Այս մասին նոյեմբերի 30-ին տեղեկացրեց Վրաստանի մշակութային ժառանգության պաշտպանության Ազգային գործակալության ֆեյսբուքյան էջը:
«Հատուկ աշխատանքային խումբ է ստեղծվել և կատարվել է համապատասխան ուսումնասիրություն: Մթածմինդայի գամգեբելին խոստացել է եկեղեցու դռան վերականգնման աշխատանքներ իրականացնել: Առաջին հերթին դռան դիմացից պետք է հեռացվի երկաթյա տնակը, որը խոչընդոտում է աշխատանքներին: Չափումներ են կատարվել և ճշտվում է կրակի պատճառած վնասի չափը: Այրված դռնից մնացած դետալները հավաքելով կվերականգնեն հին դուռը նույնությամբ»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Նոյեմբերի 27-ի լույս 26–ի գիշերը Թբիլիսիի 14-րդ դարի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ հայկական եկեղեցում հրդեհ էր բռնկվել, որի հետևանքով այրվել է եկեղեցու միակ կանգուն պատի երբեմնի կենտրոնական մուտքի դուռը:
Ինչպես AliQ-ի մեր գործընկերներն են հայտնում, նոյեմբերի 27-ին եկեղեցու տարածքում աշխատող աշխատակիցներին հակաճառել և այրված դռանը չի թողել մոտենալ մի կին, ում հետ զրույցում AliQ-ը պարզել է, որ նա անօթևան է, հրաժարվել և պարբերաբար հրաժարվում է պետության հատկացրած հանրակացարանից, քանի որ այն քաղաքից դուրս է գտնվում:
Ինքը` կինը, (չցանկացավ ներկայանալ) ապրում է փլուզված եկեղեցում: Ինչպես խոստովանեց նա, հրդեհն, ամենայն հավանականությամբ, բռնկվել է իր վառած կրակից:
«Եկեղեցու տարածքը մաքրել եմ, երեկոյան գալիս եմ այստեղ գիշերում, ջուր բերում, ուտելիք եմ պատրաստում: Երեկոյան կրակ վառեցի ջուրը տաքացնելու համար, հետո հանկարծ աչքս կպավ: Երբ արթնացա՝ իրերիս մի մասն արդեն այրվել էր»:
Վիրահայոց թեմի մամուլի խոսնակ Սուսաննա Խաչատրյանը նշել է. «Վիրահայոց թեմի առաջնորդը վաղ առավոտյան մեկնել է եկեղեցի և անձամբ ծանոթացել իրավիճակին: Ամենայն հավանականությամբ, հրդեհի պատճառը տարածքում ապրող անօթևան մարդկանց անուշադիր վերաբերմունքն է: Հարցն ուսումնասիրվում է»:
Խաչատրյանը պարզաբանել է նաև, որ եկեղեցին ցանկապատված է, սակայն անօթևանները կարողացել են ինչ-որ անցք գտնել և ներս մտնել:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ Վրաստանի ՔՕ 118-րդ հոդվածի համաձայն, ինչը ենթադրում է գույքի վնասում կամ անուշադրության պատճառով գույքի ոչնչացում:
Հիշեցնենք, որ Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցին Վրաստանի հայտարարած վիճահարույց եկեղեցիների թվում է: 2009 թվականից կիսախարխուլ է և գտնվում է Վրաստանի մշակույթի և հուշարձանների պահպանության նախարարության հաշվեկշռում:
Մուղնեցոց Սուրբ Գեւորգը կառուցվել է 1356 թվականին: Այն գմբեթավոր է, եւ բացի մեծ գմբեթից եկեղեցու երեք անկյուններում դրսից շինված են եղել փոքր գմբեթներ, որոնցից մեկը ծառայել է որպես զանգակատուն: Մուղնեցոց Սուրբ Գեւորգ եկեղեցին 1763 թվականին հիշատակվել է որպես Հաղպատի թեմի մեջ մտնող Թիֆլիսի յոթ եկեղեցիներից մեկը: 1795 թվականին եկեղեցին թալանվել է պարսիկների կողմից, բայց շնորհիվ Գրիգոր ավագ քահանա Տեր-Շմավոնյանի հնարավոր է դարձել պահպանել եկեղեցապատկան իրերի մի մասը: 1852-93 թվականներին եկեղեցում կատարվել են մասնակի նորոգություններ: Մուղնեցոց Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու բակում են ամփոփված մանկավարժ-խմբագիր Նիկողայոս Խոտորյանը, բարեգործ Բարսեղ Հովսեփյան-Խոջայանցը, եկեղեցու սպասավորներ: Խորհրդային տարիներին փակվելով՝ եկեղեցին վերածվել է ազգագրական թանգարանի, ապա պահեստի, իսկ 1990 թվականին, որակվելով որպես վթարային և ոչ ենթակա վերանորոգման, փակվել է վերջնականապես: Ավելացնենք, որ 2009 թվականի նոյեմբերի 19-ին եկեղեցին փլուզվեց:

Сгоревшая дверь церкви Мугнецоц Св.Геворг будет восстановлена
Национальное агентство по защите культурного наследия Грузии сообщает, что сгоревшая на днях центральная дверь армянской церкви Мугнецоц Св.Геворг Тбилиси будет полностью восстановлена.
