Սիրիայում զինյալները հայկական եկեղեցին դարձրել են գրասենյակ | Hayern Aysor
Թուրքիային սահմանակից սիրիական Ռակկա քաղաքում գտնվող հայկական եկեղեցին վերածվել է զինյալների դատական գրասենյակի: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Դամասկոսում բնակվող մեր հայրենակից Նազարեթ Էլմաջյանը: Նրա խոսքով` «Իրաքի և Շամի իսլամական պետություն» կոչվող, այլ կերպ ասած` «ԴԱԻՇ» զինված խմբավորումն արդեն գրասենյակ դարձած եկեղեցու լուսանկարը տեղադրել է համացանցում: Լուսանկարում երևում է եկեղեցու մուտքի վրա փակցված սև պաստառը, իսկ դարպասների մոտ պաստառների վրա ընթեռնելի գրված է` «Իրաքի և Շամի իսլամական պետություն», «դատական գրասենյակ» և «Ռակկայի մարզ» արտահայտությունները:
Ավելի վաղ սեպտեմբերի վերջին Ռակկա քաղաքում հայկական ոճով կառուցված եկեղեցին թալանվել էր: Բացի հայերից, այդ եկեղեցում աղոթում էին նաև արաբ քրիստոնյաներ: Սեպտեմբերի 26-ին «Ալ Կաիդա» ահաբեկչական խմբավորման հետ կապված «Իրաքի և Շամի իսլամական պետություն» խմբավորման անդամները հանել են եկեղեցու գմբեթի խաչը և փոխարենը իրենց կազմակերպության սև դրոշն են դրել: Եկեղեցին նյութական վնասներ է կրել: Պարզվել էր, որ թալանված եկեղեցին հայ Կաթողիկե Նահատակաց եկեղեցին է, որը գտնվում է Հալեպից 160 կիլոմետր արևելք գտնվող Ռակկա քաղաքի կենտրոնական հրապարակի մոտ:
2011թ.-ի մարտի 15-ից ի վեր Սիրիայում շարունակվող բախումների հետևանքով պատմամշակութային բազմաթիվ հուշարձաններ են ավերվել: Վերջերս ռմբակոծության էր ենթարկվել Դամասկոսի հայ Կաթողիկե առաջնորդարանը, վնասներ էին կրել նաեւ հայկական վարժարանների շենքերը:

Сирийские повстанцы превратили армянскую церковь в офис
Армянская церковь в приграничном с Турцией сирийском городе Ракка превращена в судебный офис вооруженных повстанцев. Об этом сообщил Арменпресс проживающий в
Дамаске сирийский армянин Назарет Элмаджян.
По его словам, группировка под названием «�?сламское государство �?рака и Шама» разместила в интернете фотографию, на которой вида армянская церковь,
превращенная в офис.
На фото видна черная вывеска, закрепленная над входом в церковь, а рядом с воротами на трафаретах написано «�?сламское государство �?рака и Шама» и «Область
Ракка».
Ранее, в начале сентября, в городе Ракка разграбили армянскую церковь. Прихожанами этой церкви были не только армяне, но и арабы-христиане. 26 сентября члены группировки, называемой «�?сламское государство �?рака и Шама»
поддерживающие связи с террористической группировкой «Аль-Каида», сняли крест с купола церкви и водрузили на его место флаг своей организации. Церкви нанесен и материальный ущерб.
Оказалось, что речь идет об армянской церкви «Католических мучеников» (Нахатакац), расположенной близ центральной площади Ракка – в 160 км от Алеппо.
Вследствие продолжающихся в Сирии с 15 марта 2011 года вооруженных столкновений пострадали и разрушены многие памятники. Недавно бомбардировке подверглась Армянская Католическая патриархия Дамаска, пострадали и здания армянских школ.