«Դանիելն ու Արման-Օնիկը «Արի տուն» ծրագրից շատ գոհ են մնացել». հյուրընկալ ընտանիք
«ՀՀ սփյուռքի նախարարության հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում 2015 թվականին առաջին անգամ աղջիկս Վրաստանից եկած երկու տղայի էր հյուրընկալել, իսկ անցյալ տարի երկու տղայի` Բուլղարիայից` Արման-Օնիկին և ՌԴ-ից`Դանիելին, ես որոշեցի հյուրընկալել»,Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Վերա Քալաշյանը և հավելեց, որ ջերմորեն, հարազատ թոռների նման է նրանց ընդունել: Տաս օրերի ընթացքում բնակարանում այնպիսի մթնոլորտ է ստեղծել, որպեսզի տղաներն իրենց հայկական միջավայրում զգային, կապվեին իրենց արմատներին:
Տիկին Վերայի թոռնիկը 15 տարեկան է և հեշտությամբ է մտերմացել հասակակիցների հետ. միասին իջել են բակ՝ խաղալու, լողավազան են գնացել:
Հարցին, թե ինչպես կբնութագրի երիտասարդներին, Վերա Քալաշյանն ասաց, որ Արման-Օնիկը ժպտադեմ, պայծառ տղա է, հիացել է նրա՝ Հայաստանի, հայ ժողովրդի հանդեպ ունեցած հետաքրքրությունից, խելացի մտածելակերպից, իսկ Դանիելը մի փոքր ներփակ, ամաչկոտ անձնավորություն է եղել, բայց բոլոր նպաստավոր պայմանները ստեղծել են, որ նա ևս մտերմանա ընտանիքի հետ: Ծրագրի ավարտից հետո մշտական կապի մեջ են գտնվում:
Դանիելն ու Արման-Օնիկը շատ գոհ են մնացել «Արի տուն» ծրագրից: Ամեն առավոտ ոգևորությամբ են արթնացել և ուրախ-զվարթ շրջագայությունների գնացել, իսկ տուն վերադառնալով՝ ընտանիքի անդամների հետ կիսվել են իրենց տպավորություններով, թե ինչ տեսարժան վայրեր են այցելել ու ինչպիսի մարդկանց հանդիպել: Աննկարագրելի է եղել նրանց ուրախությունը Ծաղկաձորում անցկացրած ճամաբարային օրերից, որոնց նաև տիկին Վերայի թոռնիկն է մասնակցել: Այդ 4 օրերի ընթացքում տղաներն ավելի են կապվել միմյանց և հրաժեշտի ժամանակ մեծ դժվարությամբ, արցունքոտ աչքերով են բաժանվել:
«Սփյուռքահայ այն երիտասարդները, ովքեր ցանկանում են Հայաստան գալ՝ մոտիկից ծանոթանալու հայրենիքի ավանդույթներին, շփվելու հայրենակիցների հետ, տեսնելու պատմամշակութային վայրերն ու չհեռանալու իրենց արմատներից, ապա անպայման պետք է մասնակցեն ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրին, որը այդ ամենին հասնելու բոլոր հնարավորությունները տալիս է»,-զրույցն ամփոփեց Վերա Քալաշյանը:

«Даниел и Арман-Оник остались очень довольны программой «Ари тун»: гостеприимная семья
«В рамках программы познания Родины «Ари тун» Министерства Диаспоры РА в 2015 году дочка впервые приняла двух мальчиков из Грузии, а в прошлом году я решила принять двоих мальчиков – Армана-Оника из Болгарии и Даниела из РФ», – в беседе с «Армяне сегодня» сказала Вера Калашян, добавив, что приняла их как родных внуков. В течение 10 дней в квартире сложилась такая атмосфера, чтобы мальчики чувствовали себя в родной стихии, привязались к своим корням.
Внуку госпожи Веры 15 лет, он с легкостью сблизился со сверстниками: вместе играли, ходили в бассейн.
На вопрос, как она охарактеризует молодых людей, Вера Калашян сказала, что Арман-Оник улыбчивый парень, восхитил ее интересом к Армении, а Даниел был немного стеснителен, но создали все условия, чтобы он подружился с семьей. По завершении программы постоянно поддерживают связь.
Даниел и Арман-Оник остались очень довольны программой «Ари тун». Каждое утро в приподнятом настроении отправлялись на экскурсии, а по возвращении домой делились  с членами семьи впечатлениями. Неописуема была их радость днями, проведенными в лагере в Цахкадзоре, в которых участвовал и внук госпожи Веры. За 4 дня мальчики еще больше сблизились и когда настало время прощаться – расставались со слезами.
«Молодые армяне Диаспоры, желающие приехать в Армению, ближе познакомиться с традициями и обычаями Родины, общаться со сверстниками, увидеть историко-культурные места и не отдаляться от своих корней должны непременно участвовать в программе Министерства Диаспоры РА «Ари тун», которая предоставляет все возможности для этого», – заключила Вера Калашян.