Հայ-լեհական հասարակական կոմիտեի հայտարարությունը
Հայ-լեհական հասարակական կոմիտեն խիստ մտահոգ է Արցախի արևելյան սահմանի ողջ երկայնքով ս.թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը սկսված ռմբակոծությոնների և լայնածավալ մարտական գործողությունների պատճառով: Կոչ ենք անում՝ դատապարտել ադրբեջանական զինված ուժերի ուխտադրուժ հարձակումը Արցախի խաղաղ բնակչության և պաշտպանական դիրքերի վրա:
Իր ագրեսիվ քայլով Ադրբեջանի ղեկավարությունը ոչ միայն կոպտորեն խախտում է կրակի դադարեցման մասին 1994 թ. Ստորագրված պայմանագիրը, այլև կործանիչ հարված է հասցնում ԼՂՀ կոնֆլիկտի լուծման բանակցային գործընթացին: Իլհամ Ալիևի վարած հակաքրիստոնեական
քաղաքականությունը պետք է խստորեն դատապարտել:
Քրիստոնյաներին «գյավուր» (անհավատ) կոչող իսլամադավան թուրքերն ու ազերիները առիթը բաց չեն թողնում հալածելու ու ոչնչացնելու ավելի քան 1700-ամյա քրիստոնեական պատմություն ունեցող հայ ժողովրդին:
Օսմանյան Թուրքիայի 1915-ին սկսած և անպատիժ մնացած ցեղասպանությունը փորձում են շարունակել ազերիները՝ հրթիռակոծելով Արցախի խաղաղ բնակավայրերը, ինչի հետևանքով ապրիլի 2-ի լուսադեմին զոհվել և վիրավորվել են խաղաղ բնակիչներ, երեխաներ: Չի կարելի անպատիժ թողնել ինքնորոշման իրավունք ունեցող Արցախի բնակչության դեմ ուղղված
ստոր ոտնձգությունները: Դա ոչ միայն շարունակությունն է 1915 թվի ցեղասպանության,
այլև մահմեդական ծայրահեղականների՝ ողջ քրիստոնյա աշխարհին հայտարարած պատերազմի շարունակական շղթայի մի օղակն է:
Մինչ այժմ Արցախի Պաշտպանության բանակն ի զորու է եղել համապատասխան հակահարված տալ ազերի հրոսակներին, որոնց շարքում վերջին լուրերի համաձայն կռվում են նաև Իսլամական պետություն կոչվող բարբարոս կազմավորումից Ադրբեջան մեկնած կամավորները։ Փաստորեն, Արցախի Պաշտպանության բանակն իր երկիրը պաշտպանելուց բացի իր
լուման է ներդնում համաշխարհային ահաբեկչության դեմ կարևոր պայքարում:
Անչափ կարևոր է, որ միջազգային հանրությունը աչք չփակի Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ տարվող բարբարոսությունների վրա։ Ամեն կերպ պետք է սանձել ագրեսոր Ադրբեջանին և նրան միացած ԻՊ ահաբեկիչներին։

Statement of the Armenian-Polish Public Committee
The Armenian-Polish Public Committee is strictly concerned about the bombings and large-scale military operations that began on the night of 1 April 2016 along the entire border of eastern Artsakh. We call on condemning the perfidious attacks of the Azerbaijani armed forces against the peaceful civilians and defense positions of Artsakh.
With its aggressive actions, Azerbaijan’s leadership is not only crudely violating the ceasefire agreement signed in 1994, but is also causing a devastating blow to the process of negotiations for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Ilham Aliyev’s anti-Christian policy needs to be strictly condemned.
The Muslim Turks and Azerbaijanis referring to Christians as ��?gyavurs’ (infidels) never miss an opportunity to persecute and eliminate the Armenian people, who have been Christians for over 1,700 years.
The Azerbaijanis are trying to continue the genocide that began in 1915 in Ottoman Turkey and was left unpunished, bombing the peaceful residences of Artsakh. As a result, on the morning of 2 April, peaceful civilians and even children were killed and injured. The insidious encroachments against the people of Artsakh entitled to self-determination cannot be left punished. This is not only the continuity of the genocide of 1915, but also a loop in the ongoing chain of the war that Muslim extremists have declared to all Christians around the world.
Until now, the Defense Army of Artsakh has been capable of giving adequate counterattacks to the Azerbaijani aggressors, among which are, according to the latest news, volunteers of the barbarous ISIS having left for Azerbaijan to fight. This shows that the Defense Army of Artsakh is not only defending Artsakh, but is also making its contribution to the major fight against global terrorism.
It is very important for the international community to not shut an eye on the barbarities against the peaceful civilians of Artsakh. The aggressor Azerbaijan and ISIS, which has joined Azerbaijan, need to be stopped.