«Կիպրահայ աշակերտներն «Արի տուն» ծրագրին անհամբերությամբ են սպասում». Վիոլետա Նալչաջյան-Թաշչյան
Սփյուռքում հայապահպանության գլխավոր խնդիրն այսօր Մայրենիի պահպանությունն է: Այս խնդրի կարգավորման հարցում մեծ է սփյուռքյան ուսուցիչների դերը, որոնք իրենց անդուլ աշխատանքի շնորհիվ՝ աշխարհասփյուռ հայ երեխաներին հայեցի կրթություն և դաստիարակություն են տալիս՝ նրանց ճանաչելի դարձնելով հայ գիրն ու գրականությունը:
Սփյուռքում հայոց լեզվի պահպանման և տարածման «սերմնացաններից» մեկն էլ կիպրահայ վաստակաշատ ուսուցչուհի Վիոլետա Նալչաջյան-Թաշչյանն է, որը «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում խոսում է իր մանկավարժական անցած ուղու, մատաղ սերնդին հայերեն սովորեցնելու մարտահրավերների և «Արի տուն» ծրագրի մասին:
Տիկի՛ն Վիոլետա, ի՞նչ նպատակով եք Հայաստանում գտնվում:
-Կիպրոսի «Նարեկ» վարժարանի աշակերտներին եմ ուղեկցում, որոնք մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրին:
Ահա այս  ուրախ առիթով եմ Հայաստան եկել: Արդեն մի քանի տարի է, որ մեր աշակերտները մասնակցում են ծրագրին: Օրերը մեծ տոնի են վերածվում, երբ աշակերտները միասնաբար Հայրենիքը տեսնելու են գալիս: Ճիշտ է, միշտ փորձում ենք նրանց մտապատկերում Հայաստանի գաղափարը ստեղծել և հայրենասիրությամբ վարակել, բայց «Արի տուն» ծրագրին մասնակցելը բոլորովին այլ նշանակություն ունի. հայրենի հողի վրա այլ զգացումներով են համակվում և նորովի բացահայտում Հայաստանը: Կիպրոս վերադառնալուց հետո՝ պատասխանատու են զգում ազգային ինքնագիտակցությունը և Մայրենին պահելու համար:
Նրանք անհամբերությամբ են սպասում ամառային արձակուրդների սկսվելուն, որպեսզի «Արի տուն» ծրագրին մասնակցեն: Մի քանի օրերի ընթացքում պատմամշակութային շատ վայրեր են այցելում, նորովի բացահայտում իրենց Հայրենիքը:
Աշակերտներս ինձ միշտ իրենց գոհունակությունն են փոխանցում ծրագրի կազմակերպվածությունից՝ ասելով, որ հաճելի ժամանակ անցկացնելու համար  ամեն ինչ ճիշտ է մտածված:
Երեխաների ուրախությունը գագաթնակետին է հասնում, երբ նրանք շրջայցերի ընթացքում եկեղեցիներ, հուշակոթողներ և այլ վայրեր են գնում, քանի որ այդ ամենի մասին արդեն դասերի ժամանակ սովորել են և հիմա սեփական աչքերով են տեսնում: Նրանց ապրումներն անկարելի է որևէ բանով փոխել:
Բոլորս քաջ գիտակցում ենք, որ Սփյուռքում, Հայրենիքից հեռու գտնվելով, Մայրենին մեր Հայրենիքն է, և միայն Մայրենիով է, որ կարողանում ենք՝ որպես հայ գոյատևել: Հայաստանում աշակերտների մտքում այդ ամենն ավելի է իմաստավորվում:
Այս տարի 14 աշակերտ է ծրագրին մասնակցում: Ընդունված կարգի համաձայն՝ ծրագրում ընդգրկվել են նախակրթարանի շրջանավարտները: Տարիների փորձը ցույց են տալիս, որ բոլորի ծնողները սիրով են համաձայնվում իրենց երեխաներին «Արի տուն»  ուղարկել:
