ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ լոնդոնաբնակ հեքիաթագիր Նունե Սարգսյանի հեքիաթների մատենաշարի շնորհանդեսը
Հունիսի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ լոնդոնաբնակ հեքիաթագիր Նունե Սարգսյանի հեքիաթների մատենաշարի շնորհանդեսը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «Նունեն այսօր դարձել է հայ մանուկների ամենաճանաչելի մանկագիրներից մեկը: Նրա հեքիաթներում նույնիսկ վիշապները կարող են գեղեցիկ ու բարի լինել, լույսի ու խավարի պայքարում միշտ հաղթում է լույսը: ՀՀ ԳԱԱ լեզվի ինստիտուտի օգնությամբ Նունեի հեքիաթները փոխադրվել են Գավառի (Բայազետի), Գյումրվա (Կարնո) և Արցախի բարբառներով: Այսօր մենք աշխատում ենք սիրելի Նունեի հեքիաթները փոխադրել արևմտահայերենի: Նրա հեքիաթներից մի քանիսը վերածվել են տիկնիկային բեմադրությունների և հաջողությամբ ցուցադրվում են Թումանյանի անվան տիկնիկային և Խամաճիկների թատրոններում»:
Նախարարը գոհունակությամբ ընդգծեց, որ 2006-2016թթ. Նունեի գրքերը նվեր են ստացել Երևանի քաղաքային և համայնքային գրադարանները, Երևանի 5 մանկատները, Գյումրիի 29 դպրոցական, Ստեփանակերտի 9 դպրոցական, Մոսկվայի և Պետերբուրգի հայակական կենտրոնների գրադարանները, Լոնդոնի հայկական դպրոցները:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց, որ նախարարության նախաձեռնությամբ և պատվերով ամեն տարի լույս տեսնող «Գրական Սփյուռք» տարեգրքի 2017թ. համարում կընդգրկվի նաև լոնդոնահայ հեքիաթագիր Նունե Սարգսյանի հեքիաթներից մեկը:
Նախարարը կարևորեց հեղինակի ընտանիքի և մասնավորապես ամուսնու՝ Արմեն Սարգսյանի դերը՝  Նունեի ստեղծագործական հաջողություններում: «Նունեն այսօր երեք թոռնիկ ունի և համոզված եմ, որ հեքիաթները ստեղծվում են նախևառաջ իր թոռնիկների համար՝ նրանց հասկանալի գեղեցիկ գրական հայերենով, – ասաց նախարարը՝ հավելելով, – վստահ եմ, որ մեր այսօրվա հանդիպումը մեզ պիտի առավել բարիացնի, ազնվացնի, մեր մեջ ավելացնի սերն ու հանդուրժողականությունը միմյանց հանդեպ»:
Այնուհետև հեքիաթագրի գործերի մասին գնահատանքի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի տնօրեն Վիկտոր Կատվալյանը: «Այն մանուկները, ովքեր մեծանում են հեքիաթներ լսելով, նրանց մեջ ամրանում են լավագույն հատկանիշները: Նունե Սարգսյանի հեքիաթները երեխաներին են հրամցնում գեղեցիկը, բարին, վեհը: Իսկ եթե կա ազնիվ նպատակ, ապա պատահականությունն անգամ գալիս է օգնելու գտնել ելքը», – նշեց Վիկտոր Կատվալյանը:
ՀՀ ԳԱԱ Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի տնօրեն Վարդան Դևրիկյանն ընդգծեց, որ Նունե Սարգսյանի հեքիաթներում ձևի և բովանդակության ներդաշնակություն է: «Մենք տեսնում ենք հայկական և անգլիական մշակույթների զուգակցումը, ինչը ստեղծում  և նոր հմայք է հաղորդում հեքիաթներին», – ասաց նա:
Այնուհետև հանդես եկավ Սփյուռքի նախարարի տեղակալ, գրականագետ Սերժ Սրապիոնյանը՝ նշելով, որ բավականին դժվար է բավարարել 21-րդ մանուկներին և հետաքրքիր դառնալ նրանց համար: «Նունե Սարգսյանի հեքիաթները հետաքրքիր են մանուկների և հատկապես հայ մանուկների համար: Նունեի գենետիկայում զգալի է հայկական միֆականությունը», – ասաց Սերժ Սրապիոնյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի համահայկական, միջազգային և եկեղեցական կառույցների հետ կապերի վարչության պետ, հայրենադրարձ Նաիրի Մուրադյանը նշեց. «Ուրախ եմ, որ պիտի փոխադրեմ տիկին Նունեի հեքիաթները արևմտահայերենի և կարծում եմ, որ եթե արևելահայ մշակույթի կրողներն են մտածում իրենց գործերը արևմտահայերենի փոխադրելու ուղղությամբ, ուրեմն արևմտահայ լեզուն ու մշակույթը երբեք չի կորչի»:
Շնորհանդեսի ավարտին շնորհակալական խոսքով հանդես եկավ հեղինակը՝ Նունե Սարգսյանը՝ նշելով. «Շատ հուզված եմ, որովհետև այս հանդիպումն ինձ համար անակնկալ էր: Շնորհակալ եմ Սփյուռքի նախարարությանը և հատկապես նախարար Հրանուշ Հակոբյանին՝ իմ հեքիաթները արևմտահայերենի փոխադրելու առաջարկության և նախաձեռնության համար: Անպայման ուզում եմ նշել, որ տիկին նախարարը ճիշտ էր, երբ ասաց, թե ընտանիքը մեծ նշանակություն ունի արվեստագետի կայացման գործում: Իմ պարագայում շնորհակալ եմ մանկությանս ընկերոջն ու ամուսնուս՝ Արմենին, ով ինձ վստահություն ներշնչեց և համոզեց գրել հեքիաթներ»:
Նունե Սարգսյանն ասաց, որ ինքը գրել է նաև մեծերի համար, սակայն հոգեհարազատը մանուկների աշխարհն է: «Մենք պետք է փայփայենք մանուկների աշխարհը և օգնենք երեխաներին ճիշտ մեծանալ: Հեքիաթագրի գործն այն է, որ մանուկներին ներկայացնի գեղեցիկը, երևակայականը, օգնի նրանց երազել: Չէ՞ որ բոլոր համաշխարհային լուրջ հայտնագործությունների նախասկիզբն ի սկզբանե երազնանք է, որը հետագայում դառնում է իրականություն», – ասաց հեղինակը:
Խոսքով հանդես եկավ նաև Արմեն Սարգսյանը՝ նշելով, որ յուրաքանչուր Հայաստան վերադարձին Երևանն առավել գեղեցկացած են տեսնում: «Ես զգում եմ, որ իմ կնոջ՝ Նունեի լավատեսական կանխատեսումները ճիշտ են և 50 տարի անց մենք կունենանք բոլորովին այլ Հայաստան», – նշեց նա:

В Министерстве Диаспоры РА состоялась презентация серии сказок проживающей в Лондоне Нуне Саркисян
В Министерстве Диаспоры РА 15 июня состоялась презентация серии сказок проживающей в Лондоне Нуне Саркисян.
