Ռուսաստանաբնակ հայ գործարարը ցանկանում է Հայաստանի սահմանամերձ գյուղում ալրաղաց բացել
Ռուսական Բելգորոդի մարզից ազգությամբ հայ գործարարը ցանկանում է Հայաստանի սահմանամերձ Տավուշի մարզի գյուղերից մեկում ալրաղաց բացել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց «Հայաստան-Ռուսաստան» առեւտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ Սերգեյ Բարսեղյանը:
«Նա արմատներով Տավուշից է, իսկ Բելգորոդի մարզում ցորենի արտեր ունի: Այդ պատճառով էլ ցանկանում է հայրենի եզերքում բիզնես հիմնել, որպեսզի հայրենակիցները եկամտի աղբյուր ունենան»,- հավելեց Բարսեղյանը:
Պալատն իր առջեւ խնդիր է դրել՝ հնարավորինս շատ ձեռնարկություններ բացել Տավուշի մարզի սահմանամերձ 24 գյուղերում:
«Մենք ցուցակ ենք կազմել, թե որտեղ ինչ է ավելի լավ բացել: Ինչ-որ տեղ շատ անասնաբույծներ կան, օրինակ՝ Ոսկեպարում: Այնտեղ լավ կլինի կաթի ընդունման կետ բացել: Մեկ այլ վայրում՝ մսի ընդունման եւ վերամշակման, այլ վայրում էլ՝ մրգերի պահպանման կետ:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն աջակցում է սահմանամերձ գյուղերին: Երբ իմացավ, որ ուզում ենք օգնել տեղի բիզնեսին, ասաց, որ անհրաժեշտության դեպքում կաջակցի մեզ: Շնորհակալ ենք դրա համար»,- հայտարարեց Բարսեղյանը:
Լավագույն աջակցությունը կլինեն դրամաշնորհային արտադրական սարքավորումները, հնարավոր է՝ Չինաստանից, քանի որ այդ երկիրը մեկ անգամ չէ, որ Հայաստանին օգնություն է ցուցաբերել: Հիմա անվճար սարքավորումներ են տրամադրում նոր հեռարձակման համար, նախկինում անվճար ավտոբուսներ են տրամադրել Երեւանին: Ըստ Բարսեղյանի՝ լավ կլիներ նմանատիպ դրամաշնորհով սարքավորումներ ստանալ՝ օգնելու համար Տավուշի գյուղերում աշխատողներին:
«Մեր ներկայացուցիչները, եթե հարկ լինի, կարող են Չինաստան մեկնել, այնտեղ սարքավորումներ ընտրել, որակի մասին տեղեկություններ հավաքել»,- նշեց նա:
Սարքավորումներ կարելի է ձեռք բերել նաեւ այլ երկրներից. ալրաղացի համար Պալատն անհրաժեշտ ամեն ինչ գտել է Ռուսաստանում:
Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի վերջին Հայաստանի խորհրդարանն օրինագծերի փաթեթ ընդունեց, որի համաձայն՝ սահմանամերձ բնակավայրերում բիզնեսն ազատվում է հարկերից (հարկերից կմնա միայն վարձու աշխատողներից գանձվող եկամտահարկը): Բնակավայրերի ցանկը սահմանում է Կառավարությունը:

Бизнесмен-армянин с Белгородчины хочет открыть мукомольню в приграничном селе в Армении
Российский бизнесмен армянского происхождения из  Белгородской области хочет открыть мукомольню в одном из приграничных сёл Тавушской области Армении. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщил президент Торгово-промышленной палаты «Армения – Россия» Сергей Барсегян.
«Корнями он сам из Тавуша. А в Белгородской области у него пшеничные поля. Вот и хочет открыть дело в родных краях, в каком-нибудь из сёл, чтобы у земляков был заработок», – добавил Барсегян.
Палата поставила себе задачей помочь открыть как можно больше предприятий в 24 приграничных сёлах Тавушской области.
«Мы составили список, где что лучше открыть. Где-то много скотоводов – в Воскепаре. Там лучше открыть пункт заготовки молока. В другом месте – заготовки или переработки мяса, ещё где-то  – хранения фруктов.
Премьер-министр Овик Абрамян поддерживает приграничные сёла. Когда он узнал, что мы хотим помогать там бизнесу, он сказал нам, что при необходимости поддержит нас. Мы благодарны ему за это», – заявил Барсегян.
Лучшей поддержкой может стать грантовое производственное оборудование – возможно, из Китая, потому что КНР уже не раз оказывал Армении натуральную помощь, добавил он. Сейчас поставляют бесплатную аппаратуру для нового телевещания. Раньше бесплатно выдали автобусы для Еревана. По такому же гранту хорошо бы получить оборудование, чтобы помочь тем, кто будет работать в тавушских сёлах, добавил Барсегян.
«Наши представители, если нужно, могут ездить в Китай, выбирать там оборудование и наводить справки о его качестве», – заметил он.
Оборудование может быть и из других стран: так, для мукомольни Палата нашла всё нужное в России, добавил Барсегян.
Напомним, в конце 2014 г парламент Армении принял пакет законопроектов, освободивших от налогов бизнес в приграничных населённых пунктах (из налогов останется лишь налог на доход с наёмных  работников). Список населённых пунктов устанавливает Правительство.