Իսկ այն աշակերտները, որոնց Հայաստան եմ բերել, նրանց ծնողների մեծ մասը՝ հայրը կամ մայրը, «Մելքոնյան» վարժարանում (որտեղ դասավանդել եմ տարիներ շարունակ)  իմ աշակերտներն են եղել: «Մելքոնյան» վարժարանի հայկական շունչը մինչ այսօր պահպանվում է  նրանց մոտ, և մտածում են իրենց երեխաներին հայեցի կրթություն տալու մասին:
-Տիկի՛ն Վիոլետա, ինչո՞վ Ձեզ գրավեց ուսուցչուհու աշխատանքը:
-Փոքր հասակից հայապահպանության, ազգային ինքնագիտակցության քաջալերանքը թևածել է մեր ընտանիքում:
Նախնիներս Արևմտյան Հայաստանից՝ Կեսարիայից և Մալաթիայից են: Նրանք օտարության մեջ հայի կյանքը պահպանելու համար բազմաթիվ դժվարություններ են հաղթահարել:  Հետևաբար, ազգային արժեքները պահպանելու պատասխանատվությունը և գիտակցությունը սերնդե-սերունդ ինձ է փոխանցվել:
Երբ ավարտեցի «Մելքոնյան» վարժարանը, ծնողներիս խորհրդով, իմ ամրապնդված հավատով և հայրենասիրական ապրումներով, իմ միակ ուղին ազգային առաքելության մեջ տեսա: Ուստի առանց ժամանակ կորցնելու՝ 1983 թվականին Հայաստան եկա և ընդունվեցի ԵՊՀ հայոց լեզվի և գրականության ֆակուլտետ: Համալսարանն ավարտեցի 1988 թվականին, որն  համընկավ մեր ժողովրդի նորագույն պատմության, ազգային մի նոր զարթոնքի՝ Արցախյան շարժման սկսվելու հետ:
Մայր Հայրենիքում բաձրագույն կրթություն ստանալուց հետո՝ Կիպրոս վերադարձա և ազգանվեր գործին նվիրվեցի:
1988 թվականից աշխատանքային գործունեությունս սկսել եմ «Մելքոնյան» ազգային վարժարանում: Մինչև 2005 թվականը, երբ փակվեց վարժարանը, բարձր դասարաններում հայոց լեզու և գրականություն էի դասավանդում: Անխոս, «Մելքոնյան» վարժարանում աշխատելու տարիներն ինձ համար կարևոր նշանակություն ունեին: Այն, առահասարակ, մշակութային կենտրոն էր: Մելքոնյանում նաև՝ մշակութային միջոցառումների գեղարվեստական ղեկավարն եմ եղել:
-Բազում սերունդներ եք կյանք ճանապարհել, նրանց հայեցի կրթություն տվել և հայաշունչ մթնոլորտում պահել: Նրանց մեջ կան մարդիկ, որոնք այժմ իրենց գործունեությամբ՝ հպարտացնում են Ձեզ:
– Հպարտ եմ իմ բոլոր աշակերտներով: Մանկավարժական երկարուձիգ տարիներիս ընթացքում, իրոք, այնպիսի շրջանավարտներ եմ ունեցել, որոնք Սփյուռքի տարբեր համայնքներում նշանավոր անձինք են դարձել և ազգապահպանության վեհ գործին նվիրվել: Այժմ նրանք աշխարհի երեսուն տարբեր երկրներում են սփռված, որոնք «Մելքոնյան»   վարժարանում հայացան և ազգային պատականելիության զգացումը զարգացրին:
Այսօր, երբ հետադարձ հայացք եմ նետում, հպարտ եմ զգում իմ աշակերտներով, որոնք իրենց գործի գիտակներն են դարձել:  Անուններ չեմ ուզում հնչեցնել, որպեսզի որևէ մեկին մոռանալով՝ չնեղացնեմ:
Աշակերտներիցս շատերն այսօր Սփյուռքի տարբեր համայքների շաբաթօրյա վարժարաններում մանկավարժությանն են նվիրվել և ազգային, մշակութային կյանքում ներգրավվել:
Չնայած երկուստեք զբաղվածությանը՝ փորձում ենք կապը չխզել միմյանց հետ: Այստեղ գտնվելուս օրերին էլ առիթը բաց չեմ թողնում հանդիպելու Հայաստանից և Արցախից «Մելքոնյան»  վարժարան սովորելու եկած աշակերտներիս, որոնք ուսումնառությունից հետո վերադարձել են Հայաստան:
