Եվրամիությունը պատասխան չունի՞
Շատ կարճ ժամանակ է մնացել Վիլնյուսում տեղի ունենալիք ԵՄ գագաթնաժողովին, սակայն ԵՄ ղեկավար Քեթրին Էշթոնն իսկապես շփոթված ու մոլորված է և չգիտի, թե ինչ է առաջարկելու Հայաստանին, ինչ հարցերի շուրջ է ծավալելու խոսակցությունները և, ի վերջո, ինչ փաստաթուղթ է առաջարկելու ստորագրել: Բանն այն է, որ շուրջ չորս տարի ԵՄ-ն Հայաստանի հետ ասոցացման բանակցություններ էր վարում, ժամանակ առ ժամանակ խոստումներ էր հնչեցնում, որոնք, բնականաբար, հրապուրում և ոգևորում էին հայկական կողմին, պարտադրում արդեն որոշակի ծրագրեր կազմել, մտծել Եվրոպայի հետ նոր հարբերությունների ձևավորման և նոր հայեցակարգերի ձտեղծման մասին: Հատկապես Հայաստանի վարչապետն արդեն եվրակողմնորոշման ծրագրեր էր մշակում, հոգ տանում հայկական բանկերի և եվրոպական ֆինանսական կառույցների մերձեցման, ժամանակակից աշխարհում ֆինասական գերակայությունների նոր հայեցադրույթներ ստեղծելու մասին, իսկ հայաստանյան գործարարներն էլ սպասում էին, որ Եվրոպան աստիճանաբար ամեն ինչ կանի, որպեսզի հայաստանյան տնտեսությունը ինտեգրվի Եվրոպային, ձևավորվեն նոր և գայթակղիչ շուկաներ, հայկական արտադրանքը ձեռք բերի մրցունակություն՝ այսպիսով արտահանումների ծավալները համապատասխանեցնելով արտադրանքի ծավալներին: Անտարակույս, եվրաինտեգրումը Հայաստանին նոր հեռանկարներ էր խոստանում, պարտադրում վերանայել ինչպես արտաքին քաղաքականության, այնպես էլ տնտեսական քաղաքականության շատ մոտեցումներ և հիմնասկզբունքներ:
Սակայն չորս տարվա ընթացքում ԵՄ-ն չանցավ հայտարարությունների սահմաններից՝ այդպես էլ իրական ոչինչ չստեղծելով Հայաստանի համար: Ավելին, տիկին Էշթոնը շատ հաճախ հայ հանրությանն ու հայաստանյան իշխանություններին մղեց դեպի հիասթափություններ, մասնավորաբար հայ-ադրբեջանական խնդիրներին առնչվող հայտարարություններում ձգտեց դեպի պոպուլիզմն ու համահարթեցումը, կողմնակալությունը դարձրեց իր համար գործելաձև: Եվրամիության անտարբերությունը Հայաստանի շրջափակման փաստի նկատմամբ երբեք չէր կարող հույս ներշնչել, թե ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրելուց հետո այս կառույցը կարող էր անցնել գործնական քայլերի: Մինչդեռ ԵԽ անդամ երկու երկրի կողմից երրորդ երկրի շրջափակումը պիտի որ դառնար նաև ԵՄ օրակարգային հարցերից մեկը, պարտադրեր այդ կառույցին Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ խոսել վերջնագրերի լեզվով, քանզի եվրոպական արժեքներն էին վտանգված:
ԵՄ գերխնդիրը, ինչպես արդեն ցույց են տալիս վերլուծությունները, Հայաստանը Ռուսաստանից անջատելն է, տարածաշրջանում ռուսական ազդեցությունների նվազեցումն է, սակայն ոչ երբեք Հայաստանի շահերի նկատմամբ հետաքրքրությունը: Սա արդեն իսկ ակնհայտ ու ակնբախ է, մանավանդ որ ԵՄ-ն Հայաստանից պահանջել էր չգոյացնել Ռուսաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության համաձայնությունները՝ փոխարենը ոչինչ չառաջարկելով: Մինչդեռ ցանկացած ոք գիտե, որ Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները վաղուց արդեն ավանդական են, որ դրանք սկիզբ են առել Գյուլիստանի պայմանագրով և պատմության տարբեր ժամանակաշրջաններում արտացոլվել յուրովի: 1920-1992 թվականներին մաս կազմելով Խորհրդային Միության՝ Հայաստանն ամբողջապես հենվել է Ռուսաստանի վրա, իսկ 1992-ից ի վեր, ձեռք բերելով անկախություն, ՀՀ-ն առաջնային է համարել Ռուսաստանի հետ գործընկերությունը, բնականաբար, որոշակի քայլեր կատարելով դեպի Արևմուտք, ջանալով Արևմուտքի հետ ստեղծել գործնական հարաբերություններ: Այսօր Ռուսաստանի հետ գործընկերությունը պարտադրված է նաև մի շարք մարտահրավերներով, որոնց առջև կանգնած է երկիրը: Անտարակույս, Ռուսաստանի հետ մասնավորաբար տնտեսական կապերի սերտացումն էլ արդյունք է շրջափակման:
