Եգիպտական մի շարք առաջատար լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները Սփյուռքի նախարարությունում
Հունիսի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ըդունեց եգիպտական մի շարք առաջատար լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, ովքեր «Air Cairo» ավիաընկերության Հուրգադա-Երևան կանոնավոր չվերթի՝ հունիսի 20-ի մեկնարկի կապակցությամբ Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանության և Հայոց Առաջնորդարանի համատեղ նախաձեռնությամբ հունիսի 20-27-ը ճանաչողական այց են կատարել Հայաստան: Եգիպտացի լրագրոցները Հայաստան այցի շրջանակներում նախապատրաստելու և հրապարակելու են երկրի, նրա զբոսաշրջային հնարավորությունների և գրավչության վերաբերյալ նյութեր:
Լրագրողական խումբը ցանկություն է հայտնել նախատեսվող հոդվածներում անդրադարձ կատարել նաև Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործունեությանը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Եգիպտոսի ամենահին թերթերից մեկի՝ «Ալ Ահրամի» լրագրող Շադիա Աթաալան և Յուսեֆ Հասաբալաան, ամենաազդեցիկ և տարածված DMS հեռուստատեսության լրագրող Հոդա Մոհամեդը, «Էլ Ֆագր» կայքի լրագրող Ահմեդ Մակաուին, «Դար էլ հինալ» լրատվական գործակալության լրագրող Հազել Իլմալլահը և «Diplomacy» ամսագրի լրագրող Աբդելահ Ալի Ալին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Սփյուռքի նախարարը շնորհակալություն հայտնեց նման հետաքրքիր նախաձեռնության համար, և նշեց, որ արաբական աշխարհը հարազատի գթասրտությամբ է ընդունել ցեղասպանությունից փրկված բեկորներին և հնարավորություն է ընձեռել, ինքնակազմակերպվել, կայանալ որպես քաղաքացիներ և պահպանել իրենց ազգային նկարագիրն ու մշակույթը:
Այնուհետև նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հարցազրույց տվեց եգիպտական լրատվամիջոցներին՝ պատասխանելով Սփյուռքի նախարարության գործունեությանը, , Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանը, Հայաստանում հաստատված Սիրիահայերի խնդիրների լուծմանը վերաբերող հարցերին:

Representatives of several leading Egyptian media outlets visit RA Ministry of Diaspora
On June 26, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received representatives of several leading Egyptian media outlets who, in light of Air Cairo’s June 20 launch of the regular flights from and to Hurgada and Yerevan, are on a cognitive visit to Armenia at the joint initiative of the Embassy of the Republic of Armenia in Egypt and the Armenian Prelacy of Egypt. During their visit, the Egyptian journalists will prepare and publish materials devoted to Armenia, its opportunities for tourism and attractiveness for tourists.
The journalists have expressed the desire to touch upon the Armenia-Diaspora partnership and the activities of the RA Ministry of Diaspora in their articles as well.
Among the participants of the meeting were journalist Shadia Ataala (journalist for Al Ahram-one of the oldest newspapers in Egypt) and Yusef Hasabalaa, journalist for DMS TV (the most influential and most popular television station in Egypt) Hoda Mohammed, journalist for El Fagr website Ahmed Makau, journalist for the Dar El Hinal News Agency Hazel Ilmallah and journalist for Diplomacy Magazine Abdelah Ali Ali.
Greeting the guests, the Minister of Diaspora expressed gratitude for such an interesting initiative and stated that the Arab World received the Armenian Genocide survivors with the mercy of a relative and provided them with opportunities to become self-organized and grow as citizens and preserve their national image and culture at the same time.
Afterwards, Minister Hranush Hakobyan gave an interview to the Egyptian media outlets as she answered questions about the activities of the Ministry of Diaspora, the Armenia-Diaspora partnership and the solutions to the issues of Syrian-Armenians who have settled in Armenia.