Մի փորձառու ամերիկացի դիվանագետ ևս ազատվել է աշխատանքից
«Վաշինգտոն փոստ» թերթի մայիսի 17-ի համարում Դեյվիդ Իգնատիուսի «Կարծիքի սյունակի» վերնագիրը՝ «Երբ դիվանագետները պատժվում են իրենց աշխատանքը կատարելու համար», դառը հիշողություններ արթնացրեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին խոսելու համարձակության համար հարկադրական հրաժարականի մասին, ինչպես նկարագրված է վերջերս լույս տեսած նրա «Պատանդված ճշմարտություն. Ամերիկան և Հայոց ցեղասպանությունը. Ի՞նչ էր երեկ: Ի՞նչ է այսօր» գրքում:
Իգնատիուսի հոդվածը մեկ այլ դիվանագետ, պետքարտուղարի նախկին օգնական Ռոբին Ռաֆելի նկատմամբ սկանդալային վերաբերմունքի մասին էր, որը հետաքննվում էր ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի կողմից լրտեսության մեղադրանքով:
Ռաֆելը ականավոր ամերիկացի դիվանագետ էր: 2014 թ. «Վաշինգտոն փոստ»-ի մի հոդվածում նա նկարագրվում է որպես «Վաշինգտոնի դիվանագիտական և վերլուծական շրջանակների ամենապահանջված անձնավորություն…. Ստուգայցի ժամանակ նա Պակիստանի հարցերով ավագ խորհրդական էր Պակիստանի և Աֆղանստանի հարցերով հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակում: Այդ աշխատանքում նա հիմնականում պատասխանատու էր ոչ ռազմական օգնության համար, ինչպիսիք էին ԱՄՆ տնտեսական դրամաշնորհները և խթանման միջոցները: 67-ամյա կին դիվանագետը երկար տարիներ եղել է Պակիստանի և Հարավային Ասիայի հարցերով ԱՄՆ կառավարության առավել բարձրաստիճան խորհրդականների թվում …. Հետաքննության դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) կողմից նրա տան խուզարկության ժամանակ նա արդեն թոշակի էր անցել արտաքին ծառայությունից, սակայն աշխատում էր Պետդեպարտամենտի համար, վերականգնված և սահմանափակ պայմանագրով, որ մասամբ կախված էր նրա խիստ գաղտնի փաստաթղթերի մատչելիության արտոնությունից»:
Ռաֆելն իր պաշտոնական կարիերան սկսել է որպես Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) վերլուծաբան: Նա 30 տարի եղել է դիվանագիտական ծառայության մեջ Մեծ Բրիտանիայում, Հնդկաստանում, Պակիստանում, Հարավային Աֆրիկայում և Թունիսում: 1993 թ. Ռաֆելը նշանակվել է պետքարտուղարի առաջին օգնական Հարավային և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով: 2005 թվականին նա թոշակի է անցել և 2009-ին վերադարձել աշխատանքի որպես Աֆղանստանի և Պակիստանի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Ռիչարդ Հոլբրուքի խորհրդատու: Մինչ այդ պաշտոնը նա որպես լոբբիստ աշխատել է Cassidy & Associates ընկերության համար՝ ներկայացնելով Պակիստանը, Հասարակածային Գվինեան և Իրաքում Քուրդիստանի տարածաշրջանային կառավարությունը, հայտնում է «Վաշինգտոն պոստ»-ը:
Ռաֆելի հետաքննությունն սկսվեց 2014 թ. հոկտեմբերի 21-ին, երբ կողոպուտի ազդանշան հնչեց նրա տանը: Անհավատալիորեն, ՀԴԲ-ի գործակալները չէին կարողացել շրջանցել ազդանշանային համակարգը, ինչը հաջողվում է հասարակ կողոպտիչներին… Ռաֆելը շտապեց տուն և գտավ գործակալներին իր թղթապանակները դիտելիս, որոնք գաղտնի փաստաթղթեր էին պարունակում: Միաժամանակ, ՀԴԲ այլ գործակալներ զննում և կնքում էին Պետդեպարտամենտի նրա գրասենյակը: Հետագայում, Ռաֆելը վարչական արձակուրդի ուղարկվեց, նրա գաղտնիության արտոնությունը ուժը կորցրած ճանաչվեց, իսկ աշխատանքային պայմանագիրը Պետդեպարտամենտի հետ չթարմացվեց:
Այս տարվա մարտին «Նյու Յորք թայմս» թերթը հայտնաբերեց, որ «հարցաքննությունն սկսվեց, երբ ամերիկացի հետաքննողները լսեցին մի հեռախոսային զրույց, որտեղ Պակիստանի պաշտոնյան ասում էր, թե իր կառավարությունը ամերիկյան գաղտնի տեղեկություններ է ստացել Ռաֆելից, խոսակցություններ, որոնք հանգեցրին ամիսներ շարունակ տևած գաղտի հետապնդման» և մեղադրանքների, որ նա լրտեսում է Պակիստանի օգտին:
Իգնատիուսն իր հոդվածում նշել է, որ Ռաֆելի գործը բարձրացնում է մի շարք «մտահոգիչ հարցեր այն մասին, թե ինչպես է մոտ 40 տարվա աշխատանքային փորձ ունեցող դիվանագետը հայտնվել կարիերան կործանող հետաքննության ուշադրության կենտրոնում, ըստ երևույթին, առանց Պետքարտուղարության բանիմաց որևէ պաշտոնյայից պարզաբանումներ ստանալու նրա նշանակման մասին՝ Պակիստանի հետ խիստ լարված հարաբերությունները կարգավորելու այլընտրանքային ուղիներ գտնելու համար»:
Ռաֆելը բացատրել է Իգնատիուսին. «ՀԴԲ-ի իմ գործը ի սկզբանե սխալ էր, որովհետև նրանք հիմնավորապես սխալ պատկերացում են ունեցել դիվանագետների կատարած աշխատանքի մասին»:
Ռաֆելի փաստաբաններից մեկը՝ ԿՀՎ-ի նախկին գլխավոր իրավախորհրդատու Ջեֆ Սմիթն ասել է Իգնատիուսին, որ «եթե Բյուրոն [ՀԴԲ] զրուցեր Պետդեպարտամենտի բարձրաստիճան անձանց հետ, որոնք տեղյակ էին նրա աշխատանքի մասին, ապա կարծում եմ, որ նրանք երբեք չէին սկսի այս հետաքննությունը»:
Այս տարվա մարտին Ռաֆելի մեկ այլ փաստաբան Էմի Ջեֆրեսը ասել է «Նյու Յորք թայմս» թերթին. «Մեր ազգային անվտանգության համար մեծ նշանակություն ունի, որ մեր դիվանագետները կարողանան աշխատել առանց վախենալու, որ իրենց սովորական դիվանագիտական նամակագրությունները կենթարկվեն քրեական հետաքննության»: Ռաֆելի գործընկերները հավաքել են 90 հազար դոլար նրա իրավական պաշտպանության հիմնադրամի համար:
Չնայած արդարադատության դեպարտամենտն ի վերջո հրաժարվեց Ռաֆելի դեմ բոլոր մեղադրանքներից՝ նրա գործը «սթափեցնող ազդեցություն ունեցավ այլ դիվանագետների վրա, որոնք վախենում են, որ հաջորդը կարող են իրենք լինել», ասել են Պետդեպարտամենտի որոշ պաշտոնյաներ Իգնատիուսին:
Դեսպան Էվանսի և պետքարտուղարի նախկին օգնական Ռաֆելի պես փորձառու կադրերի հեռացումը զրկում է Միացյալ Նահանգներին իրազեկ և պարկեշտ դիվանագետներից, որոնք կարող են անվախորեն պաշտպանել Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքական շահերն արդյունավետ և արդարացի կերպով:
Քանի դեռ շատ ուշ չէ, պետք է կոնգրեսական լսումներ անցկացնել երկու հայտնի քաղաքացիական ծառայողների՝ Էվանսի և Ռաֆելի հանդեպ դաժան վերաբերմունքի մասին: Առնվազն, ԱՄՆ նախագահը կամ պետքարտուղարը պետք է պաշտոնապես ներողություն խնդրեն այս երկու դիվանագետներից…

The headline of the May 17 opinion column by David Ignatius in The Washington Post — “When diplomats get punished for doing their jobs” — triggered unhappy recollections of the forced resignation of John Evans, U.S. Ambassador to Armenia, for daring to speak about the Armenian Genocide, as described in his recently published book, “Truth Held Hostage: America and the Armenian Genocide — What then? What now?”
