Բացվեց «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» խորագրով բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառը | Hayern Aysor
Բացվեց «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» խորագրով բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառը
Մարտի 6-ին Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետի նախասրահում բացվեց Կանանց միջազգային օրվան նվիրված «Սիրիա­հայ մշակույթի շունչը Երևանում» ավանդական դարձած բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառը, որը կազմակերպել է ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը՝ «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի հետ համատեղ:
Ցուցահանդես-տոնավաճառի բացմանը մասնակցեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նախարարը շրջեց տաղավարներով, ծանոթացավ սիրիահայերի աշխատանքներին, բարձր գնահատեց նրանց տաղանդն ու աշխատասիրությունը, սպասարկման բարձր մշակույթն ու մատուցման ինքնատիպ ոճը և իր հիացմունքը հայտնեց հատկապես ձեռագործ աշխատանքների և նրբաճաշակ արծաթյա իրերի վերաբերյալ:
Այնուհետև Սփյուռքի նախարարը պատասխանեց լրագրողների հարցերին: Նա մասնավորապես նշեց.«Կազմակերպելով ցուցահանդես-տոնավաճառներըը՝ ցանկանում ենք, որ սիրիահայերը Հայրենիքում ճանաչելի դառնան, նրանց աշխատանքները հասարակությանը ներկայացնենք, որպեսզի նրանք ինտեգրվեն հասարակությանը: Ավանդական դարձած այս ցուցահանդես-վաճառքների ժամանակ նրանց օգնում ենք, պայմաններ ենք ստեղծում, որ ապրանքները վաճառվեն, ապրելու առումով հոգսն ինչ-որ կերպ թեթևացնեն: Մաղթում եմ, որ աշխատանքի նկատմամբ նրանց նվիրվածությունը պահպանվի և նույն սիրով շարունակեն աշխատել: Իսկ Կանանց միջազգային օրվա առթիվ շնորհավորում եմ բոլոր  հայ կանանց,  նրանք են հայ ընտանիքի, հայ տեսակի, մշակույթի պահապանները, նրանց մաղթում եմ խաղաղություն, առողջություն, որ կարողանան պահպանել իրենց բնորոշ կեսասիրությունն ու ստեղծագործ ոգին, որ շարունակեն շենացնել իրենց օջախն ու Հայրենիքը»:
Ցուցահանդես-տոնավաճառին ներկայացված են 60-ից ավելի սիրիահայերի ձեռագործ աշխատանքներ, ոսկերչական իրեր, քաղցրավենիք և այլ ուտեստներ:

Открылась благотворительная выставка-ярмарка «Дыхание армянской культуры Сирии в Ереване»
В вестибюле филологического факультета Ереванского государственного университета 6 марта открылась ставшая традиционной благотворительная выставка-ярмарка «Дыхание армянской культуры Сирии в Ереване», организованная Министерством Диаспоры РА совместно с ОО «Центр координации проблем сирийских армян».
В церемонии открытия выставки-ярмарки участвовала министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Министр обошла павильоны, ознакомилась с работами сирийских армян, высоко оценила их талант и трудолюбие, высокую культуру обслуживания и самобытную форму представления, высказав свое восхищение особенно ручными работами и серебряными изделиями, отличающимися тонким художественным вкусом.
Затем министр Диаспоры ответила на вопросы журналистов. Она в частности отметила: «Организуя выставки-ярмарки, мы хотим, чтобы сирийские армяне стали узнаваемы на Родине, представить их работы общественности, чтобы они интегрировались. Во время ставших традиционными выставок-ярмарок  мы помогаем им, создаем условия, чтобы товары продавались и хоть немного облегчились их заботы. Желаю, чтобы их преданность работе сохранилась и они с прежней любовью продолжали работать. А в связи с Международным женским днем поздравляю всех армянских женщин, они являются хранителями армянской семьи, армянского типа, культуры. Желаю им мира, здоровья, чтобы сумели сохранить присущие им жизнерадостность и созидательный дух, чтобы продолжали благоустраивать свои очаги и Родину».
На выставке-ярмарке представлены ручные работы более 60 сирийских армян – ювелирные изделия, сладости и другие блюда.
Выставка-ярмарка, посвященная Международному женскому дню, будет функционировать 6 и 7 марта с 10:00 до 19:00.