«Ցանկացա, որ Բրազիլիայում ճանաչեն Հայաստանը». Ներսես Յեգիներյան
Մարտի 30-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց բրազիլահայ Ներսես Յեգիներյանին, ով այս անգամ Հայաստան է եկել եղբոր հետ՝ բիզնես ծրագրերով: Բրազիլիայում Ներսեսը հոր և եղբոր՝ Բյուզանդ և Վազգեն Յեգիներյանների հետ զբաղվում է ընտանեկան բիզնեսով: Որոշել են Հայրենիքում էլ ներդրում անել, գործարարությամբ զբաղվել: Հետագայում Հայաստան տեղափոխվելու, ընտանիքով հայրենադարձվելու  մտադրություն ունեն:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարը կարևորեց նրա ճիշտ դիրքորոշումը, ակտիվ գործունեությունը Հայրենիքում, մասնավորապես անդրադարձավ Ներսես Յեգիներյանի նոր ծրագրերին: «Շատ լավ կլիներ, որ ամուր կապվեք Հայաստանի հետ, ձեր գիտելիքները, փորձը, կապերը, հնարավորությունները ներդնեք Հայրենիքում», – հավելեց նախարարը:
Ներսես Յեգիներյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար, պատմեց Հայաստան կատարած իր այցելությունների մասին, նշեց, որ մասնակցել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի 6 ամսյա դասընթացին: Հպարտությամբ հիշեց. «Երբ դիտում էի Globo TV- ի հաղորդումները տարբեր երկրների մասին, մտածում էի, որ լավ կլինի Հայաստանն էլ ներկայացնել բրազիլացի հեռուստադիտողին, և նամակ գրեցի Globo TV-ին: Ի զարմանս ինձ, շատ շուտ պատասխան ստացա, իսկ մի քանի հարցազրույցներից հետո որոշվեց Հայաստանի մասին ֆիլմ պատրաստել: 2014թ. Globo TV-ի նկարահանող խումբն այցելեց Հայաստան: Ես ցանկություն հայտնեցի ուղեկցել նկարահանող խմբին և կրկին 15 օրով եկա Հայաստան: Այն ժամանակ առաջին անգամ այցելեցի Սփյուռքի նախարարություն: Սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ նկարահանող խումբն այցելեց մի շարք թանգարաններ: Հայաստանի մասին այդ ֆիլմը դիտել է 40 մլն մարդ»:

On 30 March, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Brazilian-Armenian Nerses Yeginerian, who is in Armenia for business purposes with his brother. In Brazil, Nerses, his father and brother, Buzand and Vazgen Yeginerian have a family business. They have decided to make an investment in Armenia and start a business. They are also planning on repatriating to Armenia in the future.
Greeting the guest, the Minister attached importance to Yeginerian’s right stance and active efforts in Armenia and particularly touched upon Nerses Yeginerian’s new programs. “It would be great, if you established a strong connection with Armenia and invested your knowledge, experience, contacts and potential in the Homeland,” the Minister added.
Nerses Yeginerian expressed gratitude for the cordial reception, talked about his visits to Armenia and stated that he had participated in the six-month course of the Gevorgyan Spiritual Lyceum of the Mother See of Holy Etchmiadzin. “While I was watching the programs devoted to various countries on Globo TV, I thought it would be nice to present Armenia to Brazilian TV viewers. So, I sent a letter to Globo TV. To my surprise, I received a quick reply, and after a couple of interviews, Globo TV decided to make a film devoted to Armenia. In 2014, the crew visited Armenia. I expressed the desire to accompany the crew and visited Armenia again for two weeks. During those two weeks, I paid my first visit to the Ministry of Diaspora where the employees organized visits to museums in Armenia. Forty million people watched that film devoted to Armenia.”
Today, Nerses works as a journalist for Globo TV and is in his last year of studies in the Department of Law at the University of São Paulo.