-Տարիների փորձն ի՞նչ է ցույց տվել, սփյուռքահայ երիտասարդները ոգևորվա՞ծ են Մայրենին սովորում:
-Այս խնդրի լուծումը հատկապես ուսուցչի հետ է կապված: Ուսուցիչը տարբեր մեթոդներ կիրառելով՝ հաջողում է աշակերտի մոտ կրթության, գիտելիքի հանդեպ սեր արթնացնել: Կարծում եմ՝ փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում, երբ ուսուցչի անձի հանդեպ վստահություն է ստեղծվում, ամեն բան հեշտ է ստացվում:
Դպրոցահասակ երեխան հայապահպանության, օտար միջավայրում հայ մնալու մասին դեռևս չի գիտակցում: Սակայն, երբ նրանք ծանոթանում են հայ գիր ու գրականությանը, մշակութային հարստությանը, նրանց հոգիներում ազգային պատասխանատվության զգացումը սկսում է արթնանալ: Եթե նրանց քաջալերենք, ապա հայ կմնան և կձգտեն սովորել հայերենը:
Երեխաներին շատ է ոգևորում նաև ուսումնական տարվա ընթացքում կազմակերպվող ազգային, եկեղեցական, պետական բոլոր տոները, որոնք անխտիր նշում ենք գեղարվեստական-մշակութային միջոցառումների տեսքով:
-Այսօր Կիպրոսի պետական համալսարանում հայոց լեզի դասընթացներ են անցկացվում: Կիպրահայ համայնքին ինչպե՞ս հաջողվեց հասնել այդ հաղթանակին:
Հայերենը պաշտոնապես Կիպրոսում փոքրամասնությունների լեզու է ընդունվել: Կիպրոսը հայոց լեզվի պաշտպանության ուղղությամբ հատուկ աշխատանքներ է իրականացնում: Այդ աշխատանքների շնորհիվ՝ 2010 թվականից միայն օտարախոս շրջանակների համար Կիպրոսի պետական համալսարանում հայոց լեզվի դասընթացներ սկսվեցին, որտեղ ինձ հրավիրեցին  հայերեն դասավանդել: Դասընթացներն անցկացվում են սկսնակներ համար:
Այս գործընթացն օտարազգիների մոտ Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ հատուկ հարգանք է ստեղծում, ինչը մեծ ձեռքբերում է բոլորիս համար: Նրանց արդեն հետաքրքրում է Հայաստանը, ուզում են տեսնել մեր երկիրը:
Դասընթացի մասնակիցները տարբեր մասնագիտություն ունեցող անձինք են: Նրանք աշխատանքային օրվա ավարտից հետո՝ երեկոյան գալիս են հայոց լեզու սովորելու: Խմբերում նաև ուսանողներ կան:
-Հե՞շտ են սովորում հայերենը:
Սկզբում նրանք մի փոքր տարակուսանքի մեջ են հայտնվում. մտածում են, որ հայերեն գրել-կարդալ սովորելու համար երկար ժամանակ է պահանջվելու: Սակայն երբ առաջին դասընթացից արդեն սկսում են փոքր-ինչ խոսել և հունի մեջ ընկնել, շատ են ոգևորվում:
Նկատել եմ, որ սիրում են հայերենը և անհամբերությամբ են սպասում դասընթացներին, քանի որ կարոտում են մեր հանդիպումները:
Դասընթացներին մասնակցող ուսանողներ եմ ունեցել, որոնց ծնողներից մեկը հայ է եղել, մյուսը՝ օտար: Այդ ուսանողները հայերեն խոսել չեն իմացել: Հաճախելով դասընթացներին՝ նրանք հայրենասիրությամբ են լցվել և արմատներին վերադառնալու ցանկություն հայտնել:
-Սփյուռքում հայ գրականության երևելիներին ճանաչելի դարձնելու և հայկական մշակույթի, ազգային արժեքների տարածմանն է միտված նաև Ձեր լրագրողական գործունեությունը: Կխնդրեի պատմել այդ մասին:
Կիպրոսի պետական ռադիոյում 1988 թվականից ամեն ուրբաթ, կեսօրից հետո  «Գրական հաղորդում» ռադիոժամն եմ ներկայացնում:
Մեկ ժամ տևողությամբ ռադիոհաղորդման ընթացքում ներկայացնում եմ հայ գրողների կյանքն ու գործունեությունը կամ տարբեր գրքերի մասին տեղեկություններ հայտնում՝ ուղղորդելով ընթերցասեր հասարակությանը: Այս միջոցով նույնպես փորձում եմ հայկական մշակույթը տարածել և կիպրահայերի կապը Հայրենիքի հետ ամրապնդել:
Առհասարակ, կիպրահայ համայնքը եղել և մնում է հավատարիմ հայկական արժեքներին: Մեր եկեղեցին և դպրոցը կարևոր դերակատարություն են ունեցել համայնքային կյանքում:
-Տիկի՛ն Վիոլետա, եթե մասնագիտական ընտրության առջև կանգնեք, ապա կրկին կբռնե՞ք մանկավարժի ուղին:
– Անպայման կրկին ուսուցչի մասնագիտությունը կընտրեմ, քանի որ ցանկանում եմ ապագա սերունդներին շարունակել ներշնչել և հավատացնել, որ եթե հայ ժողովուրդը Հայոց ցեղասպանությունից հետո Սփյուռքում ապրում է, ապա միայն իր Հայրենիքի, Մայրենիի և հայ մշակույթի շնորհիվ: Կարծում եմ՝ ուսուցիչ լինելը կոչում և Աստծուց տրված շնորհք է:
– Վաղու՞ց եք համագործակցում ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ:
-ՀՀ սփյուռքի նախարարության ստեղծման առաջին տարիներից ակտիվ համագործակցության մեջ ենք գտնվում: Շատ բարձր եմ գնահատում նախարարության գործունեությունը: Այս ութ տարիների ընթացքում Սփյուռքի հետ լայնածավալ աշխատանքեր են կատարվել՝ թե կրթական, թե մշակութային առումով:
Շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին և նախարարության բոլոր աշխատակիցներին, որ ստեղծում են Հայրենիք-Սփյուռք կապը՝ ժրաջանորեն աշխատելով այն ամրապնդելու ուղղությամբ: Սփյուռքի նախարարությունն իր գործունեությամբ մեր ամբողջությունն է ապահովում:
Նաև հետևում եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր»   էլեկտրոնային պարբերականի աշխատանքներին: Մեծ բավականությամբ եմ կարդում լուրերը: «Հայերն այսօրն» իր  գոյությամբ նույնպես նպաստում է Սփյուռքի՝ Հայրենիքին մոտ  գտնվելուն:

Армянские школьники Кипра с нетерпением ждут программу «Ари тун»: Виолетта Налчаджян-Ташчян
Главная проблема сохранения армянства в Диаспоре сегодня – сохранение родного языка. В урегулировании ее велика роль учителей Диаспоры, которые благодаря своей неустанной работе дают армянское образование и воспитание разбросанным по всему миру армянским детям, знакомя их с армянской письменностью и литературой.
Одним из поборников сохранения и распространения армянского языка в Диаспоре является и заслуженная учительница-армянка на Кипре Виолетта Налчаджян-Ташчян, которая в беседе с корреспондентом «Армяне сегодня» говорила о пройденном педагогическом пути, вызовах, связанных с обучением молодого поколения армянскому языку и программе «Ари тун».
– Госпожа Виолетта, с какой целью находитесь в Армении?
