Սուրգուտի միակ հայկական կիրակնօրյա դպրոցը
ՌԴ Սուրգուտ քաղաքում վերջերս հայկական կրթօջախ է բացվել, մի վայր, որն, ըստ ամենայնի, սուրգուտաբնակ հայ երեխաների համար կարճ ժամանակահատվածում վերածվել է ազգային մշակութային արժեքներին հաղորդակցվելու, Մայրենին անաղարտ պահելու դարբնոցի:Նորաստեղծ «Գրիգոր Նարեկացու» անվան հայկական կիրակնօրյա դպրոցը, անշուշտ, խթանելու է, որպեսզի նրանք չկորցնեն ինքնությունն ու ազգային ոգին, ինչպես նաև հոգեպես իրենց հայոց կենարար հողին ամուր կանգնած զգան:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում դպրոցի տնօրեն Լիզա Իլբեկյանցը խոսում է առաջիկա ծրագրերի, ծաղկուն և հայաստանակենտրոն դպրոց ունենալու տեսլականի մասին:
««Գրիգոր Նարեկացու» անվան հայկական կիրակնօրյա դպրոցի բացման արարողությունը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 6-ին:Դպրոցը միակն է Սուրգուտի հայկական համայնքում, որտեղ հիսուներեք աշակերտ է սովորում, իսկ երեսունհինգ աշակերտ հայոց լեզվին չի տիրապետում:
Օտարության մեջ գտնվելով`Հայրենիքի մասը կազմելու և հայ մնալու պահանջը միշտ ուղեկցել է մեզ, այս միտքը իմաստավորվել է հատկապես դժվարին օրերին:
Առավել մտահոգված ենք եղել մատաղ սերնդին հայեցի մտածողություն, կրթություն և դաստիարակություն տալու հարցով, որի պատճառով էլ դպրոցի ստեղծումը առաջնահերթություն համարեցինք»,-ասաց դպրոցի տնօրեն Լիզա Իլբեկյանցը`հավելելով, որ դպրոցի բացումն իրականություն է դարձել Սուրգուտի հայկական եկեղեցական համայնքի և բարերարներ Հովիկ Այվայզյանի, Արամ Վարդանյանի, Արման Ջուլհակյանի,Դավիթ Եղշատյանի և Սեյրան Զաքարյանի մեկենասությամբ:
Լիզա Իլբեկյանցի վստահեցմամբ`հաշվի են առել համայնքի բազմաշերտ և բազմաբնույթ լինելը, ուստի դպրոցի հիմնական գործառույթն ազգապահպանությունն ու ուծացման վտանգը կանխելն է լինելու: Այդ ամենին հասնելու համար`աշխատանքային ծրագրում ներառել են տառաճանաչության, հայաշունչ խոսքի, հայրենագիտության դասավանդումը, որի միջոցով երեխաներն օրինապահ, ազնիվ քաղաքացիներ կլինեն և արժանապատիվ հայ կմեծանան:
Կրթօջախը քաղաքի հասարակական, կրթական կյանքի մի մասը դառնալու համար փորձելու է համագործակցել Սուրգուտի պետական մանկական ստեղծագործական կենտրոնների հետ:
Դպրոցում անվճար հիմունքներով աշխատում են ուսուցչուհիներ Աղունիկ Աղայանը, Հերմինե Գևորգյանը, որոնց մասին դպրոցի տնօրենը գորովանքի խոսքերով հետևյալն ասաց.«Մեր ուսուցչուհիները բարձրագույն մանկավարժական կրթություն ունեն, մասնագիտական փորձառության և հմտություն շնորհիվ` քաջ գիտակցում են իրենց վստահված գործի կարևորությունն ու բարդությունը: Նրանց հոգին լի է Մայրենիին ծառայելու, աշակերտներին մեսրոպալեզու դարձնելու կամքով և անձնվիրությամբ` համոզված լինելով, որ ազգային նպատակներին հասնելուն կօգնեն միայն համախմբված և կանոնակարգված աշխատանքների կազմակերպումը»:
Դպրոցի տնօրենն իրենց առջև դրված խնդիրների լուծումը տեսնում է ուսուցիչների, աշակերտների, ծնողների ամենօրյա անդուլ աշխատանքի, ինչպես նաև՝ հայ բարերարների աջակցության, ՀՀ սփյուռքի նախարարաության հետ մշական կապի մեջ գտնվելու միջոցով:
Լիզա Իլբեկյանցն իր խոսքում կարևորեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ փոխգործակցությունը`ընդգծելով, որ արդեն տեսնում է նախարարության հետ հետագա աշխատանքների հեռանկարները:
Միևնույն ժամանակ, համագործակցության կապեր են հաստատել հայկական այլ համայնքների դպրոցների և ուսուցիչների հետ, ինչպես օրինակ` Հայ Առաքելական եկեղեցու Հարավային Ռուսաստանի Հայոց թեմի «Արմատ» կիրակնօրյա դպրոցի ուսմասվար, պետական «Ցենտրալնի» ստեղծագործական կենտրոնի մանկավարժ Երազիկ Հարությունյանի և Մոսկվայից Գյուլնարա Վարդանյանի հետ:
«Այս մեծ, դժվար ճանապարհի հիմքերը սիրով և հոգատարությամբ ենք գցել:Հուսով եմ`մեզ կհաջողվի կյանքի կոչել բոլոր նախաձեռնությունները`միասնաբար շարունակելով աշխարհասփյուռ հայորդիներին կրթելու գործը` ի շահ Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման և զարգացման»,-զրույցն ամփոփեց Լիզա Իլբեկյանցը:

