«Ինձ թվում է, թե ես միշտ այստեղ՝ Հայաստանում եմ ապրել». Հայկաշոտ Ազատ Աղասյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալված բուլղարահայ երգիչ- երգահան Հայկաշոտ Ազատ Աղասյանի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
-Պարո՛ն Աղասյան, պատմեք խնդրում եմ Ձեր՝ հայ մարդու և երաշժտի մասին:
-Եկել եմ Բուլղարիայի Սոֆիա քաղաքից՝ մասնակցելու ՀՀ սփյուռքի նախարարության կազմակերպած «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի երգչախմբային արվեստի օրերին՝ ներկայացնելով իմ գրած երեք երգերը: Սովորել եմ Սոֆիայի պետական կոնսերվատորիայում, ջութակահար եմ, սակայն նաև դաշնամուր եմ նվագում, աշխատել եմ նվագախմբում և թատրոնում. 20 տարի է, ինչ պետական աշխատանքի մեջ չեմ, ազատ ստեղծագործող եմ, երգեր եմ գրում, զբաղվում դրանց թողարկմամբ, լինում եմ երգարվեստի տարբեր մրցույթների հանձնաժողովների կազմում, ինձ հրավիրում են նաև դրսից՝ ընդգրկելով հեղինակավոր մրցույթների հանձնաժողովներում, որոնց ես սիրով ու ամենայն մեծ պատասխանատվությամբ եմ վերաբերվում: Աշակերտների համար դասագրքերում երգեր եմ գրում, թատերական ներկայացումների համար եմ երաժշտություն գրում, մանկական մյուզիքլներ եմ ստեղծում, շատ եմ սիրում մանուկների աշխարհը: Ես տաղանդավոր երեխաներ եմ փնտրում, որպեսզի ճանապարհ հարթեմ նրանց համար: Բուլղարիայում խառնամուսնությունները շատ են, և այդպիսի ընտանիքներում հիմնականում մայրերն են ազգությամբ հայ. աշխատում եմ նրանց մեջ արթուն պահել հայ երգն ու երաժշտությունը: Նշանավոր երաժիշտ հայերից էր Սոֆիայի ռադիոյի նվագախմբի ղեկավար Վիլլի Գալստյանը, ով, ցավոք, մահացել է: Բուլղարիայի կոմպոզիտորների միությունում երկու հայ կան՝ Արթին Փորթուլյանը, մեկն էլ՝ Ձեր խոնարհ ծառան՝ ես:
-Ձեր գերդաստանն ինչպե՞ս է հայտնվել Բուլղարիայում:
-Մենք Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայերի 3-րդ սերունդն ենք. իմ մեծ հայրիկներն ու մայրիկները, ջարդից փրկվելով, հասել են Բուլղարիայի Պլովդիվ քաղաք: Մեծ մայրս Հունաստանի Քոմոթինի քաղաքից էր, մեծ հայրերիցս մեկը՝ Թուրքիայի Կայզերի քաղաքի մոտակայքից. 2007-ին Հայաստանում գտա իմ զարմիկներին՝ երեք եղբայրներին. թաղամասի անունը գիտեի, այդ ճանապարհով էլ գտա նրանց և մշտական կապ հաստատեցի: Օտար հողում մենք կարողացել ենք պահպանել մեր հայ ինքնությունը. կինս՝ Մարին, հայուհի է, դաշնակահար, տղաս՝ Ազատը, հնչյունային ռեժիսոր է, բոլորս էլ հայախոս ենք, մնում է միայն, որ մանչս հայուհու հետ ամուսնանա. պետք է հաջորդ այցիս նրան էլ բերեմ Հայաստան, որպեսզի Հայաստանից հարսնացու ընտրի:
-Հաճա՞խ եք լինում Հայասատանում:
-4-րդ անգամ եմ Հայաստանում. համահայկական խաղերի հետ կապված՝ 2 անգամ եկել եմ պատվիրակության կազմում. ամեն այցիս նոր ու դրական փոփոխություններ եմ տեսնում Երևանում. քաղաքը շատ է գեղեցկացել: Շատ մտերիմներ ունեմ Հայրենիքում, որոնցից մեկը Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահ Արամ Սաթյանն է. նրա հետ 40 տարի առաջ ծանոթացել եմ Բուդապեշտի օդանավակայանում և հանդիպեցինք 2007-ի Համահայկական խաղերի ժամանակ: Շատ մեծ հարգանք ունեմ նրա հանդեպ՝ որպես մարդ ու երաժիշտ:
-Ի՞նչ երգերով եք ներկայանում այս փառատոնին:
-Ներկայացնում եմ իմ գրած երեք երգերը՝ «Հայաստանին», «Հովեր, հովեր» և վերջին՝ «Երևան» երգս: Այդ երգերի սկավառակն ինձ հետ բերել եմ ու նվիրել նախարարությանը: Երգերի բառերի հեղինակը Միհրան Պողոսյանն է:
-Հայաստանի հետ ունեցած Ձեր կապերի արդյունքում ի՞նչ հետաքրքիր հիշողություն ունեք:
-2002-ին, երբ Ամենայն Հայոց Վեհափառը եկավ Բուլղարիա, ես «Ողջույն» վերնագրով մի երգ գրեցի և կատարեցի այն, Վեհափառն էլ ինձ նվիրեց ասեղնագործած մի խաչքար, որը սրբությամբ պահում եմ:
-Պարո՛ն Աղասյան, այս անգամ ի՞նչ տպավորություն ունեք Հայաստանից, Երևանից. ինչպիսի՞ զգացումներով եք լցված:
-Տպավորություններս հրաշալի են, անպատմելի, զգացումներս՝ աննկարագրելի…Ինձ թվում է, թե ես միշտ այստեղ՝ Հայաստանում եմ ապրել. ուր գնացի, բոլոր դռները բաց էին իմ առջև, մարդիկ՝ ջերմ ու անչափ սիրալիր:

Haikashot Azat Aghasyan: “It seems to me that I have always lived in Armenia”
