Թող «Սիդնեյ»-ը Սիդնեյում հրաշքներ գործի
ՀՀ սփյուռքի  նախարարությունում Ավստրալիայի Սիդնեյ  քաղաքից հյուրընկալված Համազգայինի   «Սասուն»   մասնաճյուղի «Սիդնեյ» պարախմբի ղեկավար Հարմիկ Հակոբյանի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
-Պարո՛ն  Հակոբյան, ի՞նչ  պատասխանատվություն եք կրում  պարախմբի շրջանակներում:
Ես այդ պարային համույթի նախագահն եմ, կազմակերպիչը: Խումբն  իմ և  ընկերոջս նախաձեռնությամբ է  ստեղծվել  2000-ին: Մեր նպատակն է այդ միջոցով ևս պահել ու պահպանել, զարգացնել  մեր ազգային պարերը: Եկել եմ Հայաստան՝ արձակուրդս անցկացնելու, սակայն  ազատ օր գրեթե չունեմ: Մոտ 3 շաբաթ է, ինչ այստեղ եմ և այդ ընթացքում պարախմբի հարցերով շատ հանդիպումներ եմ ունեցել. ցանկանում եմ , որ մեր պարային համույթը հաջորդ տարի Հայաստան գա: Պարողները մեծ փափագ ունեն գալ Հայրենիք:   2008 –ին ելույթ ենք ունեցել Հայաստանում, սակայն հիմա պարողները փոխվել են, խումբը համալրվել է նորերով: Երբ նոր էինք ստեղծում մեր պարային համույթն, այդ ժամանակ ունեինք  պարային 2 խումբ՝ « Սասուն» և «Նաիրի». միացրեցինք  այդ խմբերը՝մտածելով, որ  ավելի լավ է ունենանք մի մեծ պարախումբ , քան՝ 2 փոքր խումբ: Հայաստանից հրավիրեցինք պարուսույցներ Ալբերտ և Ժասմենա Գիզիրյաններին, հետագայում դարձյալ 4-5 պարուսույցների ենք հրավիրել: Մենք մեր ուշադրությունը կենտրոնացրեցինք մեր գաղութի երիտասարդների վրա, ովքեր նախկինում պարողներ  են եղել, իսկ այժմ նաև պատասխանատու պաշտոններ են զբաղեցնում:
-Ինչո՞ւ  որոշեցիք պարախումբը կոչել օտար՝ «Սիդնեյ» անունով. չէ՞ որ օտարները կարող են կարծել , թե դա ավստրալական պարախումբ է:
-Չէ՛, չեն շփոթի, բոլորը գիտեն, որ դա   Hamazkaine Armenian Sydney Dance Ensemble-ն  է. մեզ ճանաչում են: Հայկական պարային ուրիշ համույթներ էլ կան, և բոլորի նպատակն էլ հայապահպանությունն է: 14  խումբ ունենք՝ առանձնացված ըստ տարիքի: Սկսում ենք ընդունել 4 տարեկանից: Ովքեր ընդհանրապես պարել չգիտեն, նրանց ուսուցանում են: Ամեն տարի  մոտավորապես 50-60 նոր երեխաներ են ընդունվում, խումբը համալրվում է, որովհետև գնացողներ  էլ են լինում: Շաբաթական մեկ օր փորձ ենք ունենում: Ամեն տարի բացառիկ հնչեղ ու գեղեցիկ ելույթներ ենք ունենում:  Բնականաբար, դժվար է 220 հոգու միանգամից բեմ հանել, քանի որ դա հսկայական աշխատանք է, և մենք մեկ տարի նախապատրաստվում ենք: Հրաշալի պարուսույցներ ունենք՝ Քոլեթ Մարտիրոսյանը, Անգինե Կարապետյանը, Կիկո Կիրակոսյանը, Անահիտ Գրիգորը, Թինա  Պետրոսյանը, Ադրինե Պետրոսյանը. նրանցից յուրաքանչյուրը տարիքային մի խումբ է ղեկավարում: Ասացի, որ 2008-ին եկել ենք Հայաստան, համերգ ենք ունեցել նաև ԱՄՆ-ում՝ Լոս Անջելեսում: Այնտեղ գործող «Զվարթնոց»  պարային համույթին մենք հրավիրել էինք Ավստրալիա, նրանք էլ մեզ հրավիրեցին: Ավստրալիայում, մասնավորապես՝ Սիդնեյում, մեր քույր միությունների   ձեռնարկած միջոցառումներին մեզ միշտ հրավիրում են,  և 1-2  պարային գեղեցիկ համար ենք ներկայացնում:
-Ինչպե՞ս եք լուծում  պարախմբի տարազների հարցը:
-Տարազների հարցում մեծ դժվարություններ ենք ունենում: Արդեն 10-11 տարի է, ինչ խմբի տարազները Երևանում տիկին Ռոզա Մելքոնյանն է պատրաստում: Վերջերս մեր խումբն ընդլայնվեց, այդ առումով ծախսը շատ մեծացավ. առանց հովանավորների շատ դժվար է լինում խումբ պահելը, գնալով դժվարանում է, սակայն մենք հնարավորինս ջանում ենք պահպանել  մեր պարային համույթը, որովհետև դրսում դա՛ էլ հայապահպանության կարևոր մի օղակ է:
-Պարո՛ն  Հարմիկ, ինչպե՞ս,  ե՞րբ  հաստատվեցիք Սիդնեյում:
-Ես փոքր էի, երբ ծնողքս ինձ ուղարկեցին հորաքրոջս մոտ՝ Հնդկաստան՝ սովորելու այնտեղ: Հորաքրոջս ամուսինը մահացավ, աղջիկներն էլ արդեն տեղափոխվել էին Ավստրալիա, հորաքույրս էլ պետք է մեկներ, ուստի ծնողներիս հարցում արեց , թե ինչպես վարվի ՝ ինձ ետ ուղարկի Պարսկաստա՞ն, իր հետ տանի Ավստրալիա՞…..Ծնողներս համաձայնեցին, որ հորաքույրս ինձ էլ հետը տանի: Հետագայում իմ ամբողջ ընտանիքը տեղափոխվեց Ավստրալիա. արդեն 50-60 տարի է, ինչ ապրում ենք Ավստրալիայում:
-Ի՞նչ  մասնագիտություն ունեք. պարո՞ղ եք….
-Ասեմ, որ մասնագիտությամբ պարող չեմ, սակայն 1976-ից մինչև 1982 թվականը պարել եմ, որից հետո սկսել եմ կազմակերպչական և ղեկավարման աշխատանքները պարարվեստի ոլորտում: Միայն այս գործով չէ, որ զբաղվում եմ, միաժամանակ ավստրալական առևտրական գրասենյակի ատենապետն եմ եղել 10 տարի, որը հիմնադրել եմ ընկերներիս հետ: Հայաստանից շատ նախարարաների եմ հրավիրել այնտեղ՝ ցանկանալով համագործակցություն հաստատել գործարարության ոլորտում: Վերջին 7 տարիներին նաև Համազգայինի դպրոցի խնամակալ մարմնի կազմում եմ, այնտեղ էլ մեծ բաժին ունեմ, հոգում ենք, որ  ներկայիս 260 աշակերտների թիվը չպակասի. մոտավորապես 5 հայակական վարժարան է կենտրոնացած Սիդնեյում:
-Իսկ մամուլ ունե՞ք Սիդնեյում:
-Այո՛, կան մի շարք թերթեր, եկեղեցի ունենք, պարային խմբեր, երգչախումբ, դպրոցներ, մշակութային կենտրոններ. ամեն ինչ ունենք և ձգտում ենք պահպանել այդ արժեքները, որոնց շնորհիվ օտար երկրում պահպանում ենք նաև մեր  հայկական ինքնությունը, ավանդույթներն ու մայրենի լեզուն:
– Պարո՛ն Հարմիկ,  Ձեր ընտանիքում էլի՞ կան պարողներ:
– Այո՛, մեկ տղա ունեմ, ով նոր է ամուսնացել. նա պարում է մեր  համույթում: Ամեն անգամ ասում է,  որ այս տարին վերջին տարին է, էլ չի շարունակելու պարը, բայց… Իմ եղբայրը, քույրս նույնպես պարել են, մեր ընտանիքում միշտ էլ եղել է պարը:
-Պարո՛ն Հակոբյան, Ձեր կարծիքով  հայկական ազգային պարն ի՞նչ է տալիս հային, արդյոք օգնո՞ւմ է   հայ մնալու և հայեցի ընտանիք  ստեղծելու հարցում:
-Դժվար հարցում է. ինքս  ապագա  կնոջս հետ ծանոթացել եմ պարախմբի միջոցով, ունեմ 7-8 ընկերներ, ովքեր նույնպես պարախմբից են ընտրել իրենց կյանքի երկրորդ կեսին: Պարախումբը հայորդիներին հայկական ոգի, շունչ է տալիս և, անշուշտ, նպաստում է հայապահպանությանը: Պարախմբի անդամներից շատերն են իրար հետ ամուսնանում և  հայեցի ընտանիքներ կազմում: Սա նաև ճանապարհ է՝ հեռու մնալու խառնամուսնություններից:
-Սիդնեյում հայերին  ճանաչու՞մ են , սիրո՞ւմ են:
– Այո՛, այդ առումով հպարտանալու իրավունք ունենք: Մենք այնտեղ փառատոն ենք ունենում, որի ընթացքում օտարներին ծանոթացնում ենք հայկական մշակույթին: Անցյալ տարի մարտին ՀՀ սփյուռքի նախարարուհին եկել էր Ավստրալիա, մեծ միջոցառում  էր կազմակերպվել ,  որի ընթացքում մեր պարախումբը ելույթ ունեցավ, ինչպես նաև՝ ուրիշ խմբեր, և օտարները, հիացած ու զարմացած, հարցնում էին, թե դա ինչ մշակույթ է: Դժբախտաբար, մեր մշակույթը ավստրալացիներին ցույց տալու  հարցում մենք թույլ ենք: Մոտավորապես 700 օտարազգիների էինք հրավիրել՝ պաշտոնյաների, մամուլի և հեռուստատեսային, ռադիոյի լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների: Կարողացանք մի 100 հոգու ներկայություն ապահովել: Մենք ոչ միայն պար, այլև մի ամբողջ Հայաստան ներկայացրեցինք՝ էկրանի վրա ցուցադրելով Հայաստանը,  մեր մշակութային կոթողները, մեր անվանի մեծերին,  մեր նվաճումները:
-Պարո՛ն Հարմիկ, ինչպե՞ս  եք  գնահատում  Սփյուռքի նախարարության ծավալած գործունեությունը:
-Շատ եմ կարևորում Սփյուռքի  նախարարության գոյությունն ու ծավալած գործունեությունը: Այն մի օղակ է,  որի միջոցով  սփյուռքահայերի հետ կապված հարցերը դյուրությամբ են լուծվում: Տիկին Հակոբյանը բոլոր հարցերում մեզ ընդառաջում է, որի համար շատ շնորհակալ ենք:  Նա մեզ օգնել է մեր պարախմբի տարազների հարցում: Այս օրերին ես անձնագիրս երկարացնելու, թարմացնելու  համար խնդիրներ ունեմ լուծելու, և դարձյալ նախարարն է օգնում: Նախկինում , երբ մի գործ էինք ձեռնարկում, թղթեր լրացնում, որպեսզի որևէ մեկին հրավիրենք Հայաստանից. 5-6 ամիս էր տևում այդ գործընթացը, իսկ հիմա, փա՛ռք Աստծո, նախարարություն ունենք, որը օգնում, խորհուրդներ է տալիս,  կազմակերպում և դյուրացնում է առաջացած խնդիրների լուծումը: Մենք այստեղ՝ Երևանում էլ ունենք  Համազգայինի մեր գրասենյակը, որը կապեր է ստեղծել Սփյուռքի նախարարության հետ: Թո՛ղ ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծավալած գործունեությունը միայն հաջողություններ գրանցի:
-Պարո՛ն Հակոբյան, շնորհակալությո՛ւն հարցազրույցի և օտար ափերում  հայկական պարը, հայկական մշակույթը պահելու, տարածելու  համար: Թո՛ղ «Սիդնեյ»-ը Սիդնեյում հրաշքներ գործի:

Пусть «Сидней» творит чудеса в Сиднее
Корреспондент «Армяне сегодня» побеседовала с побывавшим в Министерстве Диаспоры РА руководителем танцевального ансамбля «Сидней» филиала «Сасун» Амазгаина из города Сидней Австралии Армиком Акопяном.
