Աղձք գյուղի երեխաները մանկապարտեզ կունենան
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Մեծ Բրիտանիայի իր տեղական մարմնի հովանավորությամբ Աղձք համայնքում /Արագածոտնի մարզ/ մեկնարկել է երկհարկանի մանկապարտեզի կառուցումը: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է Հիմնադրամի պաշտոնական կայքից:
Մանկապարտեզը կունենա երեխաների կրթության ու հանգստի համար արդի բոլոր հարմարությունները: Խմբային ու ննջարանային սենյակներից բացի նախատեսվում է մարզադահլիճ, խաղասրահ, խաղահրապարակ եւ համակարգչային սենյակ, որտեղ սաները կանցկացնեն իրենց ժամանցն ու պարապմունքները: Նախակրթարան կարող է հաճախել մինչեւ 90 երեխա:
«Երեք տարի առաջ գյուղի մանկապարտեզը վթարային լինելու պատճառով դադարեց գործել, եւ այն, որ Բրիտանիայի մեր հայրենակիցները ստանձնել են նոր մանկապարտեզի կառուցում, մեծ ուրախություն է համայնքի համար»,- ասում է Աղձքի գյուղապետ Արսեն Ավդալյանը:
Բրիտանահայ համայնքը կարեւորում է երեխաների ու պատանիների կրթությունը եւ հիմնականում ստանձնում կրթության եւ առողջապահության ոլորտներին միտված ծրագրեր: Վերջին տարիներին համայնքի նվիրատվություններով իրականացված ծրագրերից են Սասունիկ գյուղի մանկապարտեզի կառուցումը եւ Երեւանի Շենգավիթ համայնքի գիշերօթիկ մանկապարտեզի վերակառուցումը:

Детвора села Ахдзк получит детский сад
Общеармянский фонд «Айастан» при спонсорстве своего местного органа Великобритании приступил к строительству двухэтажного здания детского сада в селе Ахдзк (область Арагацотн). Редакции «Армяне сегодня» об этом стало известно из официального сайта фонда.
Детсад будет оснащен всеми современными удобствами для образования и отдыха детей. Помимо игровых и спальных комнат, предусматривается спортзал, игровая площадка и компьютерная комната. Детсад смогут посещать  до 90 детей.
«Ввиду аварийности здания, детский сад в селе прекратил функционировать три года назад. �? то обстоятельство, что наши соотечественники из Великобритании взялись за строительство нового детского сада – большая радость для всей общины», – говорит староста села Ахдзк Арсен Авдалян.
Армянская община Великобритании придает большую важность образованию  детей и юношества и в основном реализует проекты, ориентированные на сферы образования и здравоохранения. Среди программ, реализованных в последние годы на средства общины – строительство детского сада в селе Сасуник, реконструкция детского сада-интерната в административном районе Шенгавит Еревана.