Единственная армянская воскресная школа Сургута
В городе Сургут РФ недавно открылся армянский очаг образования, единственное место, за короткий   срок превратившееся в кузницу, где армянские дети Сургута имеют возможность приобщиться к национальным культурным ценностям, выучить родной язык. Новосозданная армянская воскресная школа им. Григора Нарекаци, несомненно, стимулирует их не утрачивать идентичность и национальный дух, чувствовать себя душойц крепко стоящими на животворной армянской земле.
В беседе с «Армяне сегодня» директор школы Лиза �?лбекянц говорила о предстоящих  программах, процветающей армяноцентристской школе.
Церемония открытия армянской воскресной школы им. Григора Нарекаци состоялась 6 ноября.  Школа единственная в армянской общине Сургута, здесь обучаются пятьдесят три ученика, и тридцать пять из них не владеют армянским языком.
«Потребность оставаться на чужбине частицей Родины и оставаться армянами никогда не покидала нас, эта мысль обрела особый смысл особенно в тяжелые дни.
Более всего мы были озабочены тем, чтобы привить молодому поколению армянское мышление, дать армянское образование и воспитание, почему и сочли приоритетным создание школы», – сказала директор школы  Лиза �?лбекянц,  добавив,  что открытие школы стало реальностью  благодаря армянской церковной общине Сургута и меценатству Овика Айвайзяна, Арама Варданяна, Армана Джулакяна Давида Егшатяна и Сейрана Закаряна.
По заверению Лизы �?лбекянц, были учтены многослойность и разнообразие общины,  посему основной задачей школы стало сохранение нации и предотвращение угрозы ассимиляции. Чтобы достичь всего этого, в программу работы включено преподавание азбуки, армянского языка,  познание родины, посредством чего дети будут воспитываться законопослушными, честными гражданами, вырастут достойными армянами.
Чтобы школа стала полноценной частью общественной, образовательной жизни города, попытаемся сотрудничать с государственными детскими творческими центрами Сургута.
На общественных началах в школе работают педагоги Агуник Агаян, Эрмине Геворгян, о которых директор школы сказала следующее: «Наши учителя имеют высшее педагогическое образование, профессиональный опыт и навыки, прекрасно сознают важность и сложность доверенного им дела. �?х души полны стремлением самоотверженно служить родному языку, научить школьников месроповской ащбуке, в полной уверенности, что достижению национальных целей поможет только сплоченная и систематизированная работа».
Решение поставленных перед ними задач директор школы видит в каждодневной неустанной работе педагогов, учащихся, родителей, а также содействии армян-благотворителей, а также в постоянной связи с Министерством Диаспоры РА.
Лиза �?лбекянц особо отметила важность взаимодействия с Министерством Диаспоры РА, подчеркнув, что уже ясно представляет перспективы дальнейшей работы с Министерством.
В то же время, связи сотрудничества налажены со школами и педагогами других армянских общин, как, например, с завучем  воскресной школы «Армат» епархии Армянской Апостольской церкви Южной России, педагогом государственного творческого центра «Центральный» Еразик Арутюнян и Гюльнарой Варданян из Москвы.
«Основу этой большой, трудной дороги мы заложили любовью и заботой. Надеюсь, нам удастся претворить в жизнь все задумки, совместно продолжая дело образования разбросанных по всему миру армян в интересах укрепления и развития  связей Армения-Диаспора», – подытожила Лиза �?лбекянц.