Ստեփան Ռոստոմյանի ստեղծագործությունները մեծ հաջողություն են ունեցել Իտալիայում
Հունվարի 31-ին Հռոմի օպերային թատրոնում տեղի ունեցած համերգային ծրագիրն, իտալացի գործընկերների խոսքերով, առանձհահատուկ  հետաքրքրություն  և խանդավառություն  է առաջացրել երաժշտասերների շրջանում: Ծրագրում հնչել  է Պ.Ի. Չայկովսկու, Իգոր Ստրավինսկու և Ստեփան Ռոստոմյանի ստեղծագործությունները:
Հռոմում և Վատիկանում հայկական դեսպանատներից ստացված լուրերի համաձայն համերգասրահը լեփ-լեցուն էր, իսկ սիմֆոնիայիկատարումն ազդեցիկ և տպավորիչ: Հռոմի օպերային թատրոնից հայտնեցին. «Իրականում համերգը ունեցավ մեծ հաջողություն՝հաշվիառնելով ունկդիրների արձագանքը: Ռոստոմյանի Երրորդ սիմֆոնիան անզուգական էր: Չնայած  ժամանակակից երաժշտությունլինելուն, այն խոսում է սրտի և  ինտելեկտի հետ այնպես, որ անգամ երիտասարդ և ունկնդիրների ամենալայն զանգվածները կարողեն զգալ ու գնահատել այն»:
Համերգի դիրիժոր` տաղանդաշատ Ջորջ Փեհլիվանյանն իր հերթական մեծ հաջողությունը գրանցեց այս համերգով: Հայազգի երաժիշտը ղեկավարում է աշխարհի հանրահայտ նվագախմբերը և աշխատատում հեղինակավոր մենակատարների հետ:
Ամերիկյան «Լեոնարդո» հանդեսը դեռևս 1991թ. գրել էր, որ Ռոստոմյանի ստեղծագործությունները, մասնավորապես Երրորդ սիմֆոնիան մեծ ժողովրդականություն են վայլում Արևմուտքում: Աշխարհի բազմաթիվ բեմերում սենսացիոն հաջողությունունենալուց հետո, այսօր հաղթարշավը տեղափոխվեց Իտալիա: Հռոմի պատմական բեմում ստեղծագործության իտալականպրեմիերային հաջորդելու են Միլանի և Տոսկանայի նվագախմբերի կատարումները, ինչպես նաև պատվեր`գրելու նոր սիմֆոնիա մեծնվագախմբի համար:

Произведения Степана Ростомяна восторженно приняты в �?талии
Концертная программа, состоявшаяся 31 января в Римском оперном театре, по словам итальянских коллег, вызвала особый интерес и восторг среди любителей музыки. В программе прозвучали произведения Петра Чайковского, �?горя Стравинского и Степана Ростомяна.
По сведениям, поступившим из армянских посольств в Риме и Ватикане, зал был переполнен, а исполнение симфонии – впечатляющим. �?з оперного театра Рима сообщили: «В действительности, концерт имел большой успех, о чем свидетельствует реакция зрителей. 3-я симфония Ростомяна была несравненна. При всей современности, музыка его говорит с сердцем и интеллектом так, что даже широкие массы молодых зрителей могут почувствовать и оценить ее». Дирижер концерта, талантливый Джордж Пехливанян, этим концертом зафиксировал свою очередную большую удачу. Музыкант-армянин управляет известнейшими оркестрами мира и работает с именитыми солистами.
Американский журнал «Леонардо» еще в 1991 году писал, что произведения Ростомяна, в частности, 3-я симфония, пользуются большой популярностью на Западе. После сенсационных успехов на многих сценах мира  сегодня победное шествие продолжилось в �?талии. За итальянской премьерой на исторической Римской сцене последует исполнение оркестрами Милана и Тосканы, а также заказ на написание новой симфонии для большого оркестра.