«Ցանկացա, որ Բրազիլիայում ճանաչեն Հայաստանը». Ներսես Յեգիներյան
Մարտի 30-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց բրազիլահայ Ներսես Յեգիներյանին, ով այս անգամ Հայաստան է եկել եղբոր հետ՝ բիզնես ծրագրերով: Բրազիլիայում Ներսեսը հոր և եղբոր՝ Բյուզանդ և Վազգեն Յեգիներյանների հետ զբաղվում է ընտանեկան բիզնեսով: Որոշել են Հայրենիքում էլ ներդրում անել, գործարարությամբ զբաղվել: Հետագայում Հայաստան տեղափոխվելու, ընտանիքով հայրենադարձվելու  մտադրություն ունեն:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարը կարևորեց նրա ճիշտ դիրքորոշումը, ակտիվ գործունեությունը Հայրենիքում, մասնավորապես անդրադարձավ Ներսես Յեգիներյանի նոր ծրագրերին: «Շատ լավ կլիներ, որ ամուր կապվեք Հայաստանի հետ, ձեր գիտելիքները, փորձը, կապերը, հնարավորությունները ներդնեք Հայրենիքում», – հավելեց նախարարը:
Ներսես Յեգիներյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար, պատմեց Հայաստան կատարած իր այցելությունների մասին, նշեց, որ մասնակցել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի 6 ամսյա դասընթացին: Հպարտությամբ հիշեց. «Երբ դիտում էի Globo TV- ի հաղորդումները տարբեր երկրների մասին, մտածում էի, որ լավ կլինի Հայաստանն էլ ներկայացնել բրազիլացի հեռուստադիտողին, և նամակ գրեցի Globo TV-ին: Ի զարմանս ինձ, շատ շուտ պատասխան ստացա, իսկ մի քանի հարցազրույցներից հետո որոշվեց Հայաստանի մասին ֆիլմ պատրաստել: 2014թ. Globo TV-ի նկարահանող խումբն այցելեց Հայաստան: Ես ցանկություն հայտնեցի ուղեկցել նկարահանող խմբին և կրկին 15 օրով եկա Հայաստան: Այն ժամանակ առաջին անգամ այցելեցի Սփյուռքի նախարարություն: Սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ նկարահանող խումբն այցելեց մի շարք թանգարաններ: Հայաստանի մասին այդ ֆիլմը դիտել է 40 մլն մարդ»:

«Пожелал, чтобы в Бразилии узнали Армению»: Нерсес Йегинерян
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 30 марта приняла бразильского армянина Нерсеса Йегинеряна, на этот раз приехавшего в Армению с братом и привезшего бизнеспроекты. В Бразилии Нерсес, вместе с отцом и братом Бюзандом и Вазгеном Йегинерянами, занимается семейным бизнесом, решили вложить инвестиции и на Родине – заняться предпринимательством. �?меют намерение впоследствии перебраться в Армению – репатриироваться всей семьей.
Приветствовав гостя, министр отметила важность его верной позиции – активная деятельность на Родине, в частности, новые проекты. «Было бы очень хорошо, чтобы Вы крепко привязались к Армении, задействовали на Родине Ваши знания, опыт, связи, возможности», – добавила министр.
Нерсес Йегинерян выразил благодарность за теплый прием, рассказал о своих приездах в Армению, отметив, что участвовал в 6-месячных курсах духовной семинарии Геворгян Первопрестольного Святого Эчмиадзина. С гордостью вспомнил: «Когда смотрел передачи Globo TV о разных странах, думал: хорошо было бы представить и Армению бразильскому телезрителю, и написал письмо Globo TV. К своему удивлению, очень быстро пришел ответ, а после нескольких собеседований было решено подготовить фильм об Армении. В 2014 году съемочная группа Globo TV посетила Армению. Мне захотелось сопровождать группу, и на 15 дней приехал в Армению. Тогда впервые посетил Министерство Диаспоры, при содействии которого группа посетила ряд музеев. Фильм об Армении просмотрели 40 миллионов человек».
Сегодня Нерсес работает в Globo TV журналистом, одновременно учится на последнем курсе юридического факультета университета Сан Пауло.