Գերմանիան, ընդունելով իր մեղսակցությունը ցեղասպանությանը, այժմ պետք է հատուցում վճարի հայ ժողովրդին
Չնայած «սուլթան» Էրդողանի վիրավորանքներին և սպառնալիքներին՝ Գերմանիայի խորհրդարանն անցյալ շաբաթ համարձակորեն առաջ գնաց և ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Դրան ի պատասխան՝ Թուրքիան անմիջապես հետ կանչեց իր դեսպանին Բեռլինից:
Բունդեսթագի պատմական բանաձևը, որն ընդունվեց գրեթե միաձայնորեն (ընդամենը 1 դեմ և 1 ձեռնպահ), կրում է հետևյալ խորագիրը. «Ի հիշատակ և ոգեկոչում Օսմանյան կայսրությունում 101 տարի առաջ հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության»: Ըստ ARD հեռուստատեսության՝ Գերմանիայի բնակչության 74 տոկոսը համաձայն է, որ հայերի դեմ ցեղասպանություն է իրագործվել: Ըստ «Շպիգել» ամսագրի մեջբերած մեկ այլ հետազոտության՝ Գերմանիայի հասարակության 91 տոկոսը չի վստահում Էրդողանին…
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, զայրացած Էրդողանի հաճախակի շանտաժներից, որոշեց Թուրքիայի մեծամոլ բռնակալին իր տեղը դնել, մինչդեռ նախագահ Օբաման քաջություն չունեցավ նույնը անելու… Գերմանիայի ղեկավարությունն ստիպված էր դիմակայել ոչ միայն թուրքական վարչակարգի հարձակումները, այլ նաև Գերմանիայում ապրող երեք միլիոն թուրքերից շատերի սուր քննադատությունը:
Խորհրդարանի որոշումից հետո Էրդողանը հոխորտաց. «Մենք մեր անցյալից ամաչելու պատճառ չունենք, սակայն «Հայոց ցեղասպանության» համար Թուրքիային հաճախ մեղադրող երկրների վրա միլիոնավոր անմեղ մարդկանց արյուն կա»: Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղը նույնքան լկտիաբար ասաց գերմանացիներին. «Առաջինը դուք այրեցիք հրեաներին վառարաններում, իսկ հիմա եկել ու թուրք ժողովրդին եք մեղադրում ցեղասպանության մեջ»: Էրդողանին և Բոզդաղին պետք է հիշեցնել, որ Գերմանիան, ի տարբերություն Թուրքիայի, վաղուց ընդունել է նացիստական ժամանակաշրջանի հանցագործությունները, ներողություն խնդրել Հոլոքոստի համար և վճարել միլիարդավոր դոլարների փոխհատուցում:
Մնում է տեսնել, թե պոռոտախոս թուրք ղեկավարները կհամարձակվեն արդյոք պատժիչ գործողություններ ձեռնարկել Գերմանիայի դեմ, բացի իրենց դեսպանի սովորական հետկանչից, ինչպես ամեն անգամ անում են, երբ որևէ կառավարություն ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը: Եթե Էրդողանը որոշի ավելի առաջ գնալ դատարկ սպառնալիքների շրջանակներից, ապա նման քայլերը բացասական հակազդեցություն կունենան հենց Թուրքիայի վրա, քանի որ Գերմանիան նրա խոշորագույն առևտրային գործընկերն է: Թուրքիայի տնտեսությունն արդեն իսկ լուրջ դժվարություններ ունի այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանն արգելեց թուրքական ապրանքների ներմուծումը և անցանկալի համարեց իր քաղաքացիների այցը Թուրքիա որպես զբոսաշրջիկ՝ նախորդ տարի Սիրիայի սահմանի մոտ թուրքական զինվորականների կողմից ռուսական ուղղաթիռի խոցման պատճառով:
