Հայկական ամառային դպրոց Ռումինիայի Բակըու քաղաքում
Հուլիսի 25-27-ը Ռումինիայի Բակըու քաղաքում երկրորդ տարին անընդմեջ անցկացվեց Հայաստանին և հայկական մշակույթին նվիրված ամառային դպրոց, որը կազմակերպել էին Ռումինիայի Հայերի Միության (ՌՀՄ) Բակըուի մասնաճյուղը (նախագահ՝ Վասիլե Հակոբ) և տեղի «Գեորգե Վրընչանու» դպրոցը: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում են Ռումինիայի «Նոր կյանք» և «Արարատ» ամսագրերի խմբագրությունից:
Շուրջ 30 ռումինացի աշակերտ (ինչպես նաև Բակըուի փոքրաթիվ հայ համայնքը) մասնակցեց եռօրյա ամառային դպրոցին, որի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացան Հայաստանին և հայկական մշակույթին առնչվող բազմաթիվ հարցերի, որոնք բաժանված էին չորս մասի. առաջին հերթին, Բուխարեստի համալսարանի քաղաքական գիտությունների դոկտոր Արսեն Արզումանյանը մասնակիցներին ներկայացրեց հայկական քաղաքակրթությունը և պատմության կարևոր հատվածները մինչև մեր օրերը, հայոց այբուբենի պատմությունն ու հայերենի և ռումիներենի բազմաթիվ ընդհանրություններն ու տարբերությունները, ինչպես նաև Ռումինիայի հայ համայնքի հարուստ պատմությունը, իսկ վերջում բոլոր մասնակիցներին ՌՀՄ անունից նվիրեց ռումիներեն թարգմանված երկուական գիրք՝ Րաֆֆու «Խենթը» և Վարդգես Պետրոսյանի «Կրակե շապիկը»: Տեսական և գործնական դասերի շնորհիվ վերջին օրը հայտարարված մրցույթում մասնակիցներն ի ցույց դրեցին Հայաստանի, ռումինահայ համայնքի և հայերենի մասին ձեռք բերված գիտելիքները: Հայկական սովորույթները և ճաշատեսակները ներկայացվեցին Ժիլբեր Քեշմանյանի կողմից, որի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացան նաև հայկական տարբեր տոներին, ինչպես նաև հայկական ճաշատեսակներ պատրաստելու ձևերին՝ անձամբ ներգրավվելով դրանց պատրաստմանը: Ամառային դպրոցի կարևոր մասերից էր կազմում պարուսույց Բելա Մարտիկյանի կողմից ներկայացված հայկական ավանդական պարերը և դրանց պատմությունը: Բնականաբար, հայկական պարերի ներկայացումը միայն տեսական մասով չէր սահմանափակվելու, և մասնակիցները 2 օրվա ընթացքում միանգամից մի քանի հայկական պար սովորեցին, որոնք ներկայացրին վերջին օրը: Հայկական երաժշտությունը և հայկական երգերը ներկայացվեցին Ջորջետա Քեշմանյանի կողմից, իսկ գործնական պարապմունքի արդյունքում մասնակիցները սովորեցին հայերեն երգեր: Միջոցառումն ամփոփվեց տարբեր մրցույթներով, ինչպես նաև հայկական ամենասիրված տոներից մեկով՝ Վարդավառով, որը ամառային դպրոցի ամենահիշվող իրադարձություններից մեկն է:
Հայկական թեմատիկայով ամառային դպրոցներ և նմանատիպ այլ իրադարձություններ կազմակերպելը պետք է լինի հայկական բոլոր համայնքների գործունեության հիմնաքարերից մեկը: Դրանց միջոցով հնարավոր է աշխարհի տարբեր երկրների նոր սերնդի շրջանակներում նորովի ներկայացնել և ճանաչելի դարձնել Հայաստանն ու հայկական մշակույթը: Հատկապես կարևոր է այդ գործը սկսել տարբեր քաղաքների դպրոցներից, քանի որ այսօրվա աշակերտներն են լինելու իրենց երկրների վաղվա քաղաքական ու մշակութային գործիչները: Այս քայլերը մեծ օգուտ են նաև տեղի հայ համայնքներին, որոնց հնարավորություն է ընձեռվում պահպանել հայկական ինքնությունը և չկորցնել կամ վերադարձնել հայոց լեզուն, որը  չձուլման ամենակարևոր նախապայմանն է:

Армянская летняя школа в городе Бакеу Румынии
В румынском городе Бакеу второй год подряд 25-27 июля прошла летняя школа, посвященная Армении и армянской культуре, которую организовали филиал Союза армян Румынии в Бакеу (председатель Василе Акоп) и местная школа «Георге Вренчану». Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из редакций журналов «Нор кянк» и «Арарат» Румынии.
Порядка 30 румынских учеников (а также малочисленная армянская община Бакеу) приняли участие в трехдневной летней школе, в ходе которой участники познакомились с Арменией и армянской культурой. Темы были разделены на 4 части: в первую очередь доктор политологии Бухарестского университета Арсен Арзуманян представил участникам армянскую цивилизацию и важнейший периоды истории до наших дней, историю армянского алфавита и многочисленные общности и различия армянского и румынского языков, а также богатую историю армянской общины Румынии, а в заключение от имели Союза армян Румынии преподнес всем участникам по две переведенные на румынский язык книги – «Хент» Раффи и «Огненная рубашка» Вардгеса Петросяна. Благодаря теоретическим и практическим занятиям в конкурсе, объявленном в последний день, участники продемонстрировали приобретенные знания об Армении, армянской общине Румынии и армянском языке.
Армянские обычаи и блюда представил Жильбер Кешманян, участники ознакомились также с различными армянскими праздниками, способам приготовления армянских блюд, лично участвуя в их приготовлении.
Важным компонентом летней школы были также представленные хореографом Беллой Мартикян традиционные армянские танцы и их история. Представление армянских национальных танцев, естественно, не ограничилось теоретической частью – участники в течение двух дней разучили сразу несколько армянских танцев, которые представили в последний день.
Армянские музыка и песни были представлены Жоржеттой Кешманян, а в результате практических занятий участники выучили армянские песни.
Завершилось мероприятие различными конкурсами, а также одним из самых любимых армянских праздников – Вардаваром, ставшим одним из самых запомнившихся событий летней школы.
Организация летних школ на армянскую тематику и других подобных мероприятий должна стать одним из основных направлений деятельности армянских общин Диаспоры. Посредством их возможно по-новому представить и сделать узнаваемой Армению и армянскую культуру среди нового поколения разных стран. Особенно важно начинать это дело в школах различных городов, поскольку именно сегодняшние ученики будут завтрашними политическими и культурными деятелями в своих странах. Эти шаги приносят большую пользу также местным армянским общинам, которым предоставляется возможность сохранять армянскую идентичность и не терять или возвратить армянский язык – важнейшее условие избежать ассимиляции.