«Կռունկն «Իմ Հայաստան» գալուն անհամբերությամբ է սպասում». Նունե Մկրտչյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական երրորդ փառատոնին մասնակցում էր Սպահանի «Կռունկ» պարախումբը, որը հիմնադրվել է 1992 թվականին: Այն Նոր Ջուղայի հայ մարզամշակութային «Արարատ» միության պարախմբերից է:
Պարախումբը կազմավորումից հետո սկսել է ելույթներ ունենալ Նոր Ջուղայում և Իրանի հայկական համայնքներում: «Արարատ» միության կենտրոնական վարչության որոշման համաձայն՝ խումբը կատարելագործելու նպատակով Հայաստանից պարբերաբար աշխատանքի են հրավիրվել մասնագետ- պարուսույցներ:
Այդ պարուսույցներից է «Հայերն այսօրի» զրուցակից, «Կռունկ» պարախմբի գեղարվեստական ղեկավար և պարուսույց Նունե Մկրտչյանը, որը տարիներ շարունակ պարել է «Եղեգն» պարախմբում՝ որպես մենապարուհի և արժանացել դափնեկրի կոչման: Բազմիցս ելույթներ է ունեցել Հայաստանում, Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում:
«Արդեն հինգ ամիս է՝ աշխատում եմ այս պարախմբում և պետք է ասեմ, որ շատ ժրաջան, ազգային բարձր գիտակցություն ունեցող երիտասարդներ են հավաքված, որոնք մեծ հետաքրքրություն ունեն հայկական պարերի նկատմամբ, հաճույքով եմ աշխատում նրանց հետ: Մենք փորձում ենք հնարավորինս շատ երեխաներ ընդգրկել խմբում, որպեսզի հայկական մշակույթին ծանոթացնենք և համայնքային կյանքում մասնակցելու առիթ ընձեռենք»,-ասաց պարուսույցը և հավելեց, որ իրենց գլխավոր նպատակը սփյուռքահայ երիտասարդներին Հայաստանին մոտ պահելը և հայրենիքի հանդեպ սեր արթնացնելն է, որն էլ իրագործում են ազգային մշակույթի միջոցով:
Նունե Մկրտչյանն այն կարծիքին է, որ «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը նույնպես ներդրում է ունենում աշխարհասփյուռ երիտասարդներին հայկական ոգով ներշնչելու, մշակութային արժեքներին ծանոթացնելու ուղղությամբ: Խրախուսելով փառատոնի գործունեությունը՝ նա նշեց. «Պարախմբի անդամներին այս փառատոնին մասնակցելը նախևառաջ հնարավորություն է տալիս Հայաստանի հետ կապը չխզել, մտերմանալ Սփյուռքից ժամանած մյուս պարախմբերի հետ և համագործակցության ճանապարհ հարթել: Մեր երիտասարդները միշտ անհամբերությամբ են սպասում  «Իմ Հայաստան» գալուն»:
Հավելենք նաև, որ «Կռունկ» պարախումբը 2012 թվականին արդեն մասնակցել ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին: Ելույթ է ունեցել նաև «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» փառատոնին:
2013թ. Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ՀՕՄ-ի մասանաճյուղի նախաձեռնությամբ ելույթ է ունեցել Դուբայում: Տարեկան ելույթներից բացի՝ մասնակցություն է ունենում նաև Նոր Ջուղայում տեղի ունեցող ազգային, եկեղեցական և պետական տոներին նվիրված միջոցառումներին:

«Крунк» с нетерпением ждет приезда на «Моя Армения»: Нуне Мкртчян
В третьем общеармянском фестивале «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА участвовал танцевальный ансамбль «Крунк» из �?сфагана, основанный в 1992 году и являющийся одним из танцевальных ансамблей армянского культурно-спортивного союза «Арарат» Новой Джуги.
После создания ансамбль начал давать концерты в Новой Джуге и армянских общинах �?рана. Согласно решению центрального правления союза «Арарат» ансамбль, с целью совершенствования, периодически приглашал из Армении на работу специалистов-хореографов.
Одна из них, художественный руководитель и хореограф ансамбля «Крунк» Нуне Мкртчян, долгие годы выступавшая солисткой ансамбля «Ехег» и удостоившаяся звания лауреата, неоднократно выступала в Армении, России и других странах.
«Уже пять месяцев работаю с этим ансамблем, и должна сказать, что в нем собрались очень активные, обладающие высоким национальным сознанием молодые люди, проявляющие большой интерес к армянским танцам. Я с удовольствием работаю с ними. Мы пытаемся по возможности больше детей привлечь в группу, чтобы познакомить с армянской культурой и создать повод для участия в общинной жизни», – сказала хореограф, добавив, что главной целью их является приближение армянской молодежи Диаспоры к Армении, пробуждение любви к Родине, что и осуществляется посредством национальной культуры.
Нуне Мкртчян полагает, что общеармянский фестиваль «Моя Армения» также вносит вклад в привитие молодежи Диаспоры армянского духа, знакомство с культурными ценностями. Высоко ценя деятельность фестиваля, она отметила: «Участие членов ансамбля в этом фестивале прежде всего дает возможность не порывать связи с Арменией, ближе познакомиться с другими ансамблями, участвующими в фестивале и прокладывать дорогу к сотрудничеству. Наша молодежь всегда с нетерпением ждет приезда на «Моя Армения».
Добавим также, что танцевальный ансамбль «Крунк» в 2012 году уже участвовал в общеармянском фестивале «Моя Армения», выступал также на фестивале «Одна нация – одна культура».
По инициативе филиала САП Объединенных Арабских Эмиратов в 2013 году выступал в Дубае. Помимо ежегодных вступлений участвует также в мероприятиях в Новой Джуге, посвященных национальным, религиозным и государственным праздникам.