Об этом 30 ноября сообщила фейсбуковская страничка Агентства.
«Сформирована специальная рабочая группа и выполнены соответствующие исследования. Гамгебели Мтацминды обещал осуществить работы по реставрации двери. В первую очередь нужно демонтировать металлический домик напротив двери, препятствующий работам. Произведены замеры и уточняется размер урона, нанесенного огнем. Собирая оставшиеся детали от сгоревшей двери, прежняя дверь будет в точности восстановлена», – говорится в сообщении.
В ночь с 26 на 27 ноября в армянской церкви XIV века Мугнецоц Св.Геворг Тбилиси вспыхнул пожар, вследствие чего сгорела дверь центрального входа единственной сохранившейся стены.
Как сообщают наши коллеги из агентства AliQ, 27 ноября работающим на территории церкви сотрудникам воспрепятствовала подойти к  сгоревшей двери некая женщина, в беседе с которой выяснилось, что она бездомная и периодически отказывается от выделенного государством общежития, поскольку оно находится за городом. Посему живет в церкви и не исключила, что пожар вспыхнул от разожженного ею огня.
«Я чистила территорию церкви, вечером прихожу сюда ночевать, приношу воду, готовлю еду. Вечером разожгла огонь, чтобы подогреть воду, но случайно заснула. Когда проснулась – часть моих вещей уже сгорела», – сказала она.
Пресс-секретарь армянской епархии Грузии Сусанна Хачатрян отметила: «Предстоятель армянской епархии Грузии рано утром отправился в церковь и лично ознакомился с ситуацией. По всей вероятности, причина пожара – невнимательное отношение бездомных людей, живущих в церкви. Вопрос изучается».
По факту происшедшего возбуждено уголовное дело по ст.118 УК Грузии, которая предполагает уничтожение или порчу имущества вследствие невнимательности.
Напомним, что эта церковь – одна из объявленных грузинской стороной спорных церквей. С 2009 года она в полуразрушенном состоянии и находится на балансе Министерства культуры и охраны памятников Грузии.
Церковь Мугнецоц Св.Геворг построена в 1356 году. Она купольная – помимо большого купола в трех углах церкви имеются малые куполы, один из которых служил колокольней. В 1763 году церковь упоминалась как одна из семи церквей Тифлиса, входящих в Ахпатскую епархию. В 1795 году церковь была разграблена персами, но благодаря старшему иерею Григору Тер-Шмавоняну удалось сохранить  часть вещей, принадлежащих церкви. В 1852-93гг. в церкви осуществлялся частичный ремонт, во дворе похоронены педагог-редактор Никогайос Хоторян, благотворитель Барсег Овсепян-Ходжаянц, служители церкви. Будучи закрытой в советские годы, церковь превратилась в этнографический музей, затем  склад, а в 1990 году, будучи квалифицирована как аварийная и не подлежащая реставрации, окончательно закрылась. Добавим, что 19 ноября 2009 года церковь обрушилась.