Այն, որ Հայաստան-Եվրամիություն առնչությունները ցանկալի են Հայաստանի համար՝ անժխտելի է: Հայաստանը չի կարող ապրել բարդ ու հակասական տարածաշրջանում և հեռու լինել Եվրոպայից, որի մի մասնիկն է: Հայաստանին նաև անհրաժեշտ է եվրաինտեգրումը, որովհետև, այնուհանդերձ, երկիրը եվրոպական արժեհամակարգերի ստեղծողներից և կրողներից է: Լինելով քաղաքակրթությունների խաչմերուկում, ինչպես նաև գրավելով ուշագրավ աշխարհաքաղաքական դիրք՝ Հայաստանին իրապես պետք է ծավալվել դեպի Եվրոպա, սերտացնել իր կապերն Արևմուտքի հետ: Հենց սա նկատի ունենալով էլ հայաստանյան իշխանությունները չորս տարի շարունակ աշխատանքներ են իրականացրել ԵՄ-ի հետ: Սակայն ԵՄ-ն իր հերթին Հայաստանին որևէ երաշխիք չի տվել անվտանգության, ղարաբաղյան խնդրի արդար լուծման, ռազմավարական համակողմանի գործընկերության վերաբերյալ: Միայն պահանջ՝ հեռանալ Ռուսաստանից… ԵՄ-ում երբևէ խորքով չեն քննարկել Հայաստանի խնդիրներն ու դիրքը՝ մինչ կառաջարկեին միանալ Եվրոասոցացման համաձայնագրին: Հայաստանն աշխարհի այն բացառիկ երկրներից է, որ իր ունեցած աշխարհագրական դիրքով չի կարող հեռու մնալ Ռուսաստանից և ապավինել ԵՄ-ի հետ համագործակցությանը լոկ: Հայաստանը Եվրոպան և Ասիան, Եվրասիան կապող յուրատեսակ կամուրջ է, որը շրջապատված է Իրանով, Թուրքիայով, Ադրբեջանով և Վրաստանով: Այսինքն, տերություններով, որոնք երբեք էլ չեն կարող համարվել Հայաստանի բարեկամները, որովհետև Վրաստան-Ադրբեջան-Թուրքիա տանդեմի գերխնդիրը Հայաստանի մեկուսացումն է արտաքին աշխարհից, բոլոր տարածաշրջանային ծրագրերից: Իրանն էլ ունի իր շահերը, որոնց համատեքստում Հայաստանը կարող է ունենալ չնչին դեր, քանզի Իրանի գերնպատակն Արևելքում գերակայության հաստատումն է, Արևմուտքի հետ ընդամենը որոշ կապերի ձևավորումը, որի համար էլ նա կարող է օգտվել Հայաստանի ծառայություններից միայն: Ունենալով այս պետությունների մեջ ուշագրավ դիրք, Հայաստանը կարող է աշխարհի համար չափազանց ուշագրավ հանգուցակետ հանդիսանալ, Եվրոպան և Ասիան այստեղ կարող են իրականացնել իրենց ծրագրերը՝ Հայաստանը վերածելով տարածաշրջանային հանդիպավայրի և կենտրոնի: Հայաստանի իշխանություններն, իհարկե, տարիներ շարունակ յուրատեսակ ջանադրությամբ հեռացան այս գաղափարից, չուզեցին օգտագործել պատմականորեն տրված հրաշալի հնարավորությունը՝ բնականաբար այս ամենի համար ունենալով արդարացում և հիմնավորում: Ղարաբաղյան խնդիրը, Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունները շատ բանով Հայաստանին հետ պահեցին կտրուկ քայլերից, արտաքին քաղաքականության շառավիղների փոփոխությունից: Եվրոպան էլ չուզեց տեսնել այն ամենը, ինչն ունի Հայաստանը: Ընդամենը բավարարվեց կիսատ-պռատ հայտարարություններով, ադրբեջանամետ դիրքորոշումների հայտածմամբ: Գուցե սա Եվրոպային ձեռնտու է, որովհետև այսօր Ադրբեջանը ներկայանում է որպես նոր տնտեսական գիշատիչ, որն ունի նավթային պաշարներ, որոնք կարող են ազատորեն օգտագործվել Եվրոպայի կողմից՝ այսպիսով թուլացնելով կախվածությունը Ռուսաստանից: ԱՄՆ կողմից Ադրբեջանն ընկալվում է որպես Իրանի դեմ հնարավոր պատերազմի ժամանակ ռազմական գործողությունների մեկնակետ:
Ու հիմա տիկին Էշթոնն իսկապես ցայտնոտի մեջ է: Առաջին անգամ վստահաբար ասենք. ոչ թե Հայաստանը ենթարկվեց Ռուսաստանի ճնշումներին և մղվեց դեպի Մաքսային միություն, այլ ԵՄ-ն չկարողացավ հիմնավորել հրավերը, չկարողացավ երաշխիքներ տալ: Ավելին, ԵՄ-ն իրեն խայտառակեց՝ Հունգարիայի հետ Հայաստանի ունեցած խնդիրների ժամանակ կրավորական կեցվածք ընդունելով և յուրովի պաշտպանելով Ադրբեջանին, «հուշելով» Եվրախորհրդարանին՝ ընդունելու հակահայ և իրավական շատ պատկերացումներ ավերող «Արևելյան գործընկերության մասին համաձայնագիրը»: Հիմա հրաշալի պահ է ստեղծված Հայաստանի համար Վիլնյուսում հանդես գալու պահանջատիրոջ դիրքերից, Եվրոպային ներկայացնելու իր պահանջները, վերլուծության ենթարկելու ԵՄ գործունեությունը անցած տարիներին: Այսինքն, որքան էլ հոռետեսորեն դիտարկեն իրավիճակը մի շարք քաղաքագետներ, այնուհանդերձ գնդակը Հայաստանի դաշտում է, Հայաստանն է այս պահին հայտնվել շահեկան վիճակում: Եվ խաղաքարտը պիտի աշխատեցնել… Իսկ «խաղաքարտի խաղացման» համար անհրաժեշտ են Սփյուռքի հայկական կազմակերպությունների աջակցությունն ու լոբբիստական աշխատանքները: Այսօր կարելի է ափսոսանքով նշել, որ ԵԽԽՎ-ում «Արևելյան գործընկերության մասին» համաձայնագրի ընդունումից հետո մեր սփյուռքյան կազմակերպությունները լռության մատնեցին գրեթե կատարված փաստը: Գուցե այստեղ պետք էր նաև համագործակցությունը Հայաստանի քաղաքական իշխանությունների և դիվանագիտական կառույցների հետ: Հիմա, սակայն, հուսանք, որ վիճակը կփոխվի, արդեն մեր պահանջներն ու ձգտումները միասնական կլինեն:

Doesn’t the European Union have an answer?
The EU Summit in Vilnius is just around the corner, but EU leader Catherine Ashton is really confused and doesn’t know what to offer Armenia, what to talk about and what document to suggest. The fact of the matter is that for the past four years, the EU had been leading negotiations with Armenia on the Associated Agreement, had been making pledges that obviously attracted and motivated the Armenian side, had been obliging Armenia to make certain plans, as well as consider the establishment of new relations with the European Union and the creation of new concepts. Armenia’s Prime Minister was developing plans for European orientation, helping approximate Armenian banks with European financial institutions and introducing new provisions for financial priorities in today’s world, and Armenian businessmen were expecting Europe to do everything possible to make Armenia’s economy integrate into Europe, establish new and tempting markets and help make Armenia’s products competitive, which would match the amounts of exports with the amounts of products. Unquestionably, European integration promised new perspectives for Armenia and obliged Armenia to revise several approaches and main principles in its foreign and economic policies.
