«Հայաստանի Հանրապետության 25-ամյա անխակությունը յուրաքանչյուրի համար մեծ պատասխանատվություն է»
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Լիբանանից և Սիրիայից հայրենադարձված արվեստագետներ Հակոբ Գույումջյանին և Արսեն Գրիգորյանին:
Բարձր գնահատելով Արսեն Գրիգորյանի ստեղծագործական գործունեությունը՝ նախարարը նշեց. «Կարծում եմ, Արսեն Գիրիգորյանի ազգային կերպարն ու դիմագիծը ամբողջացավ, երբ նա Սիրիայի Ղամիշլի քաղաքից եկավ և հաստատվեց Հայրենիքում: Մրոն ապացուցեց, որ Հայրենիքն է այն միակ օրրանը, որտեղ մշակույթը կարող է ավելի հզորանալ: Նրա ազգային կերպարն առավել արտահայտիչ դարձավ վերջին շրջանում ազգագրական «Մրրո» խմբի հետ համատեղ նրա ելույթներով, որոնք յուրահատուկ ոգևորությամբ են համակում հանդիսատեսին: Մրոն մեր նախարարության մի շարք ծրագրերի շրջանակներում ելույթներով հանդես է եկել սփյուռքյան մի շարք համայնքներում՝ պատշաճ ներկայացնելով մեր խրոխտ հայրենասիրական երգերն ու հայրենները: Հավատացած եմ, որ դուք, հիրավի, այն արվեստագետն եք, հայ ժողովրդի արժանի զավակը, ով դեռ երկար կծառայի Հայրենիքին և հայ ժողովրդին»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Սփյուռքում հայկական արվեստը տարածելու, ստեղծագործական և կատարողական բարձր վարպետություն, ինչպես նաև հայանպաստ բեղուն գործունեություն ծավալելու համար Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Արսեն Գրիգորյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Կոմիտաս» մեդալով:
Շնորհակալություն հայտնելով նման բարձր պարգևի արժանացնելու համար՝ Արսեն Գրիգորյանը նշեց. «Անկախությունը տոնակատարություն կամ արարողակարգ չէ, այլ պատասխանատվություն է, որ յուրաքանչյուրս պետք է կրենք, և երանի մեզ, որովհետև այսօր մեզ պաշտպանում է անկախության սերունդը»:
Այնուհետև նախարարը անդրադառնալով Լիբանանից հայրենադարձված Հակոբ Գույումջյանի գործունեությանը՝ նշեց. «Մեր հայրենակիցն իրեն նվիրել է հայ գրականությանը, հայկական պոեզիային, մեծ է նրա վաստակը հայ գրականության տարածման գործում, և երբ ծանոթանում ես նրա կենսագրությանը, հիացմունքով համոզվում ես, որ մայրենին նրա համար ամենագլխավորն է: Նրա ասմունքը բարձր են գնահատում Հայաստանի և Սփյուռքի բազմաթիվ արվեստագետներ, գրական դեմքեր և պոեզիայի սիրահարներ»:
Սփյուռքում հայ մշակույթի տարածման և Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացմանը նպաստելու համար Հակոբ Գույումջյանը պարգևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Վիլյամ Սարոյան» մեդալով:
Վերջինս շնորհակալություն հայտնեց նախարարին իր կատարած աշխատանքը բարձր գնահատելու համար և նշեց, որ իր ասմունքով նա փորձում է Սփյուռքում ապրող հային ոգեշնչել հայ մեծերի ստեղծագործություններով:

«25-летняя независимость Республики Армения для каждого большая ответственность»
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 28 сентября приняла репатриировавших из Ливана и Сирии деятелей искусства Акопа Гуюмджяна и Арсена Григоряна.
Высоко оценив творческую деятельность Арсена Григоряна, министр отметила: «Думаю, национальный облик Арсена Григоряна приобрел цельность, когда он приехал из сирийского города Камышли и обосновался на Родине. Мро доказал, что Родина – та единственная колыбель, где культура может обрести большую силу. Его национальный облик стал более выразительным совместными выступлениями в последнее время с этнографической группой «Мрро», которые всегда воодушевляют зрителей. В рамках ряда программ нашего Министерства Мро выступал с концертами в ряде общин Диаспоры, должным образом представляя наши гордые патриотические песни и айрены. Убеждена, что Вы именно тот деятель искусства, достойный сын армянского народа, которые еще долго будет служить Родине и армянскому народу».
За распространение армянского искусства в Диаспоре, высокое творческое и исполнительское искусство, а также плодотворную проармянскую деятельность Министр Грануш наградила Заслуженного артиста Армении медалью «Комитас» Министерства Диаспоры РА.
Выразив благодарность за столь высокую награду, Арсен Григорян отметил: «Независимость – не празднество или церемония, а ответственность, которую должен нести каждый из нас, и мы счастливы, что сегодня нас защищает поколение независимости».
Затем министр, коснувшись деятельности репатриировавшего из Ливана Акопа Гуюмджяна, отметила: «Наш соотечественник посвятил себя армянской литературе, поэзии, велики его заслуги в деле распространения армянской литературы, и когда знакомишься с его биографией, убеждаешься, что родной язык для него самое главное. Его искусство декламации высоко ценят многие деятели Армении и Диаспоры, корифеи литературы и любители поэзии».
За распространение армянской культуры в Диаспоре и содействие развитию взаимодействия Армения-Диаспора Акоп Гуюмджян был награжден медалью «Вильям Сароян» Министерства Диаспоры РА.
Он выразил благодарность министру за высокую оценку его труда и отметил, что своей декламацией он пытается воодушевить живущих в диаспоре соотечественников произведениями великих армян.