«ՀՕՄ-ը Սիրիայի հայ համայնքի պահպանման հիմնական դերակատարներից մեկն է դարձել».Դիանա Հովսեփյան
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ նոյեմբերի 25-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցած Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստի ժամանակ Հայ օգնության միության սիրիահայերի աջակցությանն ուղղված ծրագրերը ներկայացրեց ՀՕՄ Հայաստանի շրջանային վարչության ատենապետուհի Դիանա Հովսեփյանը՝ նշելով, որ սիրիական պատերազմի սկսվելու օրվանից մինչև հիմա ՀՕՄ-ը, միավորելով իր ուժերը, Սիրիայի հայ համայնքի պահպանման և օժանդակության աշխատանքներում հիմնական դերակատարներից մեկն է դարձել:
«Հայ օգնության միության նախաձեռնությամբ 2012 թվականից շարունակվում են տարբեր ծրագրեր իրականացվել՝ օգնելու համար Սիրիայում շարունակվող ճգնաժամի պայմաններում օրհասական վիճակում գտնվող հայերին: ՀՕՄ-ն իր առաջին քայլով աջակցություն հասցրեց և շարունակում է աջակցել դպրոցականներին, հայկական վարժարաններին: 2012-2015 թվականներին նյութական աջակցություն է տրամադրվել Հալեպի, Դամասկոսի, Լաթաքիայի, Քեսաբի, Կամիշլիի և այլ շրջանների 27 վարժարանների:
Նույնիսկ քաղաքի շրջափակման և սննդամթերքի սակավության ամենածանր օրերին անընդհատ շարունակվել է «Պնակ մը տաք ճաշ» ծրագիրը, որի շրջանակում շաբաթը 3 անգամ 230 անձի տրամադրվում է տաք ճաշ, իսկ «Տաքուկ բնակարան» ծրագիրը իրականացնելով՝ ձմռան ընթացքում ջեռուցման անհրաժեշտ վառելանյութի գումարով է ապահովել լուրջ դժվարություններ դիմագրավող հալեպահայ կարիքավոր ընտանիքներին»,-զեկույցի ժամանակ ասաց Դիանա Հովսեփյանը՝ հավելելով, որ 2013 թվականին սկսել են իրագործել «Երաշխաւորէ Սուրիահայ Ընտանիք մը» ծրագիրը՝ նպատակ ունենալով նյութական օժանդակություն տրամադրել նորածին երեխա ունեցող կարիքավոր ընտանիքներին:
ՀՕՄ-ը Սիրիայում գտնվող սիրիահայերին օգնելուց բացի, չմոռացավ Հայաստանում ապաստան գտած սիրիահայերին և քեսաբահայությանը. տարբեր ծրագրերով օժանդակել է նաև Լաթաքիայում ապաստանած քեսաբահայերի և Հայաստանում ապաստանած սիրիահայերի անմիջական կարիքները հոգալուն:
Հավելենք նաև, որ Հայաստանում սիրիահայ ընտանիքներին մեծածավալ հումանիտար օգնություն, նյութական և հոգեբանական աջակցություն է տրամադրվել: Սիրիահայ կանանց մասնակցությամբ կազմակերպվել է Ձեռարվեստի դասընթացներ, իրականացվել են նրանց ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառքներ, ինտեգրման նպատակով իրականացվել է շրջապտույտներ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր և այլն:
ՀՕՄ-ի Հայաստանի միավորի աշխատանքներում այսօր ընդգրծված են ավելի քան 100 սիրիահայ կանայք:
Նշված բոլոր ծրագրերը, այդ թվում և մյուսները` ՀՕՄ-ի «Ամանոր» ծրագիր, Ձեռարվեստի ծրագիր, Ս.Օ.Խ.-ի պատսպարաններ, շտապօգնության մեքենայի ձեռքբերում և այլն, շարունակվում են նաև այսօր:

Diana Hovsepyan: “The ARS has become one of the key role-players in the preservation of the Armenian community of Syria”
As reported Hayern Aysor, during the November 25 regular session of the Inter-Agency Commission on Coordination of Syrian-Armenians’ Issues at the RA Ministry of Diaspora, Chairwoman of ARS Armenia Regional Committee Diana Hovsepyan presented the programs aimed at supporting Syrian-Armenians and mentioned that the ARS has been one of the key role-players in preserving and assisting the Armenian community of Syria ever since the beginning of the Syrian war.
“Since 2012, the Armenian Relief Society has carried out different programs to help the Armenians who are in a catastrophic situation due to the ongoing crisis in Syria. With its first step, the ARS provided and continues to provide assistance to Armenian schools and schoolchildren in Syria. Between 2012 and 2015, the ARS has provided material assistance to 27 Armenian schools in Aleppo, Damascus, Latakia, Kessab, Kamishli and other areas.
Even during the most difficult days of blockade and lack of food, the ARS constantly continued the A Plate of Hot Food Program, providing hot meals to 230 people three times a week. By carrying out the Warm Home Program, the ARS has provided needy Armenian families of Aleppo with money to buy the fuel required for heating,” Diana Hovsepyan said in her speech, adding that in 2013, the ARS launched the Be a Warrant for a Syrian-Armenian Family Program in order to provide material assistance to needy families with newborn children.
Besides helping Syrian-Armenians in Syria, the ARS didn’t forget about the Syrian-Armenians and Kessab-Armenians having taken shelter in Armenia. Through various programs, the ARS has also helped take care of the needs of Kessab-Armenians having taken shelter in Latakia and Syrian-Armenians in Armenia.
Let us add that the ARS has provided large-scale humanitarian aid, as well as material and psychological assistance to Syrian-Armenian families in Armenia. With the help of Syrian-Armenian women, the ARS has also organized Handicraft Courses and held handicraft exhibition-sales. It has also conducted tours to historical and cultural sites in Armenia for integration purposes.
Today, more than 100 Syrian-Armenian women are engaged in the efforts of ARS Armenia.
All the mentioned programs, including the others (ARS New Year Program, Handicraft Program, SARF shelters, acquisition of an ambulance truck, etc.) continue.