Ինչո՞վ կարող է օգնել կառավարությունը Հալեպից Հայաստան եկողներին
Ամեն օր ռմբակոծվող Հալեպից ու Սիրիայի մյուս բնակավայրերից այս պահին 200 հայ է ցանկանում տեղափոխվել Հայաստան: Նրանց էլ հայրենիք հասնելուն պես կառավարությունն ու բարեգործական հասարակական կազմակերպությունները կցուցաբերեն այն աջակցությունը, ինչ Հայաստանում ապրող մոտ 17 հազար սիրիահայերին: Դրանք առողջապահական, կրթական ծառայություններ են, բնակվարձի մի մասը:
«Ովքեր էլ գան նրանց նույն կերպ կարող ենք ընդունել: Ճիշտ է դա հիմնավոր լուծում չի, ժամանակավոր է, բայց մարդը երբ ոտքը դնում է Հայաստան, մենք դրանք արագորեն լուծում ենք»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը:
Թե Հալեպից վերջին օրերի ռմբակոծություններից հետո քանի սիրիահայ է տեղափոխվել Հայաստան, նախարարությունում հստակ պատասխան չունեն: Թվերն ամփոփվում են, շաբաթվա վերջին պարզ կլինեն:
«Հալեպ բարեսիրական» կազմակերպությունն այժմ զբաղվում է ֆինանսական միջոցներ չունեցող սիրիահայերին այնտեղից դուրս բերելու հարցով: Մինչ այս պահը 70-ից ավելի սիրիահայեր այդ կազմակերպության օգնությամբ են Հայաստան հասել, հիմա 200 մարդ սպասում է իր հերթին:
Սփյուռքի նախարարության տվյալներով, Սիրիայում այսօր ապրում է 15-17 հազար հայ, նրանցից ավելի քան կեսը Հալեպում են:
Հայաստան եկող սիրիահայերի համար առավել բարդ է բնակարանի խնդիրը: Վարձի մի մասը տրամադրում են հասարակական կազմակերպություննեը: Սակայն սիրիահայերը մեծ մասը նախընտրում է ապրել Երևանի կենտրոնում:
«17 հազարի 95 տոկոսն այսօր ապրում է Երևանում, նրանց մեծ մասն էլ՝ Կենտրոն համայնքում, Սախարովի հրապարակի շրջապատում: Շատերը բողոքում են, որ 120 հազար դրամ տանբ վարձ են տալիս, իսկ բնակվարձի համար իրենց կազմակերպությունները տրամադրում են 60 հազար դրամ»,-նշեց Զաքարյանը, ավելացնելով, որ Երևանի ծայրամասերում, ինչպես նաև մարզերում ապրելու հորդորներն անտեսվում են:
Հաջորդը սիրիահայերի աշխատանքի ու աշխատավարձի չափի խնդիրն է: 4500 սիրիահայ գրեթե յուրաքանչյուր ընտանիքից աշխատող կա, սակայն նրանք դժգոհ են աշխատավարձի չափից, դրա պատճառով նրանք լրացուցիչ աջակցության խնդիր են ունենում:
«Դա համընդհանուր խնդիր է, բարձր վարձատրվող աշխատանքը քիչ է Հայաստանում: Նրանք ովքեր կարողանում են գործ դնել, կայանալ, աշխատանքը խնդիր չէ: Մյուսները բողոքում են, որ ստացած աշխատավարձով հնարավոր չէ բարեկեցիկ ապրել: Սիրիայում նրանք ավելի լավ ու բարեկեցիկ են ապրել, դրա համար հաճախ հարց են տալիս, ո՞նց են 80 հազար դրամ աշխատավարձով հայաստանցիներն ապրում»,-ասաց Զաքարյանը:
Վերջին ամիսների ընթացքում միջազգային որոշ կազմակերպություններ նվազեցրել են փախստականների խնդիրների լուծման համար Հայաստանին տրամադրվող գումարները: Զաքարյանը խոսքով, նրանք մտածում են ու այդպես էլ բացատրում են, որ սիրիահայերն իրենց հայրենիքում են:
«Սփյուռքի նախարարությունն ու ԱԳ նախարարությունը տարբեր մակարդակներով բարձրաձայնեցինք, որ ճիշտ է՝ նրանք հայեր են ու ապրում են Հայաստանում, բայց իրավիճակը, որում նրանք հայտնվել են, բնորոշ է փախստականներին, և միայն Հայաստանի Հանրապետության անձնագիր ստանալն իրենց ծանր վիճակից դուր չի բերում: Այնպես որ եվրոպական կառույցները խնդրին պետք է մոտենան այնպես, ինչպես Լեհաստանի կամ մեկ այլ երկրի դեպքում է: Հիմա ձայնը տեղ է հասել»,-նշեց նախարարության պաշտոնյան:
Թե ինչքան գումարի ու տրամադրման ինչ ժամկետների մասին է խոսքը, Զաքարյանը հստակ ոչինչ չնշեց, միայն ասաց. «Լուրջ գումարի մասին է խոսքը, հիմա քննարկումներ են ընթանում: Ժամկետ ասելն անշնորհակալ գործ է»:
Մինչ փողը տեղ կհասնի, նախարարությունում նախանշում են ծախսման նպատակները: Մտադիր են բնակարաններ ձեռք բերել կամ էլ կառուցել:
«Մեր դիրքորոշումն այդպիսին է: Ցանկալի է, որ սոցիալական բնակարաններ կառուցվեն: Դրանք նրանց կտրամադրվեն անհատույց, կապրեն այնքան, որքան ցանկանում են, սակայն վաճառելու իրավունք չունենան: Եթե հեռանում են, ապա բնակարանը կօգտագործվի այլ փախստականների համար: Քննարկումները շարունակվում են, կարծում եմ, ճիշտ որոշումներ կկայացվեն»,-ասաց աշխատակազմի ղեկավարը:

Чем может помочь правительство приезжающим в Армению из Алеппо
�?з ежедневно бомбардируемых Алеппо и других городов Сирии в данный момент 200 армян хотят перебраться в Армению. Сразу по прибытии на Родину правительство и благотворительные общественные организации окажут ту помощь, какая уже оказана почти 17 тысячам сирийских армян, проживающих в Армении. Это медицинские, образовательные услуги, часть платы за жилье.
«Кто бы ни приехал – мы их встретим таким же образом. Правда, это не кардинальное решение, временное, но когда человек прибывает в Армению, мы эти вопросы оперативно решаем», – сказал в беседе с Panorama.am руководитель аппарата Министерства Диаспоры РА Фирдус Закарян.
Сколько сирийских армян после бомбардировок последних дней переехали из Алеппо в Армению, в Министерстве нет точных данных, поскольку итоги подводятся в конце недели.
Организация «Алеппо гуманитарный» ныне занимается вопросом вывоза оттуда армян, не имеющих финансовых средств. До этого момента более 70 сирийских армян добрались до Армении с помощью этой организации, ныне 200 человек ждут своей очереди.
По данным Министерства Диаспоры, в Сирии сейчас проживают 15-17 тысяч армян, более половины их в Алеппо.
Самой сложной для приезжающих в Армению сирийских армян является проблема жилья. Часть платы предоставляют общественные организации. Однако большинство сирийских армян предпочитают жить в центре Еревана.
«95 процентов из 17 тысяч сегодня живут в Ереване, большая часть – в общине Кентрон, в окрестностях площади Сахарова. Многие жалуются, что платят 120 тысяч драмов, а общественные организации на квартплату предоставляют 60 тысяч», – отметил Закарян, добавив, что призывами жить на окраинах Еревана или в районах пренебрегают.
Следующая – проблема трудоустройств а и размера зарплаты. 4500 сирийских армян, почти в каждой семье есть работающие. Однако они недовольны размером зарплаты, поэтому возникает вопрос дополнительного содействия.
«Это всеобщая проблема, высокооплачиваемой работы в Армении мало. Для тех, кому удается основать свое дело, состояться – работа не проблема. Другие жалуются, что на получаемую зарплату невозможно жить достойно. В Сирии они жили лучше, поэтому часто спрашивают, как местным удается жить на зарплату в 80 тысяч драмов», – сказал Закарян.
В последние месяцы некоторые международные организации сократили суммы, предоставляемые Армении для решения проблем беженцев. По словам Закаряна, они думают, и так и объясняют, что сирийские армяне находятся на своей родине.
«Министерство Диаспоры и М�?Д на разных уровнях озвучивали вопрос о том, что они, верно, армяне и живут в Армении, но ситуация, в которой они оказались, присуща беженцам, и одно лишь получение паспорта гражданина Армении не выводит их из трудного положения. Так что европейским структурам следует подходить к проблеме так, как в случае Польши или любой другой страны. Ныне голос услышан», – отметил чиновник Министерства.
О какой сумме и сроках предоставления идет речь, Закарян нечего конкретного не отметил, ограничившись тем, что сказал: «Речь идет о серьезной сумме, сейчас идут переговоры. Называть сроки – дело неблагодарное».
Пока деньги поступят, Министерство намечает цели расходования. Намерены приобрести или построить квартиры.
«Наша позиция такова. Желательно, чтобы строились социальные квартиры. Они будут предоставляться безвозмездно, будут жить столько времени, сколько захотят, но права продавать иметь не будут. Если уезжают – квартира будет использована для других беженцев. Обсуждения продолжаются, думаю, определенные решения будут приняты», – сказал руководитель аппарата.