«Սփյուռք» ամառային դպրոց, Ծաղկաձոր – 2013 (հետադարձ հայացք)
«Սփյուռք» ամառային դըպրոց-2013 շրջանակեն ներս, հուլիս 22-օգոստոս 2 Ծաղկաձորի գեղատեսիլ, չքնաղ գիրկին մեջ, Հայաստանի Սփյուռքի նախարարության և Երևանի Պետական համալսարանի ուժերով բացվեցավ սփյուռքահայ ամառային դպրոցի «Երիտասարդ լրագրողներ»-ու» և «Երիտասարդ առաջնորդներ»-ու ամառային դպրոցի դասընթացքները:
Դասընթացքներուն մասնակցեցան սփյուռքեն ժամանած 12 լրագրողներ Անկախ Պետություններու Համագործակցության (ԱՊՀ), Սիրիայի, Լիբանանի, Իրանի և Ռումանիո հայ համայնքներեն:
Դասընթացքները առաջին օրեն իսկ շատ կազմակերպված էին և անցան շատ հետաքրքիր: Դասախոսությունները մեծ հաջողությամբ վարեցին Հայաստանեն և արտերկրեն հրավիրված շատ հմուտ, փորձառու մանկավարժ մասնագետներ, պատմագետներ, քաղաքագետներ, հեռատեսիլի և մամուլի ճանչցված անձնավորություններ: Բոլոր դասախոսությունները անխտիր կընթանային շատ մտերմիկ և ջերմ մթնոլորտի մեջ, առաջին վայրկյանեն մինչև վերջին պահը լսարանը անմիջական, կենդանի, աշխույժ կապի մեջ ըլլալով տվյալ դասախոսին հետ՝ հարց ու պատասխանի միջոցով:
Լրագրողներու դասախոսություններուն հաճախ ներկա կըլլային և «երիտասարդ առաջնորդներ»-ը, և հարց ու պատասխանները կդառնային շատ ավելի հետաքրքիր և գործնական: Երիտասարդներու տված հարցերեն կզգացվեր, թե յուրաքանչյուր շոշափվող նյութ որքանով հարազատ է և որքանով կհուզե: Անոնցմե ամեն մեկը, ապրելով հայրենիքեն հեռու, մեկ-մեկ հայրենասերներ էին, և Հայաստանի առջև ծառացած խնդիրները և մարտահրավերները կհուզեին անոնց հավասարապես, ինչպես հայրենիքին մեջ ապրող իրենց հասակակից քույրերուն և եղբայրներուն: Բոլոր մասնակիցներն ալ կփորձեին միասնաբար գտնել բոլոր հարցերու և խնդիրներու պատասխանները:
Դասախոսություններով չծանրաբեռնվելու համար նախատեսված էին և ազգային երգի ու պարի դասընթացքներ, որոնք շատ ուրախացնող և ոգևորվող էին շնորհիվ երգարվեստի մշտաժպիտ դասատուներ Գայանեի և Լիլիթի, որ բոլոր մասնակիցներուն սիրով կսորվեցնեին մեր քաջարի և հայրենասիրական երգերը՝ կարոտով և հպարտությամբ լեցնելով երիտասարդներու հոգիները:
Վերադառնալով դասախոսություններուն՝ կուզեի հիշատակել եՊՀ-ի փիլիսոփայության ամպիոնի վարիչ տոքթոր փրոֆեսոր պարոն Ալեքսանտր Մանասյանին չափազանց հետաքրքիր դասախոսությունները Ղարաբաղյան հիմնախնդիրներու վերաբերյալ, որ երբեմն կընդմիջվեին երիտասարդներու տված շատ խելացի և տեղին հարցերով՝ ավարտվելով պարոն Մանասյանի դիպուկ պատասխաններով: Հետաքրքրությամբ և մեծ ուշադրությամբ ունկընդրվեցան նաև Արևելագիտության ինսթիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանի, Հայագիտության ինսթիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանի, ԵՊՀ-ի պատմության ֆաքուլթետի համաշխարհային պատմության ամպիոնի վարիչ Ալբերտ Ստեփանյանի, Սփյուռքի նախարարության ԱՊՀ երկրների վարչության պետ Անդրանիկ Արշակյանի, ԵՊՀ Ժուռնալիստիկայի ֆաքուլթետի փոխդեկան Անահիտ Մենեմշյանի, ՀՀ առաջին լրատվական մեկնաբան, լրագրող Աբրահամ Գասպարյանի, «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանի, ԱՄՆ-են ժամանած ինթերնետային լրատվական գործարար, գովազդային տեղեկատվությամբ զբաղվող Արմեն Հարեյանի, տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանի դասախոսությունները:
Դասախոսական վերոհիշյալ կազմին հետ տեղի ունեցան նույնպես կլոր սեղան քննարկումներ, որ ընթացան բացառիկ հետաքրքրությամբ՝ ուղեկցությամբ և շատ ուսանելի տեսաժապավեններու:
Ինթերնետային ուղիղ միացման միջոցով հարց ու պատասխան տեղի ունեցավ երիտասարդ լրագրողներու և Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի խմբագիր Շահան Գանդահարյանի հետ՝ մեզ հետ ըլլալով նաև Սփյուռքի նախարարության մամուլի և հասարակական վարչության գործուն աշխատակցուհի, բարեհամբույր տկն. Էվելինա Բաղդասարյանը:
Շատ խանդավառ, բարեկամական մթնոլորտի մեջ անցավ ամառային դպրոցի բոլոր մասնակիցներու հանդիպումը՝ Հայաստանի Սփյուռքի նախարար տկն. Հրանուշ Հակոբյանին հետ: Հանդիպումեն ետք տկն. Հակոբյանը մասնավոր զրույց ունեցավ երիտասարդական կազմակերպություններու առաջնորդներու և լրագրողներուն հետ՝ մաղթելով անոնց, որ հնարավորության պարագային ավելի հաճախ այցելեն Հայաստան և երբեք չմոռնան, որ իրենք այս երկրի հարազատ զավակներն են և յուրաքանչյուր վերադարձին իրենց ա՛լ ավելի հայ զգան:
Հետաքրքիր և բովանդակալից հանդիպումներ տեղի ունեցան և ՀՀ ԳԱԱ պատմական գիտություններու տոքթոր փրոֆեսոր ԵՊՀ-ի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի, Հայաստանի փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանի, Modus Vivendi կետրոնի նախագահ Արա Պապյանի հետ: Երևանի Պետական համալսարանին մեջ լրագրողներուն դիմավորեց և ջերմ զրույց ունեցավ անոնց հետ Ժուռնալիստիկայի ֆաքուլթետի դեկան պրն. Նաղաշ Մարտիրոսյանը:
Սփյուռքի լրագրողները և առաջնորդները գտնվեցան նույնպես Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրը, ուր և անոնց հետ հանդիպում ունեցավ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար պրն. Վիգեն Սարգսյան: Իր ողջույնի խոսքեն ետք պրն. Սարգսյան սիրով պատասխանեց ներկաներու բոլոր հարցումներուն:
Ամառային դպրոցի մասնակիցներս այցելեցինք Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածին, Օշական ապա նաև Եռաբլուր, ուր և շատ հուզիչ պահեր ապրեցանք բոլորս ալ:
Ամառային դպրոցի գրեթե բոլոր դասընթացքներուն մեզ հետ էր և ժրաջան կաշխատեր Սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» պարբերականի թղթակից, ժպտադեմ և միշտ սիրալիր Լուսինե Աբրահամյան:
Ամառային դպրոցի աշխատանքներու վերջին օրը նշվեցավ հայկական ազգային երգ և երաժշտության խրոխտ հնչյուններու, որոտընդոստ պարերու ու հայերեն լեզվով գեղեցիկ արտասանություններու փայլուն կատարումներով, չմարող «պռավո» բացականչություններով ու անվերջանալի ծափերով:
Ամառային դպրոցի շատ կարևոր ձեռքբերումներեն և առավելություններեն մեկը այն էր, որ բոլոր մասնակիցներու միջև ստեղծվեցավ շատ ամուր, սերտ բարեկամական կապ մը, որ պիտի շարունակվի այսուհետև ալ և պիտի ա՛լ ավելի ամրացնե Հայաստան-Սփյուռք կամուրջը, որպեսզի յուրաքանչյուր սփյուռքի մեջ ապրող հայ չմոռնա իր ինքնությունը, իր արմատները, չմոռնա հազարամյակներով չափվող հայ մշակույթը, հայ ավանդույթներն ու բարքերը և ուր ալ ըլլա աշխարհին մեջ հպարտությամբ ու արժանապատվությամբ կրե հայու պատվավոր անունը:

«Летняя школа Спюрк», Цахкадзор 2013 (ретроспективный взгляд)
В рамках «Летней школы Спюрк» 2013 с 22 июля по 2 августа в живописном лоне Цахкадзора силами Министерства Диаспоры Армении и Ереванского государственного университета открылись курсы молодых журналистов и молодых лидеров «Летней школы Спюрк».
В курсах приняли участие 12 журналистов, приехавших из армянских общин Содружества независимых государств (СНГ), Сирии, Ливана, �?рана и Румынии.