– Господин Акопян, какая на Вас лежит ответственность, как руководителя танцевального ансамбля?
– Я являюсь председателем, организатором этого ансамбля. Группа в 2000 году была создана по инициативе моей и моего друга. Наша цель – посредством этого также сохранять и беречь, развивать наши национальные танцы. Приехал в Армению в отпуск, однако свободного времени почти не бывает. Около трех недель нахожусь здесь, и за это время состоялось много встреч по вопросам ансамбля: хочу, чтобы в будущем году наш ансамбль приехал в Армению. Танцоры испытывают большое желание побывать на Родине. В 2008 году выступали в Армении, однако сейчас состав ансамбля сменился, пополнился новыми членами. Когда только создавали ансамбль, имели две танцевальные группы – «Сасун» и «Наири»: объединили их, думая, что лучше иметь один большой ансамбль, чем две маленькие группы. Пригласили из Армении хореографов Альберта и Жасмену Григорянов, впоследствии еще 4-5 хореографов. Мы сосредоточили внимание на молодежи нашей колонии, которые прежде были танцорами, ныне же занимают ответственные посты.
– Почему решили назвать ансамбль «Сидней» – ведь иностранцы могут предположить, что это австралийский ансамбль.
– Нет, не спутают – все знают, что это Hamazkaine Armenian Sydney Dance Ensemble. Нас знают. Есть и другие армянские танцевальные ансамбли, и цель каждого – сохранение армянства. Есть 14 групп разного возраста. Принимаем с 4-летнего возраста. Тех, кто вообще не умеет танцевать, учим. Каждый год поступают примерно 50-60 новых детей, группа постоянно пополняется, поскольку есть и такие, кто уходит. Репетиции проводим один день в неделю. Ежегодно имеем исключительные и резонансные выступления. Естественно, трудно вывести на сцену сразу 220 человек – это требует колоссальной работы, мы готовимся целый год. Есть замечательные хореографы – Колет Мартиросян, Ангине Карапетян, Кико Киракосян, Анаит Григор, Тина Петросян, Адрине Петросян. Каждая из них руководит одной возрастной группой. Я уже сказал, что в 2008-м мы приезжали в Армению, выступали также в США – в Лос Анжелесе. Функционирующий там танцевальный ансамбль «Звартноц» мы пригласили в Австралию, они же пригласили нас. В Австралии, в частности, в Сиднее, нас постоянно приглашают на мероприятия организаций-побратимов и мы представляем один-два замечательных танцевальных номера.
– Как решаете вопросы национальных костюмов ансамбля?
– В этом вопросе испытываем большие трудности. Уже 10-11 лет их готовит в Ереване госпожа Роза Мелконян. Недавно наша группа пополнилась, возросли и расходы: без спонсоров содержать ансамбль очень трудно, однако мы по мере возможности стараемся сохранить ансамбль, ибо за рубежом это также важное звено сохранения армянства.
– Господин Армик, когда и как обосновались в Сиднее?
