ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ճարտարապետների պատվիրակությանը
Հունիսի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանում եկեղեցիների վերականգնման աշխատանքներ իրականացնող ճարտարապետների պատվիրակությանը, որի կազմում էին իտալահայ Արա Զարյանը, իտալուհի Քրիստին Լամուղը և Ալ. Թամանյանի անվան ճարտարապետության Ազգային թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Աշոտ Գրիգորյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Սփյուռքի նախարարը կարևորեց հայկական մշակությային արժեքների պահպանմանը, վերականգնմանը և արժևորմանն ուղղված նրանց գործունեությունը: Նա մասնավորապես նշեց. «Հարգելի հյուրեր, ուրախ եմ ձեզ ողջունել նախարարությունում: Բարով եք եկել Հայաստան: Հայկական եկեղեցիները այսօր կենդանություն ու շունչ են առնում ձեր նման նվիրյալների շնորհիվ: Արդեն վեց տարի Իտալիայից Հայաստան եք գալիս, սիրով, ջանասիրությամբ, նվիրումով վերականգնում եք հնամենի եկեղեցիների որմնանկարները: Այդ աշխատանքները մեծ ջանք, համբերություն, վարպետություն, պատասխանատվություն են պահանջում: Եվ որպես շնորհակալության, երախտգիտության, գնահատանքի արտահայտություն, ուզում եմ պարգևատրել ձեզ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արշիլ Գորկի» մեդալով»:
Հյուրերը շնորհակալություն հայտնեցին ջերմ ընդունելության համար: Քրիստին Լամուղը նշեց, որ իր համար մեծ պատիվ և հաճույք է Հայաստանում մասնակցել որմնանկարների պահպանման աշխատանքներին, ու հավելեց. «Ամեն տարի սիրով եմ գալիս Հայաստան: Այս պարգևը ինձ համար մեծ հպարտություն է: Շնորհակալություն»
Արա Զարյանը շնորհակալություն հայտնեց պարգևի համար և նշեց. «Այս պարգևն անակնկալ էր ինձ համար: Պապիկիցս, հայրիկիցս սովորել եմ ծառայել իմ ազգին: Հայրս՝ ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ Արմեն Զարյանը, դեռ 60-ական թվականներից զբաղվել է հայ ճարտարապետության պատմության ուսումնասիրությամբ: Ես և իմ համակուրսեցիները հայ ռեստավրատորների առաջին սերունդն ենք: Ամեն ամառ գալիս եմ Հայաստան: Վերականգնողական աշխատանքները սկսել եմ Որոտնավանքից: Հիմա աշխատում ենք Լմբատավանքում: Քրիստինի հետ հավաքել ենք 5 տարվա ընթացքում վերականգնված որմնապատկերների լուսապատճեները, որ սիրով նվիրում եմ Ձեզ:»:
Պարգևի համար շնորհակալություն հայտնեց նաև Աշոտ Գրիգորյանը: Նա անդրադարձավ ՀՀ ճարտարապետների միության և Սփյուռքի նախարարության համագործակցության հեռանկարներին: Պարոն Գրիգորյանը ներկայացրեց Թուրքիայից բերված հայկական արխիվների փաստաթղթերի իր ուսումնասիրությունը, որը կավարտի սեպտեմբերին:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла делегацию архитекторов
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 22 июня приняла делегацию архитекторов, осуществляющих в Армении работы по восстановлению церквей. В составе ее были итальянский армянин Ара Зарян, итальянка Кристин Ламуг и заместитель директора Национального музея-института архитектуры им. Александра Таманяна Ашот Григорян.
Приветствовав гостей, министр Диаспоры отметила важность их деятельности, направленной на сохранение, восстановление и оценку армянских культурных ценностей. Она в частности отметила: «Уважаемые гости, рада приветствовать вас в Министерстве. Добро пожаловать в Армению. Армянские церкви сегодня обретают жизнь и дыхание благодаря  таким преданным людям, как вы. Уже шесть лет вы приезжаете из �?талии в Армению, с любовью, усердием и преданностью восстанавливаете фрески наших древних церквей. Эта работа требует огромного усердия, терпения, мастерства, ответственности. В знак благодарности, признательности, оценки хочу вручить вам медаль Министерства Диаспоры РА «Аршил Горки».
Гости выразили благодарность за теплый прием. Кристин Ламуг отметила, что для нее большая честь и удовольствие участвовать в реставрации фресок в Армении, добавив: «Каждый год я охотно приезжаю в  Армению. Эта награда для меня – большая гордость. Спасибо».
Ара Зарян, поблагодарив за награду, отметил: «Эта награда для меня была неожиданной. У деда и отца я учился служить своему народу. Отец, Заслуженный архитектор РА Армен Зарян еще с 60-х годов занимался изучением истории армянской архитектуры. Я и мои однокурсники – первое поколение армянских реставраторов. Каждое лето я приезжаю в Армению. Реставрационные работы начал с Воротнаванка. Сейчас работаем в Лмбатаванке. Вместе с Кристин собрали фотокопии фресок, отреставрированных за пять лет, которые охотно преподносим Вам».
Благодарность за награду выразил и Ашот Григорян. Он коснулся перспектив сотрудничества Министерств а Диаспоры РА и Союза архитекторов Армении, представил свое исследование документов, привезенных из армянских архивов Турции, которое планирует завершить в сентябре.