Թուրք մտավորականների նախազգուշական ուղերձը Էրդողանի ռեժիմին
Մի խումբ հայտնի թուրք մտավորականներ ու լրագրողներ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ռեժիմի հասցեին խիստ քննադատություններ պարունակող հայտարարություն են ստորագրել, գրում է ermenihaber-ը:
Ըստ թուրքական «Cumhuriyet» ընդդիմադիր թերթի կայքի` «Զգուշացում Էրդողանի ռեժիմին. հերիք է արդեն» վերնագրով հայտարարության տակ ստորագրած անձանց շարքում կան այնպիսի անվանիներ, ինչպիսիք են գրող, հրապարակախոս Բասքըն Օրանը, գրող, լրագրող Հասան Ջեմալը, մտավորականներ Զեյնեփ Թունբայը, Ֆիքրեթ Բաշքայան և այլք:
Հայտարարության մեջ անդրադարձ է կատարվել Թուրքիայի քաղաքական ու հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում Էրդողանի բռնապետական հակումների հետևանքով արմատավորված արատներին:
«Գնալով հաճախակիացող սկանդալները սրբելու և տանելու են բոլոր նրանց ու այն ամենը, ինչ դեռ մնացել է այս երկրում: Էրդողանի ռեժիմը թող չկարծի, որ այդ ամենից դուրս է մնալու»,- ասված է հայտարարության տեքստում:
Հատկապես ուշադրություն է հրավիրվել համալսարանների վրա իշխանությունների գործադրած ճնշմանը ու նշվում է, որ մինչև այս պահը երկրի իշխանություններն արդեն 3 համալսարան հանձնել են պետական կառավարիչներին:
Այնուհետև խոսվում է վերջերս ընդունված մեջլիսի պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին օրենսդրական փոփոխություններին՝ ուղղված է հիմնականում քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP-ԺԴԿ) դեմ:
«Խորհրդարանը դատարկվում է: Մեծությամբ 2-րդ ընդդիմադիր կուսակցության (ԺԴԿ) պատգամավորների անձեռնմխելիությունը վերացվել է: Ոստիկանությունը վաղը թակելու է նրանց դռները»,- նշված է հայտարարության մ եջ:
Հայտարարության տեքստից անմասն չի մնացել նաև դատական համակարգում կատարված լայնամասշտաբ կադրային ջարդը, ինչի հետևանքով Էրդողանը համակարգը է լցրել է բացառապես իրեն հավատարիմ մարդկանցով: Ըստ թուրք մտավորականների`հերթը հասել է Սահմանադրական դատարանին, որը թերևս կարողացել է դիմակայել իշխանության հարձակումներին:
Հայտարարության ծավալուն տեքստի մեջ արծարծվել են նաև Թուրքիայի համար  այնպիսի խնդրահարույց թեմաներ, ինչպիսիք են քրդական շրջանների ավերումը, մամուլի ազատության օրհասական վիճակը, լրագրողների, հասարակական կազմակերպությունների հետապնդումները, երկրի չափազանց իսլամականացումն ու բազմաթիվ այլ հարցեր:Մի խումբ հայտնի թուրք մտավորականներ ու լրագրողներ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ռեժիմի հասցեին խիստ քննադատություններ պարունակող հայտարարություն են ստորագրել:

A group of famous Turkish journalists and intellectuals have signed under a statement strictly criticizing the regime of President of Turkey Recep Tayyib Erdogan, writes ermenihaber.
According to the website of Turkey’s oppositional Cumhuriyet newspaper, the statement entitled “Warning to the Regime of Erdogan: Enough is Enough” is signed by renowned individuals like writer, publicist Baskin Oran; writer, journalist Hasan Cemal, as well as intellectuals Zeynep Tunbay, Fikret Bashkayan and others.
In their statement, the journalists and intellectuals touch upon the defects that have become radicalized as a result of Erdogan’s dictatorial inclinations in politics and in all spheres of public life.
“The frequent and growing scandals will wipe away everyone and everything remaining in this country. The regime of Erdogan shouldn’t think it will get away with all this,” the statement reads.
The journalists and intellectuals have especially focused on the pressure that the government has exerted on universities and state that, until now, the country’s authorities have already handed three universities over to state governors.
They also talk about the latest legislative amendments to deprive deputies of the Turkish Mejlis of immunity, which is mainly targeted against the pro-Kurdish Democratic Party of Nations (HDP).
“The Parliament is being emptied. The immunity of the members of the second largest oppositional political party has been eliminated. The police will be knocking their doors tomorrow,” the statement reads.
The statement also discusses the large-scale crackdown on specialists in the judiciary. As a result, Erdogan has filled the judiciary with people who are loyal to him. According to the Turkish intellectuals, the next target is the Constitutional Court, which has managed to resist the government’s crackdown.
The extensive statement also touches upon issues that are problems for Turkey, including the destruction of Kurdish-populated areas, the catastrophic state of freedom of press, persecutions against journalists and non-governmental organizations, the extreme Islamization of the country and several other issues.