Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանությունը պատասխանել է Գարո Փայլանի անվտանգության վերաբերյալ նամակին
Թուրքիայում Միացյալ Նահանգների դեսպանությունը պատասխանել է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի ղեկավար Արամ Համփարյանի նամակին` կապված թուրքական ﬔջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանի անվտանգության խնդրի հետ:
Ինչպես «Արﬔնպրես»-ին տեղեկացրին հանձնախմբից, պատասխան նամակում դեսպանատնից հայտնել են, թե տեղյակ են, որ հայ պատգամավորը ﬔկն է այն խորհրդարանականներից, ովքեր տուժել են ﬔջլիսի քննարկուﬓերից ﬔկի ժամանակ ծագած վիճաբանության հետևանքով: «Մենք կիսում ենք Ձեր մտահոգությունն առ այն, որ Թուրքիայում բնակվող բոլոր մարդիկ` անկախ կրոնական, էթնիկական, ազգային ծագուﬕց, պետք է կարողանան ազատորեն իրենց ձայնը բարձրացնել` առանց վախի կամ սպառնալիքի: Մեր Մարդու իրավունքների աﬔնամյա զեկույցում աﬔնայն մանրամասնությամբ նկարագրված են ԱՄՆ մտահոգությունները Թուրքիայի փոքրամասնությունների նկատմամբ կիրառվող խտրականության, ատելություն սերմանող հայտարարությունների, հարձակուﬓերի վերաբերյալ:
ԱՄՆ կառավարությունը հրապարակային և անձնական ուղիներով հաստատակամորեն բարձրացրել է այս մտահոգությունները Թուրքիայի կառավարության առաջ, և ﬔնք կշարունակենք հորդորել Թուրքիայի կառավարությանն ընդգծելու հատուկ սպառնալիքների դեմ ցանկացած քաղաքացու հավասար պաշտպանության իրավունքը` անկախ նրա էթնիկ կամ կրոնական պատկանելությունից»,- նշվում է պատասխան նամակում:

US Embassy in Turkey responds to ANCA’s safety concern over Garo Paylan
The US Embassy in Turkey responded to the letter by the head of the Armenian National Committee of America Aram Hamparian related to the safety of Armenian MP in the Turkish Parliament Garo Paylan, Press Service of ANCA informed “Armenpress”.
In the response letter it was informed by the Embassy that they are aware that Garo Paylan was one of a number of parliamentarians injured after fighting broke out during a recent debate in Turkish Parliament. “We share your concern about the need for all persons living in Turkey whatever their religious, ethnic, or national origin, to be able to voice their views freely without fear of threat and reprisal. Our annual Human Rights Report describes in great detail the United States government’s ongoing concerns about the patterns of discrimination, hate speech, attacks, and other issues faced by all of Turkey’s minorities.
The United States government has consistently raised these concerns with the government of Turkey in both public and private channels, and we will continue to engage the government of Turkey to underscore the need to provide equal protection to any citizen facing specific threats, regardless of their ethnic and religious identity”, the response letter reads.