Գերմանիան, ընդունելով իր մեղսակցությունը ցեղասպանությանը, այժմ պետք է հատուցում վճարի հայ ժողովրդին
Չնայած «սուլթան» Էրդողանի վիրավորանքներին և սպառնալիքներին՝ Գերմանիայի խորհրդարանն անցյալ շաբաթ համարձակորեն առաջ գնաց և ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Դրան ի պատասխան՝ Թուրքիան անմիջապես հետ կանչեց իր դեսպանին Բեռլինից:
Բունդեսթագի պատմական բանաձևը, որն ընդունվեց գրեթե միաձայնորեն (ընդամենը 1 դեմ և 1 ձեռնպահ), կրում է հետևյալ խորագիրը. «Ի հիշատակ և ոգեկոչում Օսմանյան կայսրությունում 101 տարի առաջ հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության»: Ըստ ARD հեռուստատեսության՝ Գերմանիայի բնակչության 74 տոկոսը համաձայն է, որ հայերի դեմ ցեղասպանություն է իրագործվել: Ըստ «Շպիգել» ամսագրի մեջբերած մեկ այլ հետազոտության՝ Գերմանիայի հասարակության 91 տոկոսը չի վստահում Էրդողանին…
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, զայրացած Էրդողանի հաճախակի շանտաժներից, որոշեց Թուրքիայի մեծամոլ բռնակալին իր տեղը դնել, մինչդեռ նախագահ Օբաման քաջություն չունեցավ նույնը անելու… Գերմանիայի ղեկավարությունն ստիպված էր դիմակայել ոչ միայն թուրքական վարչակարգի հարձակումները, այլ նաև Գերմանիայում ապրող երեք միլիոն թուրքերից շատերի սուր քննադատությունը:
Խորհրդարանի որոշումից հետո Էրդողանը հոխորտաց. «Մենք մեր անցյալից ամաչելու պատճառ չունենք, սակայն «Հայոց ցեղասպանության» համար Թուրքիային հաճախ մեղադրող երկրների վրա միլիոնավոր անմեղ մարդկանց արյուն կա»: Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղը նույնքան լկտիաբար ասաց գերմանացիներին. «Առաջինը դուք այրեցիք հրեաներին վառարաններում, իսկ հիմա եկել ու թուրք ժողովրդին եք մեղադրում ցեղասպանության մեջ»: Էրդողանին և Բոզդաղին պետք է հիշեցնել, որ Գերմանիան, ի տարբերություն Թուրքիայի, վաղուց ընդունել է նացիստական ժամանակաշրջանի հանցագործությունները, ներողություն խնդրել Հոլոքոստի համար և վճարել միլիարդավոր դոլարների փոխհատուցում:
Մնում է տեսնել, թե պոռոտախոս թուրք ղեկավարները կհամարձակվեն արդյոք պատժիչ գործողություններ ձեռնարկել Գերմանիայի դեմ, բացի իրենց դեսպանի սովորական հետկանչից, ինչպես ամեն անգամ անում են, երբ որևէ կառավարություն ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը: Եթե Էրդողանը որոշի ավելի առաջ գնալ դատարկ սպառնալիքների շրջանակներից, ապա նման քայլերը բացասական հակազդեցություն կունենան հենց Թուրքիայի վրա, քանի որ Գերմանիան նրա խոշորագույն առևտրային գործընկերն է: Թուրքիայի տնտեսությունն արդեն իսկ լուրջ դժվարություններ ունի այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանն արգելեց թուրքական ապրանքների ներմուծումը և անցանկալի համարեց իր քաղաքացիների այցը Թուրքիա որպես զբոսաշրջիկ՝ նախորդ տարի Սիրիայի սահմանի մոտ թուրքական զինվորականների կողմից ռուսական ուղղաթիռի խոցման պատճառով:
Թուրք ղեկավարներն արդեն վնասել են իրենց երկրի շահերը՝ սադրիչ և սկանդալային հայտարարություններ անելով, որոնք նպաստում են Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հրապարակայնացմանը ամբողջ աշխարհում: Հազարավոր թերթեր, կայքեր, ռադիո և հեռուստակայաններ անդրադարձան գերմանական որոշմանը և թուրքական պոռթկումներին: Հատկանշական է, որ միջազգային լրատվամիջոցները հատուկ ուշադրություն էին դարձնում Գերմանիայի խորհրդարականների խոստովանությանը, որ իրենց երկիրն Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ լինելով Թուրքիայի ռազմական դաշնակիցը, մեղսակից է Հայոց ցեղասպանությանը:
Աշխարհի ամենահեղինակավոր թերթերից երկուսը՝ «Նյու Յորք թայմս»-ը և «Լոնդոն Թայմս»-ը, հունիսի 3-ին հզոր խմբագրականներ հրապարակեցին՝ վերահաստատելով Հայոց ցեղասպանության փաստերը, աջակցելով Գերմանիայի խորհրդարանի որոշմանը և կոչ անելով Թուրքիային առերեսվել իր անցյալի մութ էջերին:
«Նյու Յորք թայմս»-ն իր «Այո, դա Ցեղասպանություն է» վերտառությամբ խմբագրականում գրել է. «Դա ցեղասպանություն էր, 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը…. Պատմական հաշվեհարդարի համար հայերի պահանջը լիովին արդարացված է…. Նախագահ Օբաման, որը 2008 թ. թեկնածու եղած ժամանակ խոստացավ ճանաչել 1915 թ. իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն, չկատարեց իր խոստումը…. Գերմանացիները, որոնք հիանալի կերպով դիմակայեցին իրենց սեփական պատմության սարսափելի ցեղասպանությունը, ճիշտ քայլ կատարեցին՝ արհամարհելով Էրդողանի սպառնալիքները»:
«Լոնդոն Թայմս»-ի խմբագրականը՝ «Ցեղասպանության ժխտում. հայերի զանգվածային ջարդը պետք է ճանաչվի Թուրքիայի կողմից», նույնքան ազդեցիկ էր. «Գերմանական բանաձևը ճիշտ է ոչ միայն իր ուղերձով, այլև դիվանագիտության մեջ: Թուրքական զայրույթը պարբերաբար ուղղվում է բոլոր դաշնակից երկրների դեմ, որոնք ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ արձագանքը անարժան և հակապատմականից ավելի վատն է. այդ անասելի չափերի տառապանքի ժխտումը մինչ օրս թունավորում է Եվրոպայի քաղաքականությունը և պետք է վիճարկվի: Հայերի ջարդը, ինչպես թուրք ժխտողականններն են պնդում, պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած չնախատեսված, սակայն անխուսափելի ողբերգություն չէր: Այն օսմանյան վարչակարգի կողմից կազմակերպված տեղահանման և զանգվածային սպանդի հատուկ ծրագիր էր…. Ժամանակակից Գերմանիան և նրա պետական այրերը բազմիցս արտահայտել են իրենց ժողովրդի զղջումը անցյալ դարի ցեղասպանական բարբարոսության համար: Վաղուց ժամանակն է, որ Թուրքիան նույնն անի»:
