Բելգիայի խորհրդարանականների այցը Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին
Օգոստոսի 31-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը Մայր Աթոռում ընդունեց Բելգիայի Թագավորության Խորհրդարանի պատգամավորներ Փոլ Դելվային և Զոե Ժենոյին` ուղեկցությամբ Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանի և գրասենյակի Եվրոպական հարցերի պատասխանատու Հեղինե Էվինյանի: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգից:
Նաթան արքեպիսկոպոսը, հյուրերին փոխանցելով Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությունը, ուրախություն հայտնեց, որ տարեց տարի հարաբերությունները Հայաստանի և Բելգիայի միջև ավելի են սերտանում:
Սրբազան Հայրը պատգամավորներին, իբրև Բելգիայի Խորհրդարանում Հայաստանի բարեկամների, շնորհակալություն հայտնեց այն կարևոր ներդրման համար, որ ունեցել են Բելգիայի Խորհրդարանի կողմից անցյալ տարի Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի որդեգրման գործում:
Մայր Աթոռի արտաքին հարաբերությունների պատասխանատուն հյուրերին ներկայացրեց նաև Ս. Էջմիածնի հիմնադրման պատմությունը և Հայոց Եկեղեցու գործունեությունը տարբեր ոլորտներում: Սրբազան Հայրը մասնավոր անդրադարձ կատարեց երիտասարդության կրթությանն ու դաստիարակությանն ուղղված ծրագրերին և եկեղեցաշինությանը:
Նաթան արքեպիսկոպոսը պատասխանեց խորհրդարանականների հարցերին, որոնք վերաբերում էին ղարաբաղյան հակամարտությանը, Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների և հատկապես հայ համայնքների վիճակին: Սրբազանը տեղեկություններ փոխանցեց Հայ Եկեղեցու կողմից այդ համայնքերին և Հայաստանում ապաստանած սիրիահայերին կանոնավոր ցուցաբերվող զորակցության մասին:

Визит бельгийских парламентариев в Первопрестольный Святой Эчмиадзин
Директор отдела по внешним связям и протоколу Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископ Натан Ованнисян 31 августа принял в Первопрестоле депутатов парламента Королевства Бельгия Пола Делва и Зое Жено в сопровождении председателя комиссии Ай-Дат Европы Гаспара Карапетяна и ответственного по вопросам Европы Эгине Эвинян. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы Первопрестола.
Архиепископ Натан, передав гостям благословение Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II, с радостью констатировал, что отношения между Арменией и Бельгией сближаются год от года.
Святейший Отец выразил депутатам, являющимся друзьями Армении в парламенте Бельгии, благодарность за важный вклад в обсуждение в прошлом году парламентом Бельгии резолюции относительно Геноцида армян.
Ответственный Первопрестола за внешние отношения представил гостям также историю основания Святого Эчмиадзина и деятельность Армянской церкви в различных сферах. В частном порядке им были затронуты программы образования и воспитания молодежи, а также церковного строительства.
Архиепископ Натан ответил на вопросы парламентариев, которые касались Карабахского конфликта, положения на Ближнем Востоке христиан и в частности армянских общин. Святейший сообщил сведения о систематической помощи Армянской церкви этим общинам и обосновавшимся в Армении сирийским армянам.