The Ignatius article was about the scandalous treatment of another diplomat, Robin Raphel, a former assistant secretary of state, who was investigated by the Justice Department for espionage.
Raphel was a distinguished American diplomat. In a 2014 article, Washington Post reporters described her as “a fixture in Washington’s diplomatic and think-tank circles…. At the time of the raid, Raphel was a senior adviser on Pakistan for the office of the special representative on Afghanistan and Pakistan. In that job, she was chiefly responsible for administering non-military aid such as U.S. economic grants and incentives. The 67-year-old longtime diplomat was among the U.S. government’s most senior advisors on Pakistan and South Asian issues…. At the time of the FBI search of her house, she had retired from the Foreign Service but was working for the State Department on renewable, limited contracts that depended in part on her security clearance.”
Raphel began her government career as a CIA analyst. She served 30 years in the Foreign Service while stationed in Great Britain, India, Pakistan, South Africa and Tunisia. In 1993, she was appointed as first assistant secretary of state for South and Central Asian affairs. She retired from the State Department in 2005 and returned in 2009 to work as an advisor to Richard Holbrooke, special representative for Afghanistan and Pakistan. Prior to that position, Raphel worked as a lobbyist for Cassidy & Associates, representing Pakistan, Equatorial Guinea and Iraq’s Kurdistan Regional Government, according to The Washington Post.
Raphel’s investigation began on Oct. 21, 2014, when the burglary alarm was triggered in her house. Incredibly, FBI agents could not bypass the alarm system, something common burglars are able to do! Raphel rushed to her home and found the agents going through her files which included some classified documents. Simultaneously, other FBI agents were searching and sealing her State Department office. Subsequently, Raphel was placed on administrative leave, had her security clearance revoked, and her contract with the State Department was not renewed.
The New York Times revealed in March of this year that “the inquiry began when American investigators intercepted a conversation in which a Pakistani official suggested that his government was receiving American secrets from Raphel, conversations that led to months of secret surveillance,” and accusations that she was spying for Pakistan.
In his opinion column, Ignatius noted that her case raises “disturbing questions about how a diplomat with nearly 40 years’ experience became the focus of a career-shattering investigation — apparently without anyone seeking clarification from knowledgeable State Department officials about her assignment to open alternative channels to repair the badly strained relationship with Pakistan.”
Raphel explained to Ignatius: “The FBI’s case of me was flawed from the beginning because they had a fundamental misunderstanding of what diplomats do.”
Jeff Smith, a former CIA general counsel who was one of Raphel’s attorneys, told Ignatius that “if the Bureau [FBI] had talked to senior people at State who were knowledgeable about her work, I believe they would never have launched this investigation.”
Amy Jeffress, another one of Raphel’s lawyers, told The N.Y. Times in March: “It is of utmost importance to our national security that our diplomats be able to do their work without fearing that their routine diplomatic communications will subject them to criminal investigation.” Raphel’s colleagues raised $90,000 for her legal defense fund.
Even though the Justice Department ended up dropping all charges against Raphel, her case had a “chilling effect on other diplomats, who feared they might be next,” several State Department officials told Ignatius.
The hounding of experienced personnel like Amb. Evans and former assistant secretary of state Raphel deprives the United States of competent and honest diplomats who can fearlessly defend the foreign policy interests of the United States in an effective and fair manner.
It is still not too late to hold a congressional hearing on the appalling mistreatment of two outstanding civil servants Evans and Raphel. At the very least, the President or the Secretary of State should issue a formal apology to both diplomats!