«Իմ Հայաստան» փառատոնին մասնակցությունը իրականություն դարձրեց մեր երազանքը. ծրագրի մասնակիցներ
«Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում հուլիսի 26-ին Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում տեղի է ունեցել Ռուսասատանի Դաշնության, Հունաստանի, Իրանի և Արցախի պարախմբերի և անհատ կատարողների համատեղ համերգը` նվիրված ՀՀ Անկախության 25- ամյակին:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՌԴ Մայկոպ քաղաքի «Վարդանանք» և «Նաիրի» պարախմբերի գեղարվեստական ղեկավար Սյուզաննա Բաբայանն ասել է. «Մասնակցելով Հայաստանում կազմակերպված «Իմ Հայաստան» փառատոնին` մենք իրականացրինք մեր երազանքը` առաջին անգամ այցելելով Արցախ, որը տեսնելու մեծ ցանկություն ունեին պարախմբի բոլոր մասնակիցները: Պարախումբը գործում է 2007 թվականից: Ընդհանուր առմամբ, պարախմբում ընդգրկված է 5-20 տարեկան 120 երեխա, սակայն այսօր այստեղ ենք միայն 40 մասնակիցներով: Մեր սաներին սովորեցնում ենք հիմնականում հայկական պարեր: Ապրելով հայրենիքից դուրս` մենք փորձում ենք հայ մշակույթն ըստ արժանվույն ներկայացնել մեր երեխաներին»,- ասել է Ս. Բաբայանը և հավելել, որ պարախումբը գործում է Հայ առաքելական եկեղցուն կից:
Մայկոպ քաղաքի «Նաիրի» համույթի պարուհի Անահիտ Միքայելյանը նշել է, որ իրենց համույթում ներգրավված է 70 հոգի: «Այստեղ ենք եկել 26 հոգով: Պարապում ենք շաբաթական երկու անգամ: Մենք հայրենասիրություն ենք համարում նաև հայկական մշակույթը պահել-պահպանելը` պարի միջոցով աշխարհի տարբեր երկրներում ներկայացնելով»,-նշել է Ա. Միքայելյանը:
ՌԴ Դոնի Ռոստովի «Զվարթնոց» համույթի պարուհի Կարինե Դանիելյանն էլ է ընդգծել, որ իրենց խումբը ևս առաջին անգամ է Արցախում, և որ իրենք հիացած են Արցախով ու արցախցիներով: «Պարախումբը ստեղծվել է 2014 թվականին: Այնտեղ ընդգրկված է 15-33 տարեկան 60 հոգի»,- հավելել է Կ. Դանիելյանը և նշել, որ պարախումբը գործում է Սուրբ Հարություն հայ առաքելական եկեղեցուն կից:

Участие в фестивале «Моя Армения» сделало наши мечты реальностью: участники программы
В рамках Общеармянского фестиваля «Моя Армения» 26 июля в Степанакертском дворце культуры и молодежи состоялся совместный концерт танцевальных ансамблей из Российской Федерации, Греции, �?рана и Арцаха, а также сольных исполнителей, посвященный 25-летию независимости РА.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» художественный руководитель танцевальных групп «Вардананк» и «Наири» из города Майков РФ Сюзанна Бабаян сказала: «Участвуя в организованном в Армении фестивале «Моя Армения» мы осуществили нашу мечту, впервые побывав в Арцахе, увидеть который очень хотели все члены ансамбля. Ансамбль функционирует с 2007 года, в нем участвуют 120 детей от 5 до 20 лет, однако сегодня здесь только 40 участников. Наших воспитанников обучаем в основном армянским танцам. Живя вдали от Родины, мы стараемся достойным образом представить армянскую культуру нашим детям», – сказала С.Бабаян, добавив, что ансамбль функционирует при Армянской Апостольской церкви.
Танцовщица ансамбля «Наири» из города Майкоп Анаит Микаелян отметила, что в их ансамбле участвуют 70 человек. «Сюда приехали 26. Занимаемся два раза в неделю. Мы считаем патриотизмом также сохранение армянской культуры, посредством танца представляя ее в разных странах», – отметила А.Микаелян.
Танцовщица ансамбля «Звартноц» армянской общитны Ростова на Дону Карине Даниелян подчеркнула, что их группа также впервые в Арцахе и что они восхищены Арцахом и арцахцами. «Танцевальный ансамбль создан 2014 году. В нем занимаются 60 человек в возрасте от 15 до 33 лет», – добавила К.Даниелян, отметив, что ансамбль функционирует при Армянской Апостольской церкви Св.Арутюн.