– Сопровождаю учащихся кипрской гимназии «Нарек», которые участвовали в программе Министерства Диаспоры РА «Ари тун».
Вот по такому радостному поводу я в Армении. Уже несколько лет наши ученики участвуют в программе. Дни превращаются в большой праздник, когда школьники вместе приезжают увидеть Родину. Правда, постоянно стараемся создать в их воображении идею Армении и заразить патриотизмом, но участие в программе «Ари тун» имеет совершенно иное значение: на родной земле преисполняются иными чувствами и по-новому раскрывают Армению. По возвращении на Кипр чувствуют себя ответственными за сохранение национального самосознания и родного языка.
Они с нетерпением ждут начала летних каникул, чтобы участвовать в программе «Ари тун». В течение нескольких дней посещают много историко-культурных мест, по-новому раскрывают свою Родину.
Ученики всегда делятся со мной удовлетворением организацией программы: говорят, все отлично продумано для приятного проведения времени.
Радость детей достигает апогея, когда ездят на экскурсии в церкви, памятники и другие места, поскольку обо всем этом уже слышали на уроках, и теперь видят собственными глазами. �?х переживания невозможно заменить чем либо иным.
Все мы прекрасно понимаем, что находясь в Диаспоре, вдали от Родины, родной язык – наша Родина, и только им удается существовать армянами. В Армении все это в сознании ребят приобретает еще больший смысл.
В этом году в программе участвуют 14 школьников. Согласно принятому порядку, в программу включены выпускники начальной школы. Многолетний опыт показывает, что родители всех охотно соглашаются на участие детей в программе «Ари тун».
Родители – отец или мать, – большей части детей, которых привезла в Армению, в гимназии «Мелконян» (где я преподаю уже много лет) были моими учениками. Армянский дух гимназии «Мелконян» до сих пор сохраняется в них – они заботятся о том, чтобы дать своим детям армянское воспитание.
– Госпожа Виолетта, чем Вас привлекла работа учителя?
– С малых лет в нашей семье витал дух сохранения армянства, национального самосознания.
Предки мои из Западной Армении – Кесарии и Малатии. Ради сохранения армянской жизни на чужбине они преодолели множество трудностей. Соответственно, сознание и ответственность за сохранение национальных ценностей передалось мне из поколения в поколение.
Когда окончила гимназию «Мелконян», по совету родителей и из собственных патриотических побуждений единственную свою миссию видела в национальной деятельности. Не теряя времени, в 1983 года приехала в Армению и поступила на факультет армянского языка и литературы ЕГУ. Окончила университет в 1988 году, совпавшим с национальным пробуждением – началом Арцахского движения.
Получив высшее образование на Родине, вернулась на Кипр и посвятила себя национальной деятельности.
С 1988 года начала трудовую деятельность в национальной гимназии «Мелконян». До 2005 года, когда гимназия закрылась, я преподавала в старших классах армянский язык и литературу. Эти годы, несомненно, имели для меня важное значение. Гимназия вообще была культурным центром, я там была художественным руководителем культурных мероприятий.
– Вы проводили в жизнь множество поколений, дали им армянское воспитание, сохранили в армянской среде. Среди них есть люди, доставляющие Вам ныне чувство гордости своей деятельностью?
– Горжусь всеми своими учениками. За долгие годы педагогической деятельности у меня были выпускники, в разных общинах Диаспоры ставшие известными людьми и посвятили себя величественному делу сохранения нации. Ныне они разбросаны по 30 странам мира и развивают привитое в гимназии «Мелконян» чувство национальной принадлежности.
Сегодня, когда окидываю ретроспективным взглядом прожитый путь, горжусь своими учениками, ставшими знатокам и своего дела. Не хочу называть имена, чтобы никого не упустить и не обидеть.
Многие из учеников сегодня в субботних гимназиях различных общин Диаспоры посвятили себя педагогике, вовлечены в национальную, культурную жизнь.
Несмотря на обоюдную занятость, стараемся не прерывать связи друг с другом. Даже в дни пребывания здесь не упускаю случая встретиться с учениками, приезжавшими учиться в гимназии «Мелконян» из Армении и Арцаха, которые после учебы возвратились в Армению.
