Տեղի ունեցավ Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովը նախապատրաստող հավաք
Ապրիլի 10-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանի գլխավորությամբ, տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 18-20-ը Երևանում անցկացվելիք Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի կազմակերպական հավաք, որին մասնակցեցին 21 համահայկական և եկեղեցական կառույցների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ, քննարկվեցին համաժողովի կազմակերպական և օրակարգային հարցեր:
Ողջունելով ներկաներին՝ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց 3 տարին մեկ գումարվող համահայկական համաժողովը՝ որպես սփյուռքի հետ կապերը սերտացնելու, միասնական համահայկական օրակարգ, երկխոսություն ձևավորելու հարթակ: Նա մասնավորապես նշեց. «Հայաստան Սփյուռք երկխոսության ամենակարևոր առարկան համահայկական կառույցների հետ աշխատանքն է:  Այս համաժողովը պետք է ավելի հստակեցնի, վերակազմակերպի թիրախային, մասնագիտական և հայկական օրակարգը, համահայկական առաջնահերթությունների վերաբերյալ նոր առաջարկներ, մոտեցումներ, տեսակետներ ձևավորի: Պետք է կարողանանք Սփյուռքի ներուժը տեղափոխել Հայաստան: Մեր երկու հայկական հանրապետություններին նոր սլացք, նոր զարգացում է պետք: Համահայկական կառույցների ներկայացուցիչների ելույթների բազմազանության մեջ մենք պետք է գտնենք, ընդգծենք առաջարկները՝ սփյուռքում հայապահպանության խնդիրները լուծելու, համահայկական օրակարգը թարմացնելու, Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության հայեցակարգը լրամշակելու համար: Համաժողովի պատասխանատուն բոլորս ենք, պետք է շատ լավ կազմակերպենք»:

Состоялся подготовительный сбор к 6-му форуму Армения-Диаспора
В Министерстве Диаспоры РА под руководством министра Грануш Акопян состоялся подготовительный сбор к предстоящему 18-20 сентября в Ереване 6-му форуму Армения-Диаспора, в котором приняли участие руководители и представители 21 общеармянской и церковной структуры, были обсуждены организационные вопросы и повестка форума.
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры отметила важность созываемых раз в три года общеармянских форумов как площадки укрепления связей с Диаспорой, формирования единой общеармянской повестки, диалога. Она, в частности, отметила: «Важнейшим предметом диалога Армения-Диаспора является работа с общеармянскими структурами. Этот форум призван еще более уточнить, реорганизовать важнейшую, профессиональную и армянскую повестку, сформировать новые предложения и подходы к общеармянским приоритетам. Мы должны суметь привнести потенциал Диаспоры в Армению. Двум нашим армянским республикам необходимы новый подъем, новое развитие. В разнообразии выступлений представителей общеармянских структур мы должны найти, подчеркнуть предложения для решения проблем сохранения армянства в Диаспоре, переработки концепции взаимодействия Армения-Диаспора. Все мы ответственны за форум, он должен быть очень хорошо организован».