«Կռունկն «Իմ Հայաստան» գալուն անհամբերությամբ է սպասում». Նունե Մկրտչյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական երրորդ փառատոնին մասնակցում էր Սպահանի «Կռունկ» պարախումբը, որը հիմնադրվել է 1992 թվականին: Այն Նոր Ջուղայի հայ մարզամշակութային «Արարատ» միության պարախմբերից է:
Պարախումբը կազմավորումից հետո սկսել է ելույթներ ունենալ Նոր Ջուղայում և Իրանի հայկական համայնքներում: «Արարատ» միության կենտրոնական վարչության որոշման համաձայն՝ խումբը կատարելագործելու նպատակով Հայաստանից պարբերաբար աշխատանքի են հրավիրվել մասնագետ- պարուսույցներ:
Այդ պարուսույցներից է «Հայերն այսօրի» զրուցակից, «Կռունկ» պարախմբի գեղարվեստական ղեկավար և պարուսույց Նունե Մկրտչյանը, որը տարիներ շարունակ պարել է «Եղեգն» պարախմբում՝ որպես մենապարուհի և արժանացել դափնեկրի կոչման: Բազմիցս ելույթներ է ունեցել Հայաստանում, Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում:
«Արդեն հինգ ամիս է՝ աշխատում եմ այս պարախմբում և պետք է ասեմ, որ շատ ժրաջան, ազգային բարձր գիտակցություն ունեցող երիտասարդներ են հավաքված, որոնք մեծ հետաքրքրություն ունեն հայկական պարերի նկատմամբ, հաճույքով եմ աշխատում նրանց հետ: Մենք փորձում ենք հնարավորինս շատ երեխաներ ընդգրկել խմբում, որպեսզի հայկական մշակույթին ծանոթացնենք և համայնքային կյանքում մասնակցելու առիթ ընձեռենք»,-ասաց պարուսույցը և հավելեց, որ իրենց գլխավոր նպատակը սփյուռքահայ երիտասարդներին Հայաստանին մոտ պահելը և հայրենիքի հանդեպ սեր արթնացնելն է, որն էլ իրագործում են ազգային մշակույթի միջոցով:
Նունե Մկրտչյանն այն կարծիքին է, որ «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը նույնպես ներդրում է ունենում աշխարհասփյուռ երիտասարդներին հայկական ոգով ներշնչելու, մշակութային արժեքներին ծանոթացնելու ուղղությամբ: Խրախուսելով փառատոնի գործունեությունը՝ նա նշեց. «Պարախմբի անդամներին այս փառատոնին մասնակցելը նախևառաջ հնարավորություն է տալիս Հայաստանի հետ կապը չխզել, մտերմանալ Սփյուռքից ժամանած մյուս պարախմբերի հետ և համագործակցության ճանապարհ հարթել: Մեր երիտասարդները միշտ անհամբերությամբ են սպասում  «Իմ Հայաստան» գալուն»:
Հավելենք նաև, որ «Կռունկ» պարախումբը 2012 թվականին արդեն մասնակցել ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին: Ելույթ է ունեցել նաև «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» փառատոնին:
2013թ. Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ՀՕՄ-ի մասանաճյուղի նախաձեռնությամբ ելույթ է ունեցել Դուբայում: Տարեկան ելույթներից բացի՝ մասնակցություն է ունենում նաև Նոր Ջուղայում տեղի ունեցող ազգային, եկեղեցական և պետական տոներին նվիրված միջոցառումներին:

Nooneh Mkrtchian: “Kroonk Dance Company waits impatiently for the “My Armenia” Pan-Armenian Festival to begin”
One of the participants of the 3rd “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the RA Ministry of Diaspora was the Kroonk Dance Company of Isfahan, which was established in 1992 and is one of the dance companies of Ararat Armenian Sport and Cultural Union of New Djulfa.
After its establishment, the dance company started performing in New Djulfa and within the Armenian communities of Iran. According to the decision of the central board of Ararat Armenian Sport and Cultural Union, professional dance instructors have been invited from Armenia to help the dance company improve.
One of those dance instructors is Hayern Aysor’s interlocutor, artistic director and dance instructor of Kroonk Dance Company Nooneh Mkrtchian, who has been a dancer of Yeghegn Dance Company for years, received a laurel and performed in Armenia, Russia and several other countries.
“I have been working for this dance company for the past five months, and I must say that the members are young Armenians who are very hard-working and have a high sense of national awareness. They are very interested in Armenian dances and, and it is a pleasure for me to work with them. We try to engage as many children as possible so that we can introduce them to Armenian culture and provide them with the opportunity to be engaged in community life,” the dance instructor said and added that the major purpose is to keep Diaspora Armenia youth closely attached to Armenia and awaken in them the love for the homeland, and we are doing that through national culture.
Nooneh Mkrtchian is of the opinion that the “My Armenia” Pan-Armenian Festival also helps instill the national spirit in young Diaspora Armenians and introduce them to Armenian cultural values. She said the festival is encouraging and stated the following: “First of all, participating in this festival gives the members of the dance company the opportunity to maintain their ties with Armenia, establish close ties with other Armenian dance companies and pave the way for cooperation. Our young dancers always wait impatiently for the “My Armenia” Pan-Armenian Festival to begin.”
In 2012, Kroonk Dance Company participated in the first “My Armenia” Pan-Armenian Festival. It has also performed during the “One Nation, One Culture” Festival.
In 2013, at the initiative of ARS United Arab Emirates, the dance company performed in Dubai. In addition to its annual performances, the dance company also performs at events dedicated to Armenian national and church holidays in New Djulfa.