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with Bulgarian-Armenian singer-songwriter Haikashot Azat Aghasyan, who was hosted at the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
Hayern Aysor: Mr. Aghasyan, please tell us about yourself as an Armenian and as a musician.
Haikashot Azat Aghasyan: I have traveled from the Bulgarian city of Sofia to present my three songs during the Days of Choral Arts Program of the 3rd “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the RA Ministry of Diaspora. I have studied at Sofia State Conservatory. I am a violinist, but I also play the piano. I have played in an orchestra and starred in theater. I have not been a public servant for the past 20 years. I am a freelance creator, write songs, release them and serve as a member of committees during various song contests. I also receive invitations to join the committees of prestigious contests and competitions, and I join them with pleasure and with a high sense of responsibility. I write songs for schoolchildren and for plays and create children’s musicals. I love children. I try to find talented children so that I can pave the way for them. There are many mixed marriages in Bulgaria. In those families, the mother is mainly of Armenian descent. I try to keep Armenian songs and music alive in them. Among the notable Armenian musicians was Director of the Orchestra of the Radio of Sofia Willy Galstyan who, unfortunately, passed away. The Union of Composers of Bulgaria has two Armenian members, including Artin Portulyan and yours truly.
Hayern Aysor: How was it that your extended family found itself in Bulgaria?
H. A. A.: We represent the third generation of Armenians who were saved during the Armenian Genocide. My grandparents escaped the massacres and reached the Bulgarian city of Plovdiv. My grandmother was from the Greek city of Komotini, and one of my grandfathers was from a place that is near the Turkish city of Kaiser. In 2007, I found my three cousins in Armenia. I knew the name of the district, found them and established contacts with them. We Armenians of Bulgaria have been able to preserve our Armenian identity. My wife, Mari is an Armenian pianist, and my son, Azat is a sound engineer. Armenian is our household language. The only thing left is for my son to get married to an Armenian girl. I have to bring him with me to Armenia next time so that he can find a girl in Armenia.
Hayern Aysor: Do you visit Armenia often?
H. A. A.: This is my fourth visit to Armenia. I have visited with a delegation twice to participate in the Pan-Armenian Games. I see new and positive changes in Yerevan every time. The city has become very beautiful. I have many close friends in Armenia, one of which is President of the Union of Composers of Armenia Aram Satyan. I met him at the airport in Budapest 40 years ago, and we met again during the 2007 Pan-Armenian Games. I respect him very much as a person and as a musician.
Hayern Aysor: What songs are you presenting at this festival?
H. A. A.: I am presenting three songs, including the songs entitled “To Armenia”, “Winds, Winds” and “Yerevan”. I have brought the album with me and have given it to the Ministry of Diaspora as a gift. The lyrics of the songs are by Mihran Poghosyan.
Hayern Aysor: What interesting memories do you have of Armenia?
H. A. A.: When the Catholicos of All Armenians was in Bulgaria in 2002, I wrote and performed a song called “Greetings”, after which the Supreme Patriarch gave me an embroidered cross-stone as a gift. It is sacred for me.
Hayern Aysor: Mr. Aghasyan, what is your impression of Armenia and Yerevan this time? How do you feel?
H. A. A.: I have wonderful impressions. Words can’t describe how I feel. It seems to me that I have always lived in Armenia. Wherever I went, people opened their doors for me. The people are cordial and very generous.