Գերմանիան, ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը և ընդունելով իր պատասխանատվությունն ու մեղսակցությունը, այժմ պետք է համապատասխան հատուցում վճարի հայ ժողովրդին՝ դրանով իսկ արժանի օրինակ ծառայելով Թուրքիայի համար, ոչ միայն ճանաչման, այլ նաև հատուցման գործում…

Despite ��?Sultan’ Erdogan’s insults and threats, the German Parliament went boldly forward last week and recognized the Armenian Genocide. In retaliation, Turkey immediately withdrew its ambassador from Berlin.
The historic Bundestag resolution, adopted with a near unanimous decision (1 vote against and 1 abstention), is titled: “In remembrance and commemoration of the genocide of Armenians and other Christian minorities in the Ottoman Empire 101 years ago.” According to ARD television, 74% of the German population agrees that genocide was committed against Armenians. Another revealing survey cited by “Der Spiegel” magazine found that 91% of the German public does not trust Erdogan!
German Chancellor Angela Merkel, fed up with Erdogan’s repeated blackmails, decided to put Turkey’s megalomaniac dictator in his place, while Pres. Obama has to muster the courage to do so! The German leadership had to fend off not only the Turkish regime’s attacks but also sharp criticism from many of the three million Turks living in Germany.
After the Parliament’s decision, Erdogan arrogantly declared: “We have nothing in our past to be ashamed of, but those countries that often accuse Turkey of ��?Armenian genocide’ have the blood of millions of innocent victims.” Turkey’s minister of justice Bekir Bozdag was just as brazen, as he told Germans: “First you burn the Jews in ovens, and then you come and accuse the Turkish people of genocide.” Erdogan and Bozdag must be reminded that Germany, unlike Turkey, long ago admitted the Nazi-era crimes, apologized for the Holocaust, and paid billions of dollars in compensation.
It remains to be seen if ��?big mouth’ Turkish leaders would dare to take punitive actions against Germany, besides the routine withdrawal of their ambassador, as they do each time another government acknowledges the Armenian Genocide. Should Erdogan decide to go beyond making empty threats, such steps would backfire on Turkey as Germany is its largest trading partner. Turkey’s economy is already in serious trouble after Russia banned the import of Turkish goods and discouraged its citizens from going to Turkey as tourists because of the downing of a Russian jet by the Turkish military near the Syrian border last year.
Turkish leaders have already damaged their country’s interests by making provocative and scandalous announcements which have helped to publicize worldwide the German Bundestag’s action on the Armenian Genocide. Thousands of newspapers, websites, TV and radio stations covered the German decision and the Turkish outbursts. It is noteworthy that the international media paid particular attention to the German Parliamentarians’ admission that their country, a military ally of Turkey during World War I, was complicit in the Armenian Genocide.
The New York Times and The Times of London, two of the most prestigious newspapers in the world, published powerful editorials on June 3 reaffirming the facts of the Armenian Genocide, supporting the German’s Parliament’s decision, and urging Turkey to confront its dark past.
In an editorial titled, “Yes, It’s Genocide,” The New York Times wrote: “… It was a genocide, the first of the 20th century…. The Armenians are fully justified in their quest for a historical reckoning…. President Obama, who as a candidate in 2008 pledged to recognize the events of 1915 as a genocide, has failed to do so…. The Germans, who have admirably confronted the terrible genocide in their own history, did the right thing in defying Mr. Erdogan’s threats.”
The London Times’ editorial, “Genocide Denial: The mass slaughter of Armenians needs to be acknowledged by Turkey,” was just as impactful: “The German resolution is right not only in its message but also in diplomacy. Turkish pique is regularly directed at allies who recognize the Armenian genocide. That response is worse than undignified and ahistorical: it is a denial of suffering on an unspeakable scale that poisons the politics of Europe to this day, and it needs to be challenged. The slaughter of Armenians was not, as Turkish apologists maintain, one of the unplanned but inescapable tragedies that happen in wartime. It was a specific campaign of deportation and mass killing by the Ottoman regime.… Modern Germany and its statesmen have expressed repeatedly their nation’s remorse for genocidal barbarism in the last century. It is long past time for Turkey to do the same.”
Having recognized the Armenian Genocide and acknowledged its own share of responsibility and complicity, Germany now has to make appropriate amends to Armenians, thus setting a venerable example for Turkey, not only in recognition, but also in restitution!