100 տարի առաջ սիրիացիներն ընդունեցին հայերին. այժմ հակառակն է
«Ֆորբս» պարբերականը հրապարակել է հոդված, որում անդրադառնում է Հայաստանում ապաստանած սիրիացի փախստականներին: «100 տարի առաջ, սիրիացիներն ընդունեցին հայերին: Այժմ, Հայաստանն այս ընտանիքի ապաստանն է» վերնագրված հոդվածում «Ֆորբսի» հոդվածագիր Էլիզաբեթ ՄաքԲրայթն (Elizabeth MacBride) անդրադառնում է Հայաստանում բիզնես ծավալած Ռաստքելենյանների ընտանիքին։ Հոդվածը թարգմանաբար ներկայացված է ստորև:
Մեկ ամիս առաջ սիրիական ևս մեկ ռեստորան բացվեց, այս անգամ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում։ «Ես սիրում եմ Հայաստանը։ Կարծում եմ՝ այն սիրելն իմ աշխատանքն է։ Ուզում եմ ապրել այստեղ, չեմ ուզում որևէ այլ տեղ գնալ»,- ասում է Շաղիկ Ռաստքելենյանը։ Շաղիկն իր ընտանիքի հետ Սիրիայից եկել է Հայաստան չորս տարի առաջ։ Այժմ նրա երկու քույրերն ու մայրը աշխատում են 35-40 այցելու տեղավորող ռեստորանում, անունը՝ «Զեյթունա»։
«Մայրս պրոֆեսիոնալ խոհարար է։ Նա մերձավորարևելյան ու սիրիական խոհանոցի մասնագետ է, և բոլորն են նրան ճանաչում»,- ասում է Շաղիկը։ «Մենք որոշեցինք գումար աշխատել դրա միջոցով, քանի որ առանց գումարի անհնար է գոյատևել»։
Սիրիացի փախստականների՝ աշխարհով մեկ սփռվելու հետ մեկտեղ, նրանց հյուրընկալող հանրությունների մեջ ինտեգրվելու առաջին նշաններից մեկը ռեստորաններն են։
Սիրիացիները Մերձավոր Արևելքում հայտնի են իրենց արհեստներով, հմտություններով, և խոհարարությունը բացառություն չէ։
Սիրիական ռեստորանների բացումը Մեդինա փողոցում՝ Ամմանում փախստակաների ճգնաժամի առաջին վկայություններից էր։ Ես նաև լսել եմ Կահիրեում գործող «Զեյթ Զեյթուն» անվամբ սիրիական խոհանոցի մասին, որը հիմնել էին սիրիացի փախստական կանայք Կահիրեում սիրիական սփյուռքին տրվող աջակցության միջոցով։ Դեռ երկու տարի առաջ գրել եմ սիրիացի մի կնոջ մասին, ով պահում էր իր ընտանիքը՝ համեղ քըբբեհ [քյուֆթա] պատրաստելով։ Առաջիկայում պատրաստվում են իրականացնել քննարկումներ՝ խոհարարությունը որպես սիրիական ինքնության մաս թեմայով։
«Կարծում եմ՝ աշխատասեր մարդիկ կարող են կառուցել իրենց կյանքը որտեղ էլ լինեն։ Միակ խնդիրն այն է, որ կարող են միայն մանր բիզնեսով զբաղվել, քանի որ տնտեսությունը թույլ է»,- ասում է Ռաստքելենյանը։
Նրա մոտավոր հաշվարկներով, Երևանում կարող ես փոքր ռեստորան բացել 10 հազար դոլարով։
Հայաստանում սիրիացի փախստականների՝ իրենց կյանքը վերակազմակերպելու պատմությունները բխում են Սիրիայի ու Հայաստանի միջև երկարամյա պատմությունից: Հարյուր տարի առաջ, Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, Սիրիան ապաստան դարձավ անապատներում աքսորի ու զանգվածային բռնությունների միջով անցած ու վերապրած հայերի համար։ Հիմա, երբ դերերը փոխվել են, Հայաստանը հյուրընկալում է սիրիացի փախստականներին։ Երեք միլիոն բնակչություն ունեցող այս երկիրը արդեն տուն է դարձել 17 հազար սիրիացի փախստականների համար։
Ինչպես նշում է իրավաբան Հարութ Էքմանեանը, ով մի քանի տարի Հայաստանում աշխատելուց հետո տեղափոխվել է Նյու Յորք, Հայոց ցեղասպանությունից դեռ շատ առաջ Հալեպում կար ծաղկուն հայկական համայնք, որի արմատները գնում էին մինչև Չինաստանը Վենետիկին կապող ու Սիրիայով և Հայաստանով անցնող Մետաքսի ճանապարհի ժամանակներ։ Երբ տեղի ունեցավ ցեղասպանությունը, Հալեպի հայերը գլխավորեցին մարդասիրական աջակցությունը, ինչի արդյունքում հայկական համայնքն ավելի մեծ ուժ ստացավ և, պահպանելով իր մշակութային ինքնությունը, գոյատևեց մինչև մեր օրերը։ Ռաստքելենյանը մեծացել է որպես հայ, հաճախել հայկական դպրոց։
«Հալեպը անվանում են ողջ հայկական սփյուռքի մայր համայնք»,- ասում է Էքմանյանը։ Չնայած Հայաստանի աղքատության բարձր՝ 30 տոկոս ցուցանիշին և տնտեսական դանդաղ աճին, սիրիացի փախստականներին ջերմորեն են ընդունում Հայաստանում: Թեև նրանք չեն կարողանում շարունակել Հալեպում ունեցած բիզնեսը, օրինակ, Հալեպում խանութատերը Երևանում շուկայում ընդամենը մի սեղանիկ է վերցնում, բայցևայնպես նրանք մերվում են համայնքին և աջակցություն ստանում։ Ռաստքելենյանն ասում է, որ սիրիահայ աշակերտները դպրոց հաճախում են անվճար, ինչպես ինքը, որ Հայաստանում ավարտել է քոլեջը։
