Հայաստան եկանք՝ որպես մեր իրական հայրենիք. Ֆիլադելֆիայի «Մեղրի» պարախմբի ղեկավար
Հուլիսի 22-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակին նվիրված ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական երրորդ փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Փառատոնը մեկնարկեց «Պարարվեստի օրերով», որին մասնակցեց աշխարհի 25 երկրից ժամանած 48 պարախումբ:
Հայկական պարը մեր պատմության անբաժան մասն է, որը իր մեջ արտացոլում է անցյալի յուրաքանչյուր դրվագ: Այն հայի դիմագիծն է ու բնավորությունը, լեզուն է և մտածողությունը: Այո´, ի վերջո պարը հոգու լեզուն է, հայկական պարը՝ հայի հոգու լեզուն, այն հոգու, որ, պարտադրանքով ծվարելով աշխարհի չորս ծագերում, միևնույնն է, մի անհավանական, աներևակայելի, տիեզերական ուժով ձգտում է պահպանել իր ինքնությունը:
Իր հանդիպումներից մեկում ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշել է. «Սփյուռքում գործող յուրաքանչյուր պարախումբ հայապահպանության իրական օջախ է, և մենք ամեն բան պետք է անենք նրանց գործունեությունը, վերելքը ապահովելու համար: Փառատոնը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն ներկայացնելու ձեռքբերումներն ու տաղանդը մայր Հայաստանում, այլև ծանոթանալու ու բարեկամանալու միմյանց հետ: Իսկ մեր ուժը համայն հայության միասնության մեջ է»:
Հենց այդ հայապահպանության իրական օջախներից մեկն էլ Ֆիլադելֆիայի Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության «Մեղրի» պարախումբն է: Պարախմբի ղեկավարը Լենա Օհաննեսյանն է, ում նախաձեռնությամբ և Ֆիլադելֆիայի Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության աջակցությամբ էլ հիմնվել է «Մեղրին»:  «Խումբն ընդամենը հինգ տարվա պատմություն ունի: Այն պիտի լիներ, քանի որ կարիք կար զարկ տալու հայկական մշակույթի տարածմանն ու հայապահպանությանը: Մենք գիտակցեցինք դրա կարևորությունը: Իհարկե, մեզնից առաջ եղել են պարախմբեր, սակայն ժամանակի ընթացքում, պայմանավորված տարաբնույթ պատճառներով, կազմալուծվել են: Սկսեցինք՝ ունենալով ընդամենը երեք սան, իսկ հիմա նրանց թիվը գերազանցում է երեսունը: Գիտեինք, որ ինչքան կարևոր և անհարաժեշտ է հայ երեխաների և երիտասարդների ուշադրությունը գրավելը, հետաքրքրություն առաջացնելը հայ ազգային պարարվեստի նկատմամբ, նույնքան կարևոր և պատասխանատում է նաև լավ պարուսույց գտնելը: Հինգը տարի այդ գործը ստանձնեց և մեծ նվիրումով իր պարային գիտելիքները սաներին փոխանցեց հարգարժահիշատակ Թովմաս Հարությունյանը: Ցավոք, նա անցյալ տարի հեռացավ կյանքից՝ լինելով մեր պարախմբի համար անփոխարինելի գեղարվեստական ղեկավար»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում նշում է Լենա Օհաննեսյանը:
Իրենք էլ ամեն կերպ խրախուսում են, որպեսզի հայկական համայնքը գիտակցի, կարևորի մշակույթի պահպանման խնդիրը. չէ՞ որ մշակույթը ինքնության հիմքն է, կարելի է ասել, որ դրանք ինչ-որ տեղ նաև նույնանում են: Երբ կորչում է մշակույթը, կորչում է նաև ինքնությունը: «Մենք պատրաստ ենք օգնելու յուրաքանչյուրին, ով կցանկանա դառնալ մեր մշակութային կյանքի մասնակիցը: Ծնողները կարող են իրենց երեխաներին վեց տարեկանից բերել հայկական պարի դասերի: Մենք ջանք չենք խնայում, որ նրանք սիրեն պարերը, հաճույքով գան: Տարիքային շեմը մինչև 25-ն է: Հիմա Հայաստանում բարձր տարիքային խումբն է՝ 12 պարողներով: Երբ նոր էր համույթը ստեղծվում, ես իմ սաներին խոստացա Հայաստան բերել և Հայաստանում պարել: Այդ ժամանակ դրանք պարզապես խրախուսական, ոգևորիչ խոսքեր էին: Սակայն այսօր իմ խոստումը իրականություն դարձավ»,- պատմում է տիկին Օհաննեսյանը:
Փառատոնի բացմանը «Մեղրի» պարախումբը ներկայացավ Վիլեն Գալուստյանի բեմադրած  «Կռունկ» պարով: Սակայն խումբը բազմաթիվ այլ բեմադրված պարերով է ներկայացել նաև Ֆիլադելֆիայում տարաբնույթ միջոցառումներին, տոների, հրավերքներին: «Սիրում են հայկական պարերը: Իհարկե, մեր արմատների մասին շատ չգիտեն, սակայն տեղյակ են, որ հայ ենք: Օտարերկրացիները մեզ հատկապես հարգում են նրա համար, որ չենք մոռանում մեր ինքնությունը, մշակույթը, լեզուն՝ չնայած դրան նպաստող բոլոր պայմանները կան: Հիմա մենք  Հայաստանի մասին փոքրիկ տեղեկատու թերթիկներ ենք պատրաստում, որպեսզի հետագայում Ֆիլադելֆիայում կայանալիք համերգների ժամանակ բաժանենք հանդիսատեսներին, նրանք կարդան և իմանան՝ որ երկրի պարն է, որտեղ է այդ երկրիրը և ինչ պատմություն ունի»,- նշում է տիկին Լենան:
Պարախմբի սաները շատ են տպավորված Հայաստանով: Նրացից ոմանք առաջին անգամ են հայրենիքում, սակայն հասցրել են ճանաչել և հմայվել հայրենի բնությամբ: «Հայաստան եկանք՝ որպես մեր իրական հայրենիք: Երիտասարդները հիացած են հայրենիքով: Վստահ եմ՝ վերադառնալուն պես մյուսներին էլ կպատմեն, կոգևորեն: Ես ինը տարի առաջ էի եղել այստեղ: Շատ բան է փոխվել, շարժվել առաջ: Աստծո կամոք՝ մյուս փառատոներին ևս կմասնակցենք արդեն ավելի մեծ խմբով: Սա լավ հնարավորություն է աշխարհի տարբեր կողմերից եկած հայերի համար հայրենիք գալու, ծանոթանալու, կապեր հաստատելու: Հիմա շատ ժամանակ չենք ունենում շփվելու համար, երբեմն միայն բեմի կուլիսներում ենք փոքրիկ զրույցներ ունենում: Ցանկալի կլիներ, որ մեկ օր հատկացվեր հենց ծանոթություններին, ամուր կապեր կհաստատվեին տարբեր երկրների հայկական համայնքների ներկայացուցիչների միջև,- նկատում է Լենա Օհաննեսյանը և հավելում,-Փառատոնը իրական տոն է, և մենք տասն օրով դարձանք այդ տոնի մասնակիցը: Շնորհակալություն Սփյուռքի նախարարությանը լավ օրերի, հիշողությունների ու պարգևած պահերի համար»:

Приехали в Армению, как на нашу подлинную Родину: руководитель танцевального ансамбля «Мегри» Филадельфии
В Национальном академическом театре оперы и балета им. Ал.Спендиаряна 22 июля состоялась торжественная церемония открытия Третьего общеармянского фестиваля «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА, посвященного 25-летию независимости Республики Армения. Фестиваль стартовал «Днями танцевального искусства», в которых приняли участие 48 танцевальных ансамблей из 25 стран мира.
Армянский танец – неотъемлемая часть нашей истории, отражающий в себе каждый эпизод прошлого. Это облик и характер армянина, его язык и мышление. Да, в конечном счете, танец – язык души, той души, которая, будучи вынуждена ютиться в четырех концах света, тем не менее, некоей невероятной, вселенской силой стремится сохранить свою идентичность.
