Աղձք գյուղի երեխաները մանկապարտեզ կունենան
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Մեծ Բրիտանիայի իր տեղական մարմնի հովանավորությամբ Աղձք համայնքում /Արագածոտնի մարզ/ մեկնարկել է երկհարկանի մանկապարտեզի կառուցումը: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է Հիմնադրամի պաշտոնական կայքից:
Մանկապարտեզը կունենա երեխաների կրթության ու հանգստի համար արդի բոլոր հարմարությունները: Խմբային ու ննջարանային սենյակներից բացի նախատեսվում է մարզադահլիճ, խաղասրահ, խաղահրապարակ եւ համակարգչային սենյակ, որտեղ սաները կանցկացնեն իրենց ժամանցն ու պարապմունքները: Նախակրթարան կարող է հաճախել մինչեւ 90 երեխա:
«Երեք տարի առաջ գյուղի մանկապարտեզը վթարային լինելու պատճառով դադարեց գործել, եւ այն, որ Բրիտանիայի մեր հայրենակիցները ստանձնել են նոր մանկապարտեզի կառուցում, մեծ ուրախություն է համայնքի համար»,- ասում է Աղձքի գյուղապետ Արսեն Ավդալյանը:
Բրիտանահայ համայնքը կարեւորում է երեխաների ու պատանիների կրթությունը եւ հիմնականում ստանձնում կրթության եւ առողջապահության ոլորտներին միտված ծրագրեր: Վերջին տարիներին համայնքի նվիրատվություններով իրականացված ծրագրերից են Սասունիկ գյուղի մանկապարտեզի կառուցումը եւ Երեւանի Շենգավիթ համայնքի գիշերօթիկ մանկապարտեզի վերակառուցումը:

The children of Ahgdzk village will have a brand-new kindergarten
The Hayastan All-Armenian Fund has begun construction on a new kindergarten in Aghdzk, a village in Armenia’s Aragatsotn Region. The project is sponsored by the British-Armenian community.
The future kindergarten will be a two-story structure featuring a full complement of amenities and comforts. In addition to bright, spacious classrooms and naprooms, the facility will have a gym, a game hall, a computer room, and a sizeable playground, all of which will make for an enriching educational and leisure environment. The kindergarten will accommodate up to 90 students.
“As our old kindergarten had to be shut down three years ago because the building was no longer safe, the fact that our British-Armenian compatriots are now sponsoring the construction of a new kindergarten is a source of great joy to our community,” said Aghdzk mayor Arsen Avdalyan.
With an abiding commitment to the education and healthy development of children in the homeland, the British-Armenian community sponsors projects mainly in the education and health fields.
In recent years, the Hayastan All-Armenian Fund has implemented several major projects through British-Armenian support, including the construction of a kindergarten in the village of Sasunik, Armenia; and the reconstruction of the boarding kindergarten of Yerevan’s Shengavit district.