Հայաստանում ուզում են վերականգնել խորդենու եթերային յուղի արտադրությունը
Հայաստանում ուզում են վերսկսել խորդենու եթերային յուղի արտադրությունը։ Նախագծի հեղինակ Արեն Տեր- Բալյանը NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է, որ այն արդեն ներկայացվել է Կառավարություն  ու քննարկվում է աջակցության հարցը։
Խորհրդային Հայաստանում այն ժամանակվա Հոկտեմբերյանի՝ ներկայիս Արմավիրի շուրջ կոլտնտեսությունները խորդենու աճեցման խորհրդային կենտրոններից էին (Վրաստանի ու Տաջիկստանի հետ միասին)։ Այնտեղ կար նաեւ եթերային յուղի արտադրության գործարան։ Դրա ուժեղ բույրը (որը շատերին ծանոթ է տնային բույս խորդենուց) պարֆյումի բազմաթիվ բաղադրատոմսերի կարեւոր մասն է։
1990-ականներին նախկին խորհրդային հանրապետությունների օծանելիքների արտադրամասների միջեւ կապերը խզվել են, գործարանը թալանել են, իսկ գյուղացիները դադարել են խորդենի աճեցնել։ Բայց երբ Արենը եկել է պայմանավորվելու ցանքի մասին, ավելի տարեց գյուղացիները միանգամից հիշել են հին ժամանակներն ու իրենց ապրուստը (1 կգ խորդենու յուղը արժեր մոտ 300 խորհրդային ռուբլի)։ Այնտեղ Արենը ծանոթացել է նախկին գործարանի տեխնոլոգի հետ։ «Երբ նա իմացավ, ինչ ենք մենք ուզում, ասաց․ «Տեխնոլոգիայի հարցում կարող եք ինձ վրա հույս դնել»։ Այնպես որ անհրաժեշտ մասնագետներին նա կամ կգտնի կամ էլ ինքը կպատրաստի։ Մնում է գտնել տնկիներ, որ բաժանենք գյուղացիներին։ Այստեղ գրեթե տնկիներ չեն մնացել։ Կձգտենք գտնել, իսկ մնացածը կբերենք», հավելեց Տեր-Բալյանը։
Նրա ընտանիքը որոշել է վերականգնել արտադրությունը առաջին հերթին սեփական ընկերության համար։ «Մեր ընկերությունը՝ »Բնատուրը» , բնական բաղադրիչներից կոսմետիկա է թողարկում։ Մենք որոշել ենք՝ թող ձեռքի տակ նաեւ սեփական հումք լինի։ Այդ դեպքում կիմանանք, որ քիմիա այնտեղ չեն խառնում»,- պարզաբանել է նա։
«90-ականներից Չինաստանը սկսել է ավելի շատ խորդենի աճեցնել։ Բայց Տեր Բալյանը մրցակցությունից չի վախենում։ Ֆրանսիացի պարֆյումերները շատ պահանջկոտ են բուրավետ նյութերի նկատմամբ։ Դրա համար նրանք գնում են ոչ թե մասսայական ապրանք՝ասենք Չինաստանից կամ Եգիպտոսից, այլ գնում են աֆրիկյան Ռեյունյոն կղզուց։ Մենք նույնպես ուզում ենք որակով մրցակցել ։ Առավել եւս, որ տեխնոլոգի խոսքով, խորհրդային ժամանակներում մեր խորդենու եթերի ու սպիրտի ցւոցանիշները բարձր են եղել»,- նկատել է նա։
Մոտ ամիսներին ընկերությունն ուզում է ներդրողներ գտնել ու տեղադրել արտադրության համար սարքավորումներ։ «Առայժմ չենք ընտրել, թե որտեղ։ Այնտեղ, որտեղ ավելի շատ գյուղացիներ տնկելու ցանկություն կունենան։ Մեր պայմաններում խորդենին ցանում են գարունից աշուն, մենք ուզում ենք գյուղացիներին տնկիները բաժանել մինչեւ 2018-ի գարուն։ Մինչ այդ ուզում ենք գտնել նաեւ ներդրողներ»,- հավելեց պարֆյումերը։

Armenia wants to re-launch production of cranesbill essential oil
The author of the project, Aren Ter-Balyan, told Armenian News – NEWS.amthat the project has already been submitted to the Government and the issue of support is currently under discussion.
In Soviet Armenia, state farms round Hoktemberyan (now Armavir) were one of the Union centers for growing cranesbill (along with Georgia and Tajikistan). The essential oil plant was located there. Its strong fragrance is the important part of many perfume recipes.
In the 90s, the connections with perfume plants of the former Soviet republics were severed, the plant was robbed and the farmers stopped growing cranesbill. But when Aren went to agree on the seeds, elderly villagers immediately recalled the old times and their earnings. (1 kg of cranesbill oil cost roughly 300 Soviet rubles).
There Aren also got acquainted with the technologist of the former plant. “When he learnt what we want, he said: “You can rely on me in the issue of technology.” Thus, he will either find or train the necessary specialists himself. The only thing left is to find nursery plants to distribute to the villagers. There are almost no nursery plants left here. We will try to get them, and will bring the rest,” Ter-Balyan added.
His family decided to re-launch the production, first and foremost, for their own company. “Our company, Bnatur, produces make-up from natural ingredients. Thus, we decided to have our own raw material at our disposal. Then we will know for sure that no chemicals have been added to it,” he said.
“In the 90s, China drastically increased the cranesbill planting. But Ter-Balyan is not afraid of competition. The French perfumers are very exigent as regards the aromatic agents. Therefore, they don’t buy bulk commodities, say, from China or Egypt, but acquire them from the African Réunion island instead. We also want to compete by quality. All the more so because according to the technologist, in the Soviet times the essential and spirit indexes of our cranesbill were high,” he noted.
In the coming months, the company wants to find investors and install production equipment. “We haven’t yet chosen the location. We want to station ourselves where more farmers will express a wish to sow. In the conditions of our country, it is sowed from spring to fall. We want to distribute nursery plants to the villagers by spring 2018. We also want to look for investors by then,” the perfumer said.