Թուրք ղեկավարներն արդեն վնասել են իրենց երկրի շահերը՝ սադրիչ և սկանդալային հայտարարություններ անելով, որոնք նպաստում են Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հրապարակայնացմանը ամբողջ աշխարհում: Հազարավոր թերթեր, կայքեր, ռադիո և հեռուստակայաններ անդրադարձան գերմանական որոշմանը և թուրքական պոռթկումներին: Հատկանշական է, որ միջազգային լրատվամիջոցները հատուկ ուշադրություն էին դարձնում Գերմանիայի խորհրդարականների խոստովանությանը, որ իրենց երկիրն Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ լինելով Թուրքիայի ռազմական դաշնակիցը, մեղսակից է Հայոց ցեղասպանությանը:
Աշխարհի ամենահեղինակավոր թերթերից երկուսը՝ «Նյու Յորք թայմս»-ը և «Լոնդոն Թայմս»-ը, հունիսի 3-ին հզոր խմբագրականներ հրապարակեցին՝ վերահաստատելով Հայոց ցեղասպանության փաստերը, աջակցելով Գերմանիայի խորհրդարանի որոշմանը և կոչ անելով Թուրքիային առերեսվել իր անցյալի մութ էջերին:
«Նյու Յորք թայմս»-ն իր «Այո, դա Ցեղասպանություն է» վերտառությամբ խմբագրականում գրել է. «Դա ցեղասպանություն էր, 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը…. Պատմական հաշվեհարդարի համար հայերի պահանջը լիովին արդարացված է…. Նախագահ Օբաման, որը 2008 թ. թեկնածու եղած ժամանակ խոստացավ ճանաչել 1915 թ. իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն, չկատարեց իր խոստումը…. Գերմանացիները, որոնք հիանալի կերպով դիմակայեցին իրենց սեփական պատմության սարսափելի ցեղասպանությունը, ճիշտ քայլ կատարեցին՝ արհամարհելով Էրդողանի սպառնալիքները»:
«Լոնդոն Թայմս»-ի խմբագրականը՝ «Ցեղասպանության ժխտում. հայերի զանգվածային ջարդը պետք է ճանաչվի Թուրքիայի կողմից», նույնքան ազդեցիկ էր. «Գերմանական բանաձևը ճիշտ է ոչ միայն իր ուղերձով, այլև դիվանագիտության մեջ: Թուրքական զայրույթը պարբերաբար ուղղվում է բոլոր դաշնակից երկրների դեմ, որոնք ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ արձագանքը անարժան և հակապատմականից ավելի վատն է. այդ անասելի չափերի տառապանքի ժխտումը մինչ օրս թունավորում է Եվրոպայի քաղաքականությունը և պետք է վիճարկվի: Հայերի ջարդը, ինչպես թուրք ժխտողականններն են պնդում, պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած չնախատեսված, սակայն անխուսափելի ողբերգություն չէր: Այն օսմանյան վարչակարգի կողմից կազմակերպված տեղահանման և զանգվածային սպանդի հատուկ ծրագիր էր…. Ժամանակակից Գերմանիան և նրա պետական այրերը բազմիցս արտահայտել են իրենց ժողովրդի զղջումը անցյալ դարի ցեղասպանական բարբարոսության համար: Վաղուց ժամանակն է, որ Թուրքիան նույնն անի»:
Գերմանիան, ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը և ընդունելով իր պատասխանատվությունն ու մեղսակցությունը, այժմ պետք է համապատասխան հատուցում վճարի հայ ժողովրդին՝ դրանով իսկ արժանի օրինակ ծառայելով Թուրքիայի համար, ոչ միայն ճանաչման, այլ նաև հատուցման գործում…

Германия, признавая свое соучастие в геноциде, должна возместить армянскому народу
Несмотря на обиды и угрозы «султана» Эрдогана, на прошлой неделе парламент Германии сделал шаг вперед и признал Геноцид армян. В ответ Турция сразу же отозвала посла в Берлине для консультаций.