С приветственной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Она в частности отметила: «Нуне сегодня стала одной из самых известных писателей для детей. В ее сказках даже драконы могут быть красивыми и добрыми, в борьбе света и тьмы всегда побеждает свет. С помощью �?нститута языка НАН РА сказки Нуне переведены на говоры Гавара (Баязет), Гюмри (Карни) и Арцаха. Сегодня мы работаем над переводом сказок дорогой Нуне на западноармянский язык. Некоторые ее сказки превратились в кукольные постановки и с успехом ставятся в кукольном театре им. Туманяна и Театре марионеток».
Министр с удовлетворением подчеркнула, что в 2006-2016гг. книги Нуне в качестве подарков получили Ереванские городские и общинные библиотеки, пять ереванских детских домов, 29 школьных библиотек Гюмри, 9 – Степанакерта, библиотеки армянских центров Москвы и Петербурга.
Министр Диаспоры РА отметила, что в номере ежегодника «Литературная Диаспора» за 2017 год, издающегося по инициативе и заказу Министерства, будет включена и одна из сказок Нуне Саркисян.
Министр отметила важность роли семьи автора, особенно супруга Армена Саркисяна, в творческих успехах Нуне. «У Нуне сегодня трое внуков, и убеждена, что сказки создаются прежде всего именно для них – на прекрасном и понятном детям литературном армянском языке. Уверена, что сегодняшняя наша встреча сделает нас добрее, честнее, прибавит нам любви и толерантности друг к другу», – сказала министр.
Со словами оценки творчества сказочницы выступил директор �?нститута языка им. Г.Ачаряна НАН РА Виктор Катвалян. «В детях, выросших на сказках, укореняются лучшие качества. Сказки Нуне Саркисян преподносят детям прекрасное, доброе, величественное. А если цель честная, то даже случайность помогает найти выход», – отметил он.
Директор �?нститута литературы им. М.Абегяна НАН РА Вардан Деврикян подчеркнул, что в сказках Нуне Саркисян царит гармония формы и содержания. «Мы видим сочетание армянской и английской культуры, что создает и придает сказкам особое очарование», – сказал он.
Затем выступил заместитель министра Диаспоры, литературовед Серж Срапионян, отметивший, что удовлетворить детей XXI века, быть интересным для них достаточно трудно. «Сказки Нуне Саркисян интересны для детей, особенно армянских детей. В генетике Нуне ощущается армянская мифология», – сказал Серж Срапионян.
Начальник Управления по связям с общеармянскими, международными и церковными структурами аппарата Министерства Диаспоры РА, репатриант Наири Мурадян отметила: «Рада, что буду переводить сказки госпожи Нуне на западноармянский язык, и полагаю, что если носители восточноармянской культуры думают о переводе своих трудов на западноармянский, значит, западноармянский язык и культура никогда не исчезнут».
В завершение презентации со словами благодарности выступила автор Нуне Саркисян, отметившая: «Очень взволнована, поскольку эта встреча стала для меня неожиданностью. Благодарна Министерству Диаспоры и особенно министру Грануш Акопян за предложение и инициативу перевести мои сказки на западноармянский язык. Непременно хочу отметить, что госпожа министр права, говоря, что семья имеет огромное значение в деле становления деятеля искусства. В моем случае – благодарна другу детства и супругу Армену, который внушил мне уверенность и убедил писать сказки».
Нуне Саркисян сказала, что она писала и для взрослых, однако родным и близким остается мир детей. «Мы должны беречь мир детей и помогать детям верно расти. Удел сказочника – преподнести детям прекрасное, фантастическое, помочь им мечтать. Ведь все выдающиеся изобретения в мире поначалу были просто мечтой, впоследствии ставшей реальностью», – сказала автор.
Выступил также Армен Саркисян, отметивший, что в каждый приезд в Армению видят Ереван еще более прекрасным. «Чувствую, что оптимистические прогнозы супруги, Нуне, верны, и через 50 лет у нас будет совершенно иная Армения», – отметил он.
В заключение встречи были зачитаны отрывки из сказки автора «Три дракона» в переводе на арцахский говор.