«Համահայկական մրցանակաբաշխություն 2016-ը» կանցկացվի «Համազգային միասնությունը՝ հավաքական ուժի և հզորության գրավական» խորագրով
Հունվարի 30-ին տեղի ունեցավ Համշխարհային հայկական կոնգրեսի, Ռուսաստանի հայերի միության և ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2016թ. գիտական և ստեղծագործական աշխատանքների համահայկական հերթական համատեղ մրցանակաբաշխության անցկացմանը նվիրված խորհրդակցություն:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի, Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի, ստեղծագործական միությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ:
Խորհրդակցության մասնակիցները քննարկեցին մրցանակաբաշխության բովանդակությանը, պայմաններին, ուղղություններին, անվանակարգերին վերաբերող հարցեր, կազմակերպչական խնդիրներ:
Որոշվեց «Համահայկական մրցանակաբաշխություն 2016-ը» անցկացնել «Համազգային միասնությունը՝ հավաքական ուժի և հզորության գրավական» խորագրով՝ նվիրված ՀՀ և ԼՂՀ անկախության 25-ամյա հոբելյաններին:
Քննարկվեցին նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության համագործակցության շրջանակներում իրականացվող այլ ծրագրերի ընթացքին վերաբերող հարցեր:

2016 Pan-Armenian Awards to be held with the title “Pan-National Unity: Guarantee of Collective Force and Power”
On January 30, the RA Ministry of Diaspora hosted a consultation devoted to the 2016 Pan-Armenian Awards for scientific and creative works organized by the World Armenian Congress, the Union of Armenians of Russia and the RA Ministry of Diaspora.
Among the participants of the consultation were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, President of the World Armenian Congress and the Union of Armenians of Russia Ara Abrahamyan, as well as the directors and representatives of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and creative unions.
The participants of the consultation discussed the content, terms and conditions, areas and categories of the awards and organizational issues.
It was decided that the 2016 Pan-Armenian Awards would be held with the title “Pan-National Unity: Guarantee of Collective Force and Power” and would be dedicated to the 25th anniversary of the Independence of the Republic of Armenia and the Independence of the Nagorno-Karabakh Republic.
Issues related to the process of implementation of other programs and projects being carried out within the scope of cooperation between the RA Ministry of Diaspora, the World Armenian Congress and the Union of Armenians of Russia were also discussed.