«Հայաստանի Հանրապետության 25-ամյա անխակությունը յուրաքանչյուրի համար մեծ պատասխանատվություն է»
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Լիբանանից և Սիրիայից հայրենադարձված արվեստագետներ Հակոբ Գույումջյանին և Արսեն Գրիգորյանին:
Բարձր գնահատելով Արսեն Գրիգորյանի ստեղծագործական գործունեությունը՝ նախարարը նշեց. «Կարծում եմ, Արսեն Գիրիգորյանի ազգային կերպարն ու դիմագիծը ամբողջացավ, երբ նա Սիրիայի Ղամիշլի քաղաքից եկավ և հաստատվեց Հայրենիքում: Մրոն ապացուցեց, որ Հայրենիքն է այն միակ օրրանը, որտեղ մշակույթը կարող է ավելի հզորանալ: Նրա ազգային կերպարն առավել արտահայտիչ դարձավ վերջին շրջանում ազգագրական «Մրրո» խմբի հետ համատեղ նրա ելույթներով, որոնք յուրահատուկ ոգևորությամբ են համակում հանդիսատեսին: Մրոն մեր նախարարության մի շարք ծրագրերի շրջանակներում ելույթներով հանդես է եկել սփյուռքյան մի շարք համայնքներում՝ պատշաճ ներկայացնելով մեր խրոխտ հայրենասիրական երգերն ու հայրենները: Հավատացած եմ, որ դուք, հիրավի, այն արվեստագետն եք, հայ ժողովրդի արժանի զավակը, ով դեռ երկար կծառայի Հայրենիքին և հայ ժողովրդին»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Սփյուռքում հայկական արվեստը տարածելու, ստեղծագործական և կատարողական բարձր վարպետություն, ինչպես նաև հայանպաստ բեղուն գործունեություն ծավալելու համար Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Արսեն Գրիգորյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Կոմիտաս» մեդալով:
Շնորհակալություն հայտնելով նման բարձր պարգևի արժանացնելու համար՝ Արսեն Գրիգորյանը նշեց. «Անկախությունը տոնակատարություն կամ արարողակարգ չէ, այլ պատասխանատվություն է, որ յուրաքանչյուրս պետք է կրենք, և երանի մեզ, որովհետև այսօր մեզ պաշտպանում է անկախության սերունդը»:
Այնուհետև նախարարը անդրադառնալով Լիբանանից հայրենադարձված Հակոբ Գույումջյանի գործունեությանը՝ նշեց. «Մեր հայրենակիցն իրեն նվիրել է հայ գրականությանը, հայկական պոեզիային, մեծ է նրա վաստակը հայ գրականության տարածման գործում, և երբ ծանոթանում ես նրա կենսագրությանը, հիացմունքով համոզվում ես, որ մայրենին նրա համար ամենագլխավորն է: Նրա ասմունքը բարձր են գնահատում Հայաստանի և Սփյուռքի բազմաթիվ արվեստագետներ, գրական դեմքեր և պոեզիայի սիրահարներ»:
Սփյուռքում հայ մշակույթի տարածման և Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացմանը նպաստելու համար Հակոբ Գույումջյանը պարգևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Վիլյամ Սարոյան» մեդալով:
Վերջինս շնորհակալություն հայտնեց նախարարին իր կատարած աշխատանքը բարձր գնահատելու համար և նշեց, որ իր ասմունքով նա փորձում է Սփյուռքում ապրող հային ոգեշնչել հայ մեծերի ստեղծագործություններով:

“The 25-year independence of the Republic of Armenia is a big responsibility for every Armenian”
On September 28, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received repatriate artists Hagop Gouyoumdjian and Arsen Grigoryan from Lebanon and Syria.
The Minister highly appreciated Arsen Grigoryan’s career and stated the following: “I think the national image of Arsen Grigoryan became complete when he moved from the Syrian city of Qamishli and settled in the Homeland. Arsen Grigoryan, also known as Mro, proved that Armenia is the only cradle where culture can become more reinforced. His national image became more expressive when he recently gave performances with the “Mrro” ethnographic group, and those performances uniquely make the audience excited. Mro has performed in several Armenian communities of the Diaspora through several programs and projects of the Ministry of Diaspora, properly presenting Armenian patriotic songs. I am certain that you are truly the artist, the worthy son of the Armenian nation who will serve the Homeland and the Armenian people for many years to come.”
Minister Hranush Hakobyan awarded Merited Artist of Armenia Arsen Grigoryan with the Komitas Medal of the RA Ministry of Diaspora for disseminating Armenian arts in the Diaspora, for his mastery and high level of performance and for his prolific and pro-Armenian activities.
Expressing gratitude for such a high award, Arsen Grigoryan stated the following: “Independence is not a celebration or protocol, but a responsibility that each of us bears, and we are lucky because our current defenders are the representatives of the generation of independence.”
Afterwards, the Minister touched upon the career of repatriate Hagop Gouyoumdjian from Lebanon and stated the following: “Our compatriot has dedicated himself to Armenian poetry and literature and has great merit in the dissemination of Armenian literature. When you read his biography, you admire him and become convinced that the Armenian language is the most important thing for him. Several artists, literary figures and poetry lovers of Armenia and the Diaspora praise his reciting.”
Hagop Gouyoumdjian was awarded with the William Saroyan Medal of the RA Ministry of Diaspora for disseminating Armenian culture abroad and for contributing to the development of the Armenia-Diaspora partnership.
Gouyoumdjian expressed gratitude to the Minister for her high appreciation of his work and stated that he tries to inspire Armenians abroad by reciting the works of great Armenians.