Ախալքալաքի մասնակցությունը Համահայկական խաղերին
Սեպտեմբերի 13-ից 20-ը Թեհրանում կայացան Համահայկական 48-րդ մարզական խաղերը։ Այս տարվա խաղերին մասնակցում էին մարզիկներ Հայաստանից, Արցախից, Լիբանանից և Ջավախքից, տեղեկացնում է jnews.ge-ն։
«Մեզ հրավիրել էին «Արարատ» մշակութային կազմակերպությունից։ Մենք մասնակցում էինք հետևյալ թիմերով. թենիսի թիմը բաղկացած 4 մասնակցից, լողի թիմը 3 մասնակցով և շախմատի թիմը 3 մասնակցով, իսկ Ջավախքի ընդհանուր պատվիրակությունը կազմված էր 15 մասնակցից»,- ասաց Ախալքալաքի շրջանային վարչության մշակույթի, սպորտի, կրթության, զբոսաշրջության և երիտասարդության հարցերով բաժնի պետ Վալերի Ստելմաշովը։
Ռաֆո Գուրջանյանը շախմատի մեծերի մրցույթում գրավել է 3-րդ պատվավոր հորիզոնականը, Չախալյան Վլադիմիրը շախմատի փոքրերի առաջնությունում ստացել է բրոնզյա, իսկ Չախալյան Դավիթը արծաթյա մեդալներ։ Լողի մրցույթում 3-րդ մրցանակին արժանացել է Շոթա Խանոյանը:
«Թենիսի մրցույթում մրցանակ չստացանք, քանի-որ թե մեծերը, թե փոքրերը միասին էին մրցում, և արդյունքում ստացվեց այնպես, որ մեծերը փոքրերին կրեցին, իսկ մեր մասնակիցները տարիքային փոքր խմբի մասնակիցներ էին», – ասաց Վալերի Ստելմաշովը։

Участие Ахалкалаки в Общеармянских играх
В Тегеране 13-20 сентября состоялись 48-е Общеармянскик спортивные игры, в которых в этом году участвовали спортсмены из Армении, Арцаха, Ливана и Джавахка, сообщает jnews.ge.
«Нас пригласили из культурной организации «Арарат». Мы участвовали следующими командами: теннис – 4 человека, плавание – 3, шахматы – 3, а общая делегация Джавахка состояла из 15 участников», – сказал начальник отдела по культуре, спорту, образованию, туризму и вопросам молодежи Ахалкалакского районного управления Валерий Стельмашов.
Рафо Гурджанян в состязании взрослых шахматистов занял 3-е почетное место, Владимир Чахалян на первенстве среди малышей получил бронзовую медаль, а Давид Чахалян – серебряную. В соревнованиях пловцов третьей премии удостоился Шота Ханоян.
«В теннисном турнире приза не получили, поскольку взрослые и дети соревновались вместе, и в итоге получилось так, что взрослые победили малышей, а наши участники были из младших возрастных групп», – сказал Валерий Стельмашов.