С первого же дня курсы были очень организованными и прошли очень интересно. Лекции с большим успехом вели приглашенные из Армении и из-за рубежа опытные специалисты-педагоги, историки, политологи, известные представители прессы и телевидения. Все лекции без исключения проходили в очень теплой и непринужденной атмосфере, с первых мгновений до последнего аудитория находилась в непосредственной, живой, активной связи с лектором, занятия проходили в виде вопросов и ответов.
На лекциях журналистов часто присутствовали молодые лидеры, отчего вопросы и ответы становились более интересными и практичными. По вопросам молодежи чувствовалось, насколько близка каждая обсуждаемая тема, в какой мере волнует присутствующих. Каждый из них, живя вдали от Родины, были патриотами, и стоящие перед Арменией проблемы и вызовы их волновали в равной мере, как живущих на Родине их сверстников, братьев и сестер. Все участники пытались совместно найти ответы на все вопросы.
Чтобы не загружать чрезмерно лекциями, были предусмотрены и курсы национальной песни и танца, которые очень радовали и воодушевляли благодаря улыбчивым преподавателям пения Гаяне и Лилит, которые охотно учили всех участников нашим патриотическим песням, преисполняя души молодых тоской и гордостью.
Возвращаясь к лекциям, хотела бы упомянуть чрезвычайно интересные лекции заведующего кафедрой философии ЕГУ, доктора-профессора господина Александра Манасяна, касающиеся Карабахской проблемы, которые иногда прерывались умными и уместными вопросами слушателей и завершались меткими ответами г-на Манасяна. С интересом и большим вниманием слушались также лекции директора �?нститута востоковедения Рубена Сафрастяна, замдиректора �?нститута арменоведения Мгера Ованнисяна, заведующего кафедрой всемирной истории исторического факультета ЕГУ Альберта Степаняна, начальника Управления стран СНГ Министерства Диаспоры Андраника Аршакяна, замдекана факультета журналистики ЕГУ Анаит Менемшян, комментатора 1 информационного РА, журналиста Абрама Гаспаряна, директора информационного агентства «Арменпресс» Арама Ананяна, интернет-информационного бизнесмена из США Армена Ареяна, занимающегося рекламной информацией, эксперта по информационной безопасности Самвела Мартиросяна.
С вышеперечисленным лекторским составом состоялись также обсуждения за «круглым столом», проходившие исключительно интересно, сопровождались весьма поучительным видеоматериалом.
Посредством прямого интернет-включения состоялась пресс-конференция молодых журналистов с редактором ливанской ежедневной газеты «Аздак» Шааном Гантааряном, с нами была также сотрудница Управления прессы и по связям с общественностью Министерства Диаспоры доброжелательная госпожа Эвелина Багдасарян.
В очень оживленной дружеской атмосфере прошла встреча участников «Летней школы Спюрк» с министром Диаспоры Армении госпожой Грануш Акопян. После встречи состоялась частная беседа госпожи Акопян с лидерами молодежных организаций и журналистами. Министр пожелала им при возможности чаще посещать Армению и никогда не забывать, что они – родные дети этой страны и при каждом возвращении чувствовать себя все более армянами.
�?нтересные и содержательные встречи состоялись также с доктором-профессором исторических наук НАН РА, ректором ЕГУ Арамом Симоняном, замминистра иностранных дел Армении Шаваршем Кочаряном, президентом центра Modus Vivendi Ара Папяном. В Ереванском государственном университете журналистов встретил и тепло побеседовал с ними декан факультета журналистики господин Нагаш Мартиросян.
Молодые журналисты и лидеры Диаспоры побывали также в резиденции Президента Республики Армения, где с ними встретился руководитель аппарата главы государства господин Виген Саркисян. После приветственной речи господин Саркисян охотно ответил на все вопросы присутствующих.
Участники летней школы посетили Первопрестольный Святой Эчмиадзин, побывали в Ошакане и Ераблуре, где все мы пережили очень волнующие моменты.
Почти на всех курсах Летней школы с нами была и очень активно работала корреспондент электронной газеты Министерства Диаспоры «Армяне сегодня», улыбчивая и неизменно любезная Лусине Абрамян.
Последний день работы Летней школы ознаменовался звонкими мелодиями армянских национальных песен и танцев, блестящей декламацией на прекрасном армянском языке, несмолкающими возгласами «Браво» и бурными, продолжительными аплодисментами.
Еще одним очень важным преимуществом и достижением Летней школы стало то, что между всеми участниками сложились очень крепкие дружеские связи, которые должны отныне продолжаться и еще более укрепить мост Армения-Диаспора, дабы каждый живущий в Диаспоре армянин не забывал свою идентичность, свои корни, не забывал измеряющуюся тысячелетиями армянскую культуру, армянские традиции и нравы, и в каком бы уголке мира ни находился – с гордостью и достоинством носил почетное имя армянина.