ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակիցներն այցելեցին Կոմիտասի անվան պանթեոն
Սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության մի խումբ աշխատակիցներ` ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանի գլխավորությամբ, այցելեցին Կոմիտասի անվան պանթեոն, որտեղ ծաղիկներ խոնարհեցին մեծ երգահանի շիրիմին:
Կոմիտաս վարդապետի ծննդյան օրը նրա անվան պանթեոն այցելությունն ավանդույթ է դարձել ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակիցների համար: Իսկ այս տարի օրը կնշանավորվի նաև  Կոմիտասին նվիրված համերգով` «Հայ երգի օր» խորագրով:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում  համերգը  տեղի կունենա այսօր Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը:
Համերգին մասնակցում են տարբեր երկրներից ժամանած կատարողներ, կհնչեն հայկական-ժողովրդական, դասական և էստրադային ստեղծագործություններ:

Employees of the RA Ministry of Diaspora visit Komitas Pantheon
On September 26, employees of the RA Ministry of Diaspora, under the leadership of RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan, visited Komitas Pantheon where they laid flowers near the tomb of the great composer.
Visiting the pantheon named after Komitas on the birthday of Komitas Vardapet has turned into a tradition for the employees of the RA Ministry of Diaspora, and this year, the day will also be marked with a concert devoted to Komitas and entitled “Armenian Song Day”.
The concert is part of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the RA Ministry of Diaspora and will take place today at Komitas Chamber Music Hall in Yerevan.
The concert will feature performances of Armenian pop, folk and classical songs by performers from different countries around the world.