But during these four years, the EU only made statements and didn’t really do anything for Armenia. What’s more, Ashton very often disappointed the Armenian society and authorities, aspired for populism and adjustment in relation to the issues of Armenians and the Azerbaijanis and turned subjectivity into a working style. The European Union’s indifference towards Armenia’s blockade could never instill hope that the European Union could take action after the signing of the Associated Agreement. Meanwhile, the blockade on the part of two CoE member countries against a third country also should have become one of the items on the EU’s agenda and should have made that structure talk to Turkey and Azerbaijan with ultimatums since the values of Europe were at risk.
The EU’s key objective, as analyses have shown, was to separate Armenia from Russia, reduce Russia’s influence in the region, but never to show interest in Armenia’s interests. This is clear and evident, especially since the EU had demanded that Armenia disregard the agreements on strategic partnership with Russia and didn’t offer any alternative to that. However, everyone knows that Armenia and Russia have conventional ties that trace back to the Gyulistan Treaty and have been seen in different periods throughout history. By being a part of the Soviet Union from 1920 to 1992, Armenia totally relied on Russia, and after gaining independence in 1992, Armenia considered its partnership with Russia primary and obviously took certain steps towards the West in order to establish business relations. Today, Armenia’s partnership with Russia is also bound by several challenges facing the country. Unquestionably, the strengthening of economic relations with Russia is the result of the blockade.
The fact that Armenia-European Union relations are desired for Armenia is irrefutable. Armenians can’t live in an intricate region and be detached from Europe. Armenia also needs European integration because in any case, Armenia is one of the creators and bearers of the European values system. Being at the crossroads of civilizations and having an interesting geopolitical position, Armenia truly needs to stretch towards Europe and establish close ties with the West. The Armenian authorities took this into consideration and collaborated with the European Union for the past four years, but the EU didn’t give Armenia any guarantees for security, a fair solution to the Nagorno-Karabakh issue and the multilateral strategic partnership. Its only demand was to break away from Russia…The EU has never conducted an in-depth discussion on Armenia’s problems and position before it would suggest that the country join the Associated Agreement. Armenia is one of the world’s exceptional countries that can’t be detached from Russia and rely merely on cooperation with the European Union. Armenia serves as a unique bridge connecting Europe, Asia and Eurasia, being surrounded by Iran, Turkey, Azerbaijan and Georgia, which are countries that can never be considered Armenia’s friendly countries since the key objective of the Georgia-Azerbaijan-Turkey tandem is to isolate Armenia from the outside world and all regional programs. Iran has its interests, in the context of which Armenia may play a small role since Iran’s key objective is to establish rule in the East, establish some kind of relations with the West, for which it can only take advantage of the services provided by Armenia. With an interesting position among these countries, Armenia can become a very interesting junction for the world. Here Europe and Asia can carry out their plans to turn Armenia into a place and center for gathering in the region. Of course, the Armenian government didn’t consider this idea for years and didn’t want to take advantage of this wonderful opportunity and gave a justification for that. The Nagorno-Karabakh conflict and Azerbaijan’s belligerent statements kept Armenia away from taking drastic steps and from the change of descendants in foreign policy, and Europe didn’t want to see all that Armenia has to offer. Europe was only content with making short and incomplete statements and expressing pro-Azerbaijani positions. Perhaps that favors Europe since Azerbaijan is currently the new economic “beast” that has oil which Europe can use for free, weakening Europe’s dependence on Russia. The United States views Azerbaijan as the starting point for military operations during a possible war against Iran.
And now, Mrs. Ashton is truly in a state of confusion. For the first time, it’s safe to say that Armenia didn’t submit to Russia’s pressures and joined the Customs Union, but the EU wasn’t able to justify its invitation and wasn’t able to give warrants. What’s more, the EU embarrassed itself by being passive when Armenia had problems with Hungary and defending Azerbaijan, “reminding” the European Parliament to adopt the anti-Armenian agreement on the Eastern Partnership, which destroyed many notions in law. Now Armenia has the wonderful opportunity to state its claims to Europe in Vilnius and analyze the EU’s activities in the past four years. This means that no matter how much several political scientists view the situation pessimistically, the ball is in Armenia’s court. Armenia is in a favorable situation and should use this playing card…To use that playing card Armenia needs the support and lobbying from Diaspora Armenian organizations. Today, we regret to mention that Diaspora Armenian organizations kept silent after the adoption of the agreement On Eastern Partnership in the PACE. Perhaps those organizations should have collaborated with Armenia’s political authorities and diplomatic structures. Now, let’s hope the situation will change and that we will state our demands and expectations together.