանալու Հայրենիքի տեսարժան վայրերին ու աշխարհի տարբեր երկրներից ծրագրին մասնակցող իմ հասակակիցների հետ, որոնց հետ հեշտությամբ եմ շփվում, որովհետև լավ եմ տիրապետում թե՛ մայրենի լեզվիս, թե՛ ֆրանսերեն, թե՛ անգլերեն, թե՛ գերմաներեն լեզուներին:
Արդեն լավ ընկերներ ունեմ: Հայաստանի տեսարժան շատ վայրերում ենք եղել, սակայն ամենից ավելի տպավորված եմ Սևանով, սակայն կարգին լողալ չհաջողվեց. մի պահ շորերով մտա ջուրը, զովացա և հիացա Սևանի թափանցիկ, մաքուր ջրով: Մեծերից լսել եմ, որ շատ տարիներ առաջ Սևանի քաղցրահամ ջուրը մարդիկ նաև խմել են: Շատ գեղեցիկ էր կապուտաչյա Սևանը, որի մասին նաև երգեր եմ լսել ու պատմություններ: Ճամբարային առօրյան ևս շատ տպավորիչ է. այստեղ սովորեցինք հայկական պարեր ու հայրենասիրական երգեր: Սա մի լավ առիթ է, որպեսզի ի հայտ գան շնորհալի պատանիներն ու աղջիկները. հայերի մեջ միշտ էլ կան ու կլինե՛ն շնորհալիներ, տաղանդավորներ: «Արի տուն» ճամբարը դրա համար լավագույն հարթակներից մեկն է: Այս ծրագիրը ոչ միայն հայրենաճանաչողական է, այլև՝ մարդասիրական. շնորհակալությու՛ն ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը, բոլոր կազմակերպիչներին, ուսուցիչներին: Սա աշխարհի երիտասարդական լավագույն ծրագրերից է և ցանկալի է, որ այն շարունակական լինի ու զարգացում ունենա»:

Narek Zhamharyan: “The “Ari Tun” Program is one of the world’s best youth programs”
Another stage of the 2017 “Ari Tun” Program drew to an end. Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with 15-year-old Narek Zhamharyan, who had traveled from the Belgian city of Kortrik and participated in the camping event that was part of the Program.
“I was born in Armenia. I was two years old when my family and I moved to Belgium. My father found out about this Program on the Internet. We had also seen an advertisement on television, and my family gave their consent to my participation. This is my first time in Armenia. It is a great opportunity for me to go sightseeing in the Homeland and meet my peers from different countries around the world. I interact with them easily since I am fluent in Armenian, French, English and German.
I already have good friends. We have visited many places in Armenia, but I am most impressed with Lake Sevan. However, I was not able to swim a lot. I went into the water with my clothes on, cooled off and admired the clean and transparent water of Lake Sevan. I had heard from adults that people would also drink the sweet-tasting water of Lake Sevan many years ago. Lake Sevan was very beautiful. I had also heard songs and stories about it. The camping event was also very impressive. We learned patriotic songs and national dances. This Program serves as a good opportunity to reveal young talented Armenians. There have always been and there always will be gifted and talented Armenians. This Program is not only a program for homeland recognition, but also a humanitarian program. I thank the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, as well as the organizers and teachers. This is one of the world’s best youth programs, and I would like to see it continue and expand.”