Բելգիայի խորհրդարանականների այցը Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին
Օգոստոսի 31-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը Մայր Աթոռում ընդունեց Բելգիայի Թագավորության Խորհրդարանի պատգամավորներ Փոլ Դելվային և Զոե Ժենոյին` ուղեկցությամբ Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանի և գրասենյակի Եվրոպական հարցերի պատասխանատու Հեղինե Էվինյանի: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգից:
Նաթան արքեպիսկոպոսը, հյուրերին փոխանցելով Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությունը, ուրախություն հայտնեց, որ տարեց տարի հարաբերությունները Հայաստանի և Բելգիայի միջև ավելի են սերտանում:
Սրբազան Հայրը պատգամավորներին, իբրև Բելգիայի Խորհրդարանում Հայաստանի բարեկամների, շնորհակալություն հայտնեց այն կարևոր ներդրման համար, որ ունեցել են Բելգիայի Խորհրդարանի կողմից անցյալ տարի Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի որդեգրման գործում:
Մայր Աթոռի արտաքին հարաբերությունների պատասխանատուն հյուրերին ներկայացրեց նաև Ս. Էջմիածնի հիմնադրման պատմությունը և Հայոց Եկեղեցու գործունեությունը տարբեր ոլորտներում: Սրբազան Հայրը մասնավոր անդրադարձ կատարեց երիտասարդության կրթությանն ու դաստիարակությանն ուղղված ծրագրերին և եկեղեցաշինությանը:
Նաթան արքեպիսկոպոսը պատասխանեց խորհրդարանականների հարցերին, որոնք վերաբերում էին ղարաբաղյան հակամարտությանը, Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների և հատկապես հայ համայնքների վիճակին: Սրբազանը տեղեկություններ փոխանցեց Հայ Եկեղեցու կողմից այդ համայնքերին և Հայաստանում ապաստանած սիրիահայերին կանոնավոր ցուցաբերվող զորակցության մասին:

On August 31, Head of the Foreign Relations and Protocols Department of the Mother See of Holy Etchmiadzin, His Eminence, Fr. Archbishop Nathan Hovhannisyan received Members of the Parliament of the Kingdom of Belgium Paul Delva and Zoe Zheno at the Mother See of Holy Etchmiadzin. The delegates were accompanied by Chairman of the Armenian National Committee of Europe Kaspar Garabedian and European Affairs representative of the Committee Heghine Evinyan, as reported the information system of the Mother See of Holy Etchmiadzin to Hayern Aysor.
Archbishop Nathan conveyed the blessing of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians and expressed joy for the fact that the relations between Belgium and Armenia are becoming stronger year after year.
His Holiness expressed gratitude to the deputies for the major contributions that they have made to the adoption of the Armenian Genocide resolution by the Parliament of Belgium last year as friends of Armenia in the Parliament of Belgium.
The representative of the Mother See’s foreign relations department also presented the history of the establishment of the Mother See of Holy Etchmiadzin and the activities of the Armenian Church in different sectors. His Holiness particularly touched upon the programs devoted to the youth’s education and upbringing and the construction of churches.
Archbishop Nathan answered the parliamentarians’ questions related to the Nagorno-Karabakh conflict and to the state of affairs of Christians and particularly of Armenian communities in the Near East. His Holiness also transmitted information about the assistance that the Armenian Church regularly provides to those communities and to the Syrian-Armenians having taken shelter in Armenia.