Հայկական ազգային կոխ ըմբշամարտի ավանդույթները կտարածվեն ՀՀ-ում, Ջավախքում, Արցախում և Սփյուռքում
Այսօր տեղի ունեցած Կառավարության հերթական նիստում, որը վարում էր ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, գործադիրի հավանությանն է արժանացել հայկական ազգային կոխ ըմբշամարտ մարզաձևի զարգացման հայեցակարգը, որի հիմնական նպատակը հայկական ազգային կոխ ըմբշամարտի զարգացման և արդիականացման համար հեռանկարային երկարաժամկետ և ընթացիկ փոխկապակցված ծրագրերի մշակման ռազմավարության սահմանումն է:
Ըստ «Հայերն այսօր»-ի՝ հիմնական ուղղություններն են՝ ՀՀ-ում, Ջավախքում, Արցախում և Սփյուռքում հայկական ազգային կոխ ըմբշամարտի ավանդույթների տարածումը և զարգացումը, մարզաձևի համապատասխանեցումը նոր տնտեսական հարաբերություններին և ժամանակակից պահանջներին:
Որոշմամբ ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարին հանձնարարվել է կառավարություն ներկայացնել հայեցակարգի կատարումն ապահովող միջոցառումների ծրագիր:

Традиции армянской национальной борьбы кох распространятся в РА, Джавахке, Арцахе и Диаспоре
На состоявшемся сегодня очередном заседании правительства, которое вел премьер-министр Карен Карапетян, исполнительная власть одобрила концепцию развития армянского национального вида спорта – борьбы кох, основной целью которой является разработка постоянной стратегии взаимосвязанных долгосрочных перспективных и текущих программ развития и модернизации этого вида спорта.
Как передает «Армяне сегодня», основные направления – распространение, развитие этого армянского национального вида спорта в РА, Джавахке, Арцахе и Диаспоре, приведение его в соответствие новым экономическим отношениям и требованиям времени.
Решением поручено министру спорта и по вопросам молодежи РА представить правительству план мероприятий, обеспечивающих выполнение концепции.