Բելգիական պարբերական. Օսմանյան կայսրությունում հայերին ամենից վտանգավորն էին ներկայացնում
Հայերին ամենից վտանգավորն էին ներկայացնում Օսմանյան կայսրության համար: Այս մասին ըստ News.am-ի` բելգիական «La Revue Nouvelle»-ը գրում է ֆրանսական պատմաբան Միքայել Նիշանյանի աշխատանքներին նվիրված հոդվածում: Դրանում նշվում է.
«Միքայել Նիշանյանի աշխատությունը նկարագրում է այն ժամանակների ամբողջ պատմական պատկերը. Օսմանյան կայսրության ապագայի հանդեպ սպառնալիքները, քրիստոնյա համայնքների նկատմամբ վերաբերմունքը, որոնք համարում էին արեւմտյան գերտերությունների եւ Ռուսաստանի «հինգերորդ շարասյունը»: Ուշադրություն էին գրավում նաեւ քրիստոնյա համայնքների ֆինանսական հնարավորությունները, որոնք առեւտրի եւ արհեստների միջոցով վերահսկում էին օսմանյան տնտեսության զգալի մասը:
Օսմանյան կայսրությունը տեսնում էր, որ իր տարածքի կրճատումը հիմնականում պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Արեւմուտքի եւ Արեւելքի քրիստոնյա գերտերությունները սատարում են Բակլաններում եւ Անդրկովկասում անկախության համար մղվող պատերազմները: Օսմանյան կայսրությունը կրկնակի մարտահրավերի առջեւ էր կանգնած. արդիականացնել բանակն ու ճնշել ոչ թուրքական, հիմնականում՝ քրիստոնյա ժողովուրդների՝ անկախության համար շարժումները: Նրանց թվում էին հայերը ներկայացվում էին որպես ամենից վտանգավորը: Այն հայերը, որոնք փրկվել էին Կովկասում հետապնդումներից, 1918 թվականի զանգվածային կոտորածների զոհ դարձան, երբ թուրքական բանակը Բրեստ-Լիտովսկի պայմանագրից հետո ներխուժեց Կովկաս:
Չնայած թուրքական դատարանը մահվան դատապարտեց երիտթուրքերի ղեկավարությանը, այդ թվում՝ Թալեաթին, Աթաթուրքի իշխանության գալուց ի վեր ցեղասպանության իրողությունը հերքում են: Իսկ հանցագործության մասին լռելը հանցագործության շարունակությունն է»:

Бельгийское издание: Армяне представлялись самыми опасными для Османской империи
Армяне представлялись самыми опасными для Османской империи. Об этом пишет бельгийское издание «La Revue Nouvelle» в статье, посвящённой работам французского историка армянского происхождения Микаэла Нишаняна. В статье отмечается:
«Труд Микаэла Нишаняна описывает всю историческую картину того времени: угрозы будущему Османской империи, отношение к христианским общинам, которых считали «пятой колонной» западных держав и России. Привлекали внимание и финансовые возможности христианских общин, которые контролировали значительную часть османской экономики, через торговлю и ремёсла.
Османская империя видела, что сокращение её территории вызвано во многом тем, что христианские державы Запада и Востока поддерживают войны за независимость на Балканах и в Закавказье. Османская империя стояла перед двойным вызовом: модернизировать армию и подавить движения за независимость у не турецких, в основном христианских народов. Среди них армяне представлялись самыми опасными.
Те армяне, которые спаслись от преследований на Кавказе, стали жертвами массовых убийств 1918 года, когда турецкая армия вторглась на Кавказ после соглашения в Брест-Литовске. Хотя турецкий трибунал приговорил к смерти руководителей младотурок, в том числе Талеата, после прихода к власти Ататюрка геноцид отрицают. А преступление молчания – продолжение преступления».