«Համահայկական մրցանակաբաշխություն 2016-ը» կանցկացվի «Համազգային միասնությունը՝ հավաքական ուժի և հզորության գրավական» խորագրով
Հունվարի 30-ին տեղի ունեցավ Համշխարհային հայկական կոնգրեսի, Ռուսաստանի հայերի միության և ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2016թ. գիտական և ստեղծագործական աշխատանքների համահայկական հերթական համատեղ մրցանակաբաշխության անցկացմանը նվիրված խորհրդակցություն:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի, Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի, ստեղծագործական միությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ:
Խորհրդակցության մասնակիցները քննարկեցին մրցանակաբաշխության բովանդակությանը, պայմաններին, ուղղություններին, անվանակարգերին վերաբերող հարցեր, կազմակերպչական խնդիրներ:
Որոշվեց «Համահայկական մրցանակաբաշխություն 2016-ը» անցկացնել «Համազգային միասնությունը՝ հավաքական ուժի և հզորության գրավական» խորագրով՝ նվիրված ՀՀ և ԼՂՀ անկախության 25-ամյա հոբելյաններին:
Քննարկվեցին նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության համագործակցության շրջանակներում իրականացվող այլ ծրագրերի ընթացքին վերաբերող հարցեր:

«Общеармянский конкурс-2016» будет проходить под девизом «Общенациональное единство – залог собирательной силы и мощи»
Тридцатого января состоялось совещание, посвященное совместному проведению Всемирным армянским конгрессом, Союзом армян России и Министерством Диаспоры РА Общеармянского конкурса научных и творческих работ 2016 года.
В совещании участвовали министр Диаспоры Р Грануш Акопян, президент Всемирного армянского конгресса и Союза армян России Ара Абрамян, руководители и представители Национальной Академии наук РА, творческих союзов.
Участники совещания обсудили вопросы, касающиеся содержания, условий, направлений, номинаций конкурса, организационные вопросы.
Принято решение «Общеармянский конкурс-2016», посвященный 25-0летию независимости РА и НКР, проводить под девизом «Общенациональное единство – залог собирательной силы и мощи»
Обсуждены также вопросы, касающиеся хода других программ, реализуемых в рамках сотрудничества Министерства Диаспоры РА, Всемирного армянского конгресса и Союза армян России.