24-ամյա Շաղիկը, որը նաև աշխատում է որպես մոդել, իր երկու ընկերների հետ համատեղ LiveLoveArmenia անունով արշավ է ծավալել Ինստագրամ և Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցերում՝ վաճառելով մոտ 4 դոլար արժողությամբ թևնոցներ, որոնք այդ կարգախոսն են կրում։ Իսկ առաջին նախագծով նրանք սիրիահայ մի ընտանիքի պատվիրել էին գլխարկներ ու շարֆեր, որոնց վաճառքից ստացված հասույթը գնում էր Երևանի մանկատներին։

100 Years Ago, Syrians Took In Armenians. Now, Armenia Is A Refuge For This Family To Rebuild
“I love Armenia. It’s my job, I think, to love it. I want to live here. I don’t to go anywhere else,” said Shaghig Rastkelenian. She fled to Armenia about four years ago from Aleppo with her family. Her two sisters, and mother are working in the restaurant, which seats 35-40 and is called Zeituna.
“My mom is professional cook. She cooks Arabic food and Syrian food, and everybody knows her,” said Rastkelenian. “We decided to go ahead, to make money, because nobody can live in a place without working.”
As the Syrian refugee diaspora spreads across the world, one of the first signs of their integration into the communities where they land is turning out to be restaurants.
Syrians are known throughout the Middle East for their craft skills, which include cooking.
Syrian restaurants opening on Medina Street were an early effect of the refugee crisis in Amman. I’ve heard of a catering kitchen in Cairo, called Zeit Zeitoun, being run by Syrian refugee women, set up with the aid of the Syrian diaspora in Cairo. One of the first stories I wrote about refugees in the Middle East almost two years ago was about a Syrian woman who was supporting her family by making the savory pastry kibbeh. There’s an upcoming discussion of the culinary as part of the Syrian identity.
Stories of Syrian refugees rebuilding their lives in Armenia resonate because of the history of the connection between Syria and Armenia.
“I think for hard-working people they can find life where they want,” Rastkelenian said. “The only problem here is that you can do only small businesses. The economy is slow.”
She estimated that you can open a small restaurant in Yerevan for about $10,000.
Stories about the Syrian refugees in Armenia have particular resonance because of the history of connection between the two countries. One hundred years ago, during the Armenian genocide, Syria became a refuge for families that survived forced marches and mass violence in the desert between the two countries. Now that the tables are turned, Armenia is welcoming Syrian refugees: a population of about 17,000 has reportedly come to the country of about 3 million.
Before the genocide, Aleppo had had an Armenia community dating to the Silk Road that led from China to Venice and passed through both Syria and Armenia, according to lawyer Harout Ekmanian, a Syrian who worked for a few months in Armenia in 2012 before moving to New York. When the genocide happened, the Armenians living in Aleppo led the humanitarian effort, and as a result, grew an even stronger community in the city, one that lasted and sustained its culture until now. Rastkelenian grew up speaking Armenian and attended an Armenian school.
“They call Aleppo as the mother community of the whole Armenian diaspora,” he said.
Despite Armenia’s high poverty rate — 30% — and its fairly slow growth, Syrian refugees by all accounts are finding a welcome in Armenia. Though they aren’t able to continue in their same lines of work or businesses — a shopkeeper in Aleppo might find a market stand in Yerevan — they are finding community and support. For instance, Rastkelenian said, Syrian Armenian students attend school for free. (She finished college in Armenia).
Rastkelenian, 24, who also works as a model, has also set up an Instagram and Facebook campaign with two friends called LiveLoveArmenia, which sells bracelets emblazoned with the motto for about $4. Their first project, she said, was hiring a Syrian-Armenian family to knit scarves and hats, which they donated to a orphans in Yerevan.