– Что показывает многолетний опыт: молодежь Диаспоры охотно учит родной язык?
– Решение этого вопроса особенно связано с учителем. Применяя различные методы, учитель может пробудить у ученика любовь к образованию, знаниям. Думаю, в атмосфере взаимного уважения, когда формируется доверие к учителю, все легко получается.
Ребенок школьного возраста пока не осознает, что такое сохранение армянства, сохранение армянственности на чужбине. Но когда они знакомятся с армянским языком, литературой, культурным достоянием, в их душах начинает просыпаться чувство национальной ответственности. Если их поощрять, то они останутся армянами и постараются выучить армянский.
Детей также очень воодушевляет организуемое в течение учебного года празднование всех национальных, церковных, государственных праздников, которые обязательно отмечает в формате художественно-культурных мероприятий.
– В государственном университете Кипра сегодня проводятся курсы армянского языка. Как армянской общине Кипра удалось добиться такой победы?
– Армянский на Кипре официально признан языком национальных меньшинств, и в плане сохранения армянского языка в Кипре реализуется специальная работа, благодаря которой с 2010 года только для иноязычных выпускников в государственном университете Кипра открылись курсы армянского языка, куда меня пригласили преподавать. Курсы проводятся для начинающих.
Этот процесс создал у иностранцев особое уважение к Республике Армения, что является для всех нас большим достижением. �?х уже интересует Армения, хотят видеть нашу страну.
Участники курсов – люди различных профессий. По окончании рабочего дня, вечером они приходят учить армянский язык. В группах есть и студенты.
– Легко учат армянский?
– Поначалу они оказываются в некоторой растерянности, думая: чтобы научиться читать и писать на армянском потребуется долгое время. Однако когда после первого занятия начинают немного говорить – очень воодушевляются.
Заметила, что любят армянский и с нетерпением ждут занятий, поскольку скучают по нашим встречам.
У меня были студенты, участвующие в курсах, один из родителей которых был армянин, другой – иностранец. Они не умели говорить на армянском, но, посещая курсы, преисполнились патриотизма и изъявили желание вернуться к корням.
– Ваша журналистская деятельность нацелена также на то, чтобы сделать в Диаспоре узнаваемыми видных представителей армянской литературы, распространять армянскую культуру и национальные ценности. Попрошу рассказать об этом.
– На государственном радио Кипра с 1988 года каждую пятницу, после полудня, я представляю радиочас «Литературная передача». Она длится один час, в течение которого я представляю жизнь и деятельность армянских писателей либо сообщаю сведения о разных книгах, направляя любителей чтения. Посредством этого также стараюсь распространять армянскую культуру и укреплять связь армян Кипра с Родиной.
Вообще, армянская община Кипра была и остается верной армянским ценностям. Наша церковь и школа играли большую роль в общинной жизни.
Госпожа Виолетта, если сейчас встать перед выбором профессии – Вы вновь избрали бы педагогическую стезю?
– Непременно вновь изберу профессию учителя, поскольку хочу продолжать воодушевлять и заверять будущие поколения, что если армянский народ после Геноцида живет в Диаспоре – то это исключительно благодаря Родине, родному языку и армянской культуре. Думаю, быть учителем – призвание и Божий дар.
– Давно сотрудничаете с Министерством Диаспоры РА?
– С первых же лет создания Министерства Диаспоры РА находимся в активном сотрудничестве. Очень высоко ценю деятельность Министерства. За эти восемь лет осуществлена широкомасштабная работа в образовательном, культурном плане.
Выражаю благодарность министру Диаспоры РА Грануш Акопян, всем работникам Министерства, которые создают связь Родина-Диаспора, активно работая над ее укреплением. Своей деятельностью Министерство Диаспоры обеспечивает нашу целостность.
Я слежу также за работой электронного издания Министерства «Армяне сегодня», с большим интересом читаю новости. Своим существованием «Армяне сегодня» также способствует Диаспоре быть ближе к Родине.