�?сторическая резолюция Бундестага, которая была принята почти единогласно (при 1 против и 1 воздержавшемся), озаглавлена следующим образом: «В память о геноциде армян и других христианских меньшинств в Османской империи 101 год назад». Как сообщает телеканал ARD, более 74% населения Германии согласны с тем, что в отношении армян был совершен геноцид. «Шпигель» приводит результаты другого исследования, согласно которому 91% германского общества не доверяют Эрдогану…
Канцлер Германии Ангела Меркель, разгневанная слишком частыми случаями шантажа со стороны Эрдогана, решила указать турецкому диктатору на его место, хотя президенту Обаме не хватило смелости сделать то же самое… Руководство Германии вынуждено было отражать не только нападки турецкого режима, но и острую критику большинства проживающих в Германии трех миллионов выходцев из Турции.
После резолюции парламента Эрдоган раздосадовано сказал: «Нам нечего стесняться своего прошлого, но на странах, которые обвиняют Турцию в «геноциде армян», кровь миллионов невинных людей». Министр юстиции Турции Бекир Боздаг также нагло заявил германцам: «Вы первыми сожгли евреев в крематориях, теперь обвиняете турецкий народ в геноцид». Следует напомнить Эрдогану и Боздагу, что Германия, в отличие от Турции, давно признала преступления нацистского периода, попросила прощения за Холокост и выплатила миллиарды долларов компенсации.
Остается проследить, посмеют ли турецкие лидеры осуществить карательные действия против Германии, не считая отзыва посла, к чему они прибегают каждый раз после признания Геноцида правительствами каких-то стран. Если Эрдоган захочет пойти дальше пустых угроз, то это негативно скажется на Турции, поскольку Германия является ее главным торговым партнером.
Турция уже столкнулась с серьезными препятствиями после того, как Россия запретила импорт турецких товаров и объявила нежелательными посещения российскими гражданами Турции в качестве туристов – после того, как осенью прошлого года турецкими силами на сирийской границе был сбит российский военный самолет.
Турецкие лидеры уже нанесли урон интересам своей страны провокационными и скандальными заявлениями, которые способствовали популяризации во всем мире резолюции о признании Бундестагом Германии Геноцида армян. Тысячи газет, сайтов, радио и телеканалов обратились к решению Германии и гневу турок. Примечательно, что международные СМ�? обратили особое внимание на признание парламентом Германии, которая в годы Первой мировой войны была союзником Турции, соучастия в Геноциде армян.
Две влиятельные международные газеты – Нью-Йорк таймс и Лондон-таймс – опубликовали 3 июня мощные редакционные колонки, подтвердив факты Геноцида армян, поддержав резолюцию Бундестага и призвав Турцию вернуться к темным страницам своей истории.
Нью-Йорк таймс в редакционной статье, озаглавленной «Да, это был геноцид», пишет: «Это был геноцид, первый геноцид 20 века… Требование армян устроить исторический суд полностью оправдано… Президент Обама, который, будучи кандидатом, в 2008 году обещал признать события 1915 года геноцидом, не выполнил свое обещание… Германцы, которые достойно перенесли геноцид в собственной истории, совершили правильный шаг, игнорировав угрозы Эрдогана».
А редакционная статья Лондон-таймс «Отрицание геноцида: массовое истребление армян должно быть признано Турцией», также была впечатляющей: «Германская резолюция была правильной не только своим мессиджем, но и в дипломатии. Гнев турок периодически адресуется странам-союзникам, которые признают Геноцид армян. Подобная реакция хуже, чем недостойная и антиисторическая: такое невыразимо глубокое отрицание до сих пор отравляет политику Европы и должно быть оспорено. Армянские погромы, как утверждают отрицающие их турки, стали незапланированной, но неизбежной трагедией во время войны. Но это был разработанный османским режимом специальный план по переселению и массовому истреблению армян… Современная Германия и ее государственные мужи неоднократно выражали сожаление своего народа в связи с варварским геноцидом прошлого века. Турции давно уже пора сделать то же самое».
Германия, признав Геноцид армян и свою ответственность и соучастие, должна возместить армянскому народу, тем самым послужив достойным примером для Турции, уже не только в деле признания, но и возмещения.