На одной из своих встреч министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила: «Каждый танцевальный ансамбль, функционирующий в Диаспоре, является подлинным очагом сохранения армянства, и мы должны сделать все, чтобы обеспечить их деятельность, подъем. Фестиваль дает возможность не только представить на Матери-Родине достижения и таланты, но и познакомиться и подружиться друг с другом. А сила наша – в единстве всего армянства».
�?менно таким подлинным очагом сохранения армянства является танцевальный ансамбль «Мегри» Общенационального армянского образовательного и культурного союза Филадельфии. Руководит ансамблем Лена Оганесян, по чьей инициативе и при содействии Общенационального Филадельфии был основан «Мегри». «�?стория ансамбля насчитывает всего пять лет. Он должен был быть, поскольку была  потребность в развитии и распространении армянской культуры, сохранении армянства. Мы осознали важность этого. Конечно, и до нас были танцевальные ансамбли, однако с течением времени, по различным причинам они распались. Начинали, имея всего троих воспитанников, ныне же их число превышает 30. Мы знали, насколько важно и необходимо привлечь внимание армянских детей и молодежи, пробудить интерес к армянскому национальному танцевальному искусству. Столь же важно было найти хорошего хореографа. Пять лет брал на себя это дело и с большой преданностью передал свои знания воспитанникам блаженной памяти Товмас Арутюнян. В прошлом году он, увы, покинул нас, будучи незаменимым художественным руководителем   нашего ансамбля», – в беседе с «Армяне сегодня» отметила Лена Оганесян.
Они и сами всемерно способствуют тому, чтобы армянская община осознала важность сохранения культуры: ведь культура – основа идентичности, можно сказать, они в какой-то мере идентифицируются. Когда пропадает культура – исчезает и идентичность. «Мы готовы помочь каждому, кто захочет стать участником нашей культурной жизни. Родители могут с шести лет приводить своих детей на занятия танцами. Мы не жалеем сил, чтобы они полюбили танцы, с удовольствием приходили на репетиции. Возрастной предел – до 25 лет. Сейчас в Армении находится старшая возрастная группа – 12 танцоров. Когда ансамбль только создавался, я обещала воспитанникам привезти в Армению и танцевать в Армении. Тогда это были всего лишь слова поощрения, но сегодня это обещание стало действительностью», – говорит госпожа Оганесян.
На открытии фестиваля ансамбль «Мегри» предстал танцем «Крунк», поставленным Виленом Галстяном. Однако в Филадельфии, на различных мероприятиях, праздниках ансамбль представляет различные танцы. «Любят армянские танцы. Конечно, мало что знают о наших корнях, однако знают, что мы армяне. �?ностранцы особенно уважают нас за то, что не забываем свою идентичность, культуру, язык, хотя все способствующие этому условия имеются. Ныне мы готовим небольшие информационные листы об Армении, чтобы впоследствии, во время предстоящих в Филадельфии  концертов раздавать зрителям: они прочтут и узнают, танец какой страны, где находится эта страна и какую имеет историю», – отмечает  госпожа Лена.
Армения произвела на воспитанников ансамбля большое впечатление. Некоторые из них впервые на Родине, но успели познакомиться и подпасть под очарование родной природы. «Приехали в Армению, как на нашу подлинную Родину. Молодежь восхищена Родиной. Уверена, по возвращении расскажут и остальным, воодушевят. Я бывала здесь девять лет назад. Многое изменилось, прогрессировало. Божьей волей, примем участие и в последующих фестивалях – более многочисленным составом. Это прекрасная возможность для армян, приехавших из разных стран, побывать на Родине, познакомиться, наладить связи. Сейчас мало времени, чтобы общаться, порой успеваем лишь коротко побеседовать за кулисами. Было бы желательно, чтобы один деть выделили для знакомства, налаживания прочных связей между представителями армянских общин разных стран. Фестиваль – подлинный праздник, и на 10 дней мы стали участниками этого праздника. Спасибо Министерству Диаспоры за прекрасные дни, воспоминания», – сказала Лена Оганесян.