– Я был маленьким, когда родители отправили меня к тете в �?ндию – учиться. Супруг тети скончался, дочки уже перебрались в Австралию, она также собиралась отправиться туда. Спросила у моих родителей, что делать: отправить меня обратно в Персию или забрать с собой в Австралию… Родители согласились, чтобы увезла с собой в Австралию. Впоследствии туда перебралась вся наша семья и уже 50-60 лет живем там.
– Кто Вы по специальности – танцор?..
– По специальности я не танцор, однако с 1976 по 1982 годы танцевал, после чего занялся организационной и руководящей работой в сфере танцевального искусства. Не только этим делом занимаюсь – я одновременно в течение 10 лет был председателем Австралийского торгового офиса, который основал вместе с друзьями. Приглашал туда многих министров из Армении, желая наладить сотрудничество в сфере бизнеса. Последние семь лет являюсь также членом совета попечителей школы «Амазгаина», там тоже внес немалый вклад, заботимся, чтобы нынешняя численность учащихся, 260 человек, не сократилась – в Сиднее сконцентрированы 5 армянских гимназий.
– А пресса имеется в Сиднее?
– Да, есть ряд газет, имеется церковь, танцевальные группы, хор, школы, культурные центры: есть все, и стремимся сохранить эти ценности, благодаря которым на чужбине сохраняем также нашу армянскую идентичность, традиции и родной язык.
– Господин Армик, в Вашей семье есть и другие танцоры?
– Да, у меня есть один сын, который недавно женился, он танцует в нашем ансамбле. Каждый раз говорит, что это последний год, больше не будет танцевать, но… Мои брат, сестра также танцевали, танец всегда присутствовал в нашей семье.
– Господин Акопян, по Вашему мнению, что дает армянину армянский национальный танец, помогает ли оставаться армянином и создавать армянскую семью?
– Сложный вопрос: сам я познакомился с будущей супругой посредством танцевальной группы, 7-8 моих друзей также в танцевальных группах нашли свою вторую половину. Танцевальная группа дает армянам армянскую душу и дыхание, несомненно, способствует сохранению армянства. Многие члены танцевальных групп женятся друг на друге, создают армянские семьи. Это также путь к тому, чтобы избегать смешанных браков.
– В Сиднее знают армян, любят их?
– Да, в этом плане нам есть чем гордиться. Мы там организуем фестивали, в ходе которых знакомим иностранцев с армянской культурой. В прошлом году Австралию посетила министр Диаспоры РА. Организовали большое мероприятие, выступил наш ансамбль, а также другие, иностранцы в восхищении и удивлении спрашивали: что это за культура. К сожалению, в вопросе демонстрации нашей культуры австралийцам мы слабоваты. Пригласили на мероприятие около 700 иностранцев – чиновников, представителей прессы и телевидения. Но обеспечить сумели присутствие всего 100 человек. Мы представили не только танец, но и всю Армению, демонстрируя на экране Армению, наши памятники культуры, наших великих, наши достижения.
– Господин Армик, как Вы оцениваете деятельность Министерства Диаспоры?
– Считаю очень важным существование Министерства Диаспоры и его деятельность. Это звено, посредством которого с легкостью решаются проблемы, связанные с армянами Диаспоры. Госпожа Акопян идет нам навстречу во всех вопросах, за что весьма благодарны. Она помогла нам в вопросе приобретения национальных костюмов для ансамбля. В эти дни я должен решить вопрос продления срока моего паспорта, и вновь помогает мне госпожа министр. Прежде, когда затевали какое-либо дело, заполняли бумаги, чтобы пригласить кого-либо из Армении, этот процесс длился 5-6 месяцев. Ныне, слава Богу, имеется Министерство, которое помогает, советует, организует и облегчает решение проблем. Мы и здесь, в Ереване имеем наш офис «Амазгаина», который наладил связи с Министерством Диаспоры. Пусть деятельность Министерства Диаспоры регистрирует исключительно успехи.
– Господин Акопян, спасибо за беседу и сохранение, распространение на чужбине армянского танца, культуры. Пусть «Сидней» творит чудеса в Сиднее