Ախալքալաքի մասնակցությունը Համահայկական խաղերին
Սեպտեմբերի 13-ից 20-ը Թեհրանում կայացան Համահայկական 48-րդ մարզական խաղերը։ Այս տարվա խաղերին մասնակցում էին մարզիկներ Հայաստանից, Արցախից, Լիբանանից և Ջավախքից, տեղեկացնում է jnews.ge-ն։
«Մեզ հրավիրել էին «Արարատ» մշակութային կազմակերպությունից։ Մենք մասնակցում էինք հետևյալ թիմերով. թենիսի թիմը բաղկացած 4 մասնակցից, լողի թիմը 3 մասնակցով և շախմատի թիմը 3 մասնակցով, իսկ Ջավախքի ընդհանուր պատվիրակությունը կազմված էր 15 մասնակցից»,- ասաց Ախալքալաքի շրջանային վարչության մշակույթի, սպորտի, կրթության, զբոսաշրջության և երիտասարդության հարցերով բաժնի պետ Վալերի Ստելմաշովը։
Ռաֆո Գուրջանյանը շախմատի մեծերի մրցույթում գրավել է 3-րդ պատվավոր հորիզոնականը, Չախալյան Վլադիմիրը շախմատի փոքրերի առաջնությունում ստացել է բրոնզյա, իսկ Չախալյան Դավիթը արծաթյա մեդալներ։ Լողի մրցույթում 3-րդ մրցանակին արժանացել է Շոթա Խանոյանը:
«Թենիսի մրցույթում մրցանակ չստացանք, քանի-որ թե մեծերը, թե փոքրերը միասին էին մրցում, և արդյունքում ստացվեց այնպես, որ մեծերը փոքրերին կրեցին, իսկ մեր մասնակիցները տարիքային փոքր խմբի մասնակիցներ էին», – ասաց Վալերի Ստելմաշովը։

Akhalkalak’s athletes participated in the Pan-Armenian Games
The athletes of Akhalkalak returned from the 48th Pan-Armenian Games with three bronze medals and one silver medal.
From September 13 to 20, Tehran hosted the 48th Pan-Armenian Athletic Games, which gathered athletes from Armenia, Artsakh, Lebanon and Javakhk, as reported jnews.ge.
“We were invited by Ararat Cultural Organization, We were participating in teams, including the tennis team (4 members), the swimming team (3 members) and the chess team (3 members). Overall, the delegation of Javakhk comprised 15 members,” Head of the Division for Culture, Sports, Education, Tourism and Youth Affairs of the Regional Department of Akhalkalak Valery Stelmashov said.
Rafo Gurjanyan won 3rd place in the adult chess tournament, Vladimir Chakhalyan received the bronze medal in the children’s chess tournament, and Davit Chakhalyan received the silver medal. Shota Khanoyan won the third prize in the swimming tournament.
“We didn’t receive an award in the tennis competition since both the adults and the children were competing together, and it so happened that the adults won the children, and our athletes were among the members of